Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '12

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
403
 

İnsan yaşamı gerçekten çok değerli.

İnsan yaşamı gerçekten çok değerli.
 

Bu sabah gazetede rastladığım bir köşe yazısı bugünkü yazımın konusu olacak. Köşe yazarımız dün sabah sokağında rastladığı ölümle sonuçlanan bir kazayı anlatıyor bu yazısında. Sokağın merdivenlerindeki uzun zamandır dikkatini çeken alçak ve uyduruk korkuluğun sonunda bir vatandaşın hayatına mal olduğunu yazıyor. Öyle bir korkuluk ki insanın ayağı takılsa, sendelese 3.5,4 metrelik boşluğa düşmemesi imkansız. Yazarımız korkuluğun yanından her geçişinde yüreğinin ağzina geldiğini, fakat bunu belediyeye ve yetkililere duyurmakta ihmalkar davrandığını da anlatıyor. Netekim sonunda korkulan oluyor ve yoldan geçen bir kişi bu korkuluklardan aşağı düşerek yaşamını kaybediyor. Bu kişinin ölümünden hemen sonra yetkililer korkulukları yükseltiyorlar. Artık oradan kimsenin aşağı düşmesi mümkün değil. Yazısının sonunda yazarımız bu kazanın sorumlularını irdeliyor. Korkulukları vaktinde yükseltmeyen belediye mi, tehlikeli korkuluğu görüp, fark edip belediyeyi göreve çağırmayan halk mı.

Güzel ve yerinde bir soru. Kendi kendimize soralım bakalım. Kaçımız bugüne kadar çevremizde gördüğümüz ve insan yaşamını tehdit eden olayı ilgililere duyurmak  zahmetinde bulunduk. Hergün o kadar çok bu tür olayla karşılaşıyoruz ki diyeceksiniz. Evet ülkemizde insan yaşamının fazla önemi yok. Herkes tohumuna para mı verdik zihniyeti ile ve bana dokunmayan beni ilgilendirmez tavrı ile bu tür olaylara tabancı kalmayı tercih ediyor. Ama hepimiz bu bilinçte olsak ve herkes en azından gördüğü, fark ettiği, sonu kaza ile bitebilecek bir aksaklığı duyursa sanırım bu kadar çok kötü netice ile karşılaşmayacağız.

Geçtiğimiz günlerde evimde bir klima montajı oldu. Oturduğum daire 6. katta ve benden önce bütün daireler klima dış makinesini balkona taktırdıkları için benim klimamın dış makinesi de balkon dış duvarına takılma durumunda idi. Adı duyulmuş bir firmanın servisinden elemanlar geldi ve montaj yapıldı. Montaj sırasında dikkatimi çeken montajı yapan elemanların hiçbir güvenlik önlemi almadan, balkondan sirk cambazı gibi sarkarak montaj yapması oldu. Olayda alınan tek güvenlik önlemi diğer elemenın baş aşağı balkondan sarkan elemanın pantolon kayışından tutması idi. Ben tabii bu olaya seyirci kalamazdım. Her zaman ki ukalalığımla, zira toplumda bu tür işlere karışanlara ukala dendiğini biliyorum, olayı yetkililere sorma zahmetine girdim ve bu montaj işlerinin hep böyle yapıldığı, bugüne kadar pek bir olay olmadığı cevabını aldım. Demek ki bugüne kadar bir kaza olmadığı için yukardaki örnekde olduğu gibi kaza vukunda bir önlem alınacak.

Biliyorum şimdi okurlarımız diyecek ki. Bizim vaktimiz mi var, her gördüğümüz aksaklığı bildirelim. Kald ki aradığımız yerlerde ya sorumlu bulamıyoruz veya bulduğumuz kişiler de bizi dinlemek istemiyorlar. Haklısınız. Ama yılmadan ararsanız sonunda bir kişiye rastlayabiliyorsunuz. İnanın insan yaşamı bizim bir kaç dakikamızdan çok daha değerli.

Ne olur bu tür olaylara seyırci kalmayalım. Kimbilir bizim de bir kişinin yaşamında, bir kazaya uğramamasında bir nebze katkımız olur.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Canım güzel bir paylaşım. Erzurum'luların meşhur bir lafı var"Hanım tecavüze uğradı kapı kilitlendi" Yani bir olay vukuu bulduktan, insanlar öldükten sonra önlemler alınıyor.Ne kıymeti var.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 19.11.2012 20:52
Cevap :
Söylediğiniz Erzurum sözü çok ilginç ve yerinde.Hemen defterime not ettim.Sevgiler  20.11.2012 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1056
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster