Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '21

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
57
 

İnsana Açılma Eylemleri

Dünden bugüne çokça konuşulan ve konuşulmaya devam eden temel konularımız var. Hemen her çağda  temel konular etrafında sorular sorulmuş, beyanlar alınmıştır. Yaşantının doğasına ve anlamına ilişkin birbirinden farklı algı, anlayış ve görüş ile pek çok yön ortaya çıkmıştır. Yönelimlerimiz bahsi geçen dalgalanmalar sonucunda kimi zaman net ve açık, kimi zaman kafa karıştırıcı ve bulanık versiyonları ile bir çeşit literatür oluşturur. Ne alırdınız? Ne kazandırabilirsiniz? Yaşantıyı materyaller bütününde gören yaklaşımlardan daha dar kapsamdaki ben duygusu ile karşılayan algı sadece benimser. Bu durum yaşantının üretim, yaratım, estetik, üslup, kurgu, anlatım…  özelliklerinin tanınmasını geciktirir ya da imkansıza evirir.

Kuşkusuz insan ile var olan temel konular hakkında  İnsana dönük olmayan bir girişim düşünülemez. insanı öncelemek gerekir çünkü açıklamak, anlatmak, göstermek, iletmek, duyurmak, hissettirmek, kavratmak… için gerçekleştirilen insana açılma eylemlerine  değer veren yahut çabayı dahi değersiz addeden yine insandır. Saldırının, eleştirinin, beğeninin, alkışın göze alınmasını şart koşan duyarlılığın dışa vurumu yön işaret eder. Yenilenmenin gerekli olduğunu anladığımız bir aynaya baktıktan sonrasıdır. Hayatta herkes yerini alacaktır. Hak ettiği ya da etmediği… Layık olduğu veya olmadığı…

Almak üzerine kurulu bir yaşantı deneyimleyenler doyumsuzluğun pençelerinde kıvranırken, hak etmediğini yaşıyor olmakla ilgili acılarını bastırmak için seni, beni, her önüne geleni karalar. Kendini yüceltme gereksinimi ile üstünlük arayışının gereklerini toplar. Topladıkça ağırlaşır, başkalarının enerjisinden yararlanmak zorunda kalır gittikçe başkalarına bağımlılığı artar.

Vermek üzerine kurulu bir yaşantı deneyimleyenler toktur. Anlam arayışının da ötesine geçmişlerdir. Haklıyı- haksızı ben duyumsaması ile değerlendirmez. Çağları aşıp gelen çelişkiler gerçek insanı değerinden eksiltmez.  Gerçek insan nasıl olunur?

Soru nettir. Verilen yanıtlar yönelimi belirler. Gittiğiniz yönün tersine odaklanmış kalabalığı açarak ilerlemek zorunda kaldığınız için bazen yön kaygısı duyumsayabilirsiniz. Hayır! Doğru istikamet ve tam yol ileri. Bir varış gerçekleştirmek üzeresiniz. Ulaştığınızda tamamlayıcı bütün unsurlar hazır bulunacak. Hiç bir çaba boşa değildir.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 114
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster