Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '15

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
74
 

İnsana hangi cezalar verilemez?

İnsana hangi cezalar verilemez?
 

Suçlu insandan bahsediyoruz tabii ki ve de demokrasi ilkelerine bağlı adalet düzeninden.  Örneğin idam ettiğin zaman zaten verilemeyen cezanın anlamı kalmıyor da yine de idam ederiz ama bu cezaları veremeyiz.

En başta aç susuz bırakamayız. Nasılsa ölecek veya ölsün mantığıyla hareket edemeyiz. Hani denilebilir ki hapse atıyoruz hatta idam ediyoruz işkence de yapalım, aç susuz bırakalım… Böyle değil işte. Suçlu insanın bizlerden farkı kanunun kendisine verdiği cezadır. Ve de suçlu da olsa insan onuruna yakışmayan cezalar verilemez.

Aslında elimizdedir, her şeyi yapabiliriz ve işlediği suça göre her türlü davranışı hak etmiş olabilir. Aç susuz bırakmayışımızın amacı ölür de bizim verdiğimiz cezayı çekmez, adalet de yerine gelmez mantığı değildir; cezanın bile insani olması gerekir. Kız kardeşinle evleneceksin, sevdiğinden ayrılacaksın, babana küfredeceksin diyemeyiz mesela.

Öte yandan aç susuz bırakmak ceza değil işkencedir. Bırakın işkence yapılmasını verilen ceza dışında suçluya istemediği şeyleri de yapamayız. Zayıflamasını, sigarayı bırakmasını, az konuşmasını vs isteyemeyiz. İşlediği suça kızarak ceza ve işkence mahiyetinde iğrenç yemekler veremez, kötü elbiseler giydiremeyiz, soğukta oturmasını isteyemeyiz.

Suçluya hapishane kuralları çerçevesinde bazı yasaklar konabilir; suçlunun bazı şeylere uyması istenebilir ama bu, sağlık, güvenlik gibi gerekçelerle yapılır. Kişinin suçlu bile olsa doğal ihtiyaçları yasaklanamaz. Yıllardır hapishanelerimizdeki mahkûmlar cinsellikten mahrum ediliyorlardı. Son derece yanlış ve insanlık dışı bir şey. Şimdilerde bu konuda küçük de olsa adımlar atılıyormuş. Bu, sen suçlusun şeyini keselim demek.

Ama elbette bütün bunları vermeliyiz de şartlar gereği istendiği şekilde olmayabilir. Sonuçta sen mahkûmsun seni her gün karınla buluşturamayız. Her gün konser sinema olmayabilir; ya da ziyafet; hapishane imkânlarıyla yetinmek zorundasın. Ama bu kişi katil, baklava yemesin de denilemez.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bence bunları ağır işlerde çalıştırsalr iyi olrdu kimseye bi faydalrı yok tam tersine besleniylr madem beslenylar hak etsinler

savas barka 
 02.03.2015 19:22
Cevap :
Nerelerdesiniz, sizi merak ettim...  04.03.2015 20:12
 

Kıymetli Kerim Korkut: Hayal deryasında yüzmek ne kadar güzeldir.İnsan hiç yorulmuyor,deryaların derinliklerine dalıyor, yüzüyor da yüzüyor.Zaten sizin hayalinizde yukarıda gösterdiğiniz aşk yatağı var.Dileğim sizde ondan,bundan, şundan mahkum olup yukarıdaki görselde gösterdiğiniz yatakta aşk yaşama hayalinize kavuşmanızdır. Ben boşuna konuşmam. Kerim Korkut çalışırken bile gerçekleşmesi mümkün olmayan şeytani düşüncelere dalar gider.Hiç bir zaman Rahmani düşüncelere dalmaz.Yok,yok gerçekten haklısınız insan suçlu da olsa, mahkum da olsa insan olduğu için ona insanlık muamelesi yapılmalıdır.Tek selam bin bir sağlık ve mutluluk dileklerimi gönderiyorum, etli,tenli,aşklı yazılar yazan sayın yazarımıza.

Mehmet Burakgazi 
 02.03.2015 14:17
Cevap :
Sağlık dileme, amacıma ulaşayım onu dile...  04.03.2015 20:27
 

İşlenen suç ne olursa olsun suçun ağırlığına göre kanunların belirlediği ceza verilmeli mutlaka.Cezasını çekerken de ne olursa olsun insan onurunu zedeleyici tüm uygulamalardan kaçınılmalıdır.Adalet,demokrasi ve özgürlükler çerçevesi içinde islah edilmeye çalışılmalıdır her suçlu,ama bir suçluya da gerçek hayatın tüm nimetlerini sunmamak gerek...Elinize sağlık Kerim bey dostum.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 02.03.2015 13:58
Cevap :
Böyle düşüneceğinizi biliyordum.  04.03.2015 19:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4994
Toplam yorum
: 13148
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster