Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
5687
 

İnsancıl Kapitalizm olmadı, İnsancıl Paylaşım verelim.!

İnsancıl Kapitalizm olmadı, İnsancıl Paylaşım verelim.!
 

Söze gerek var mı?


 

Dünyamızda gidişatın hiç de iç açıcı olmadığı su götürmez bir gerçek. Öyle ki, 21. Yüzyılın ilk on beş yılını geride bırakmakta olduğumuz şu günlerde hala açlıktan, yoksulluktan bahsedebiliyoruz. Oysa, iki dünya harbi ve onca doğal afetler sonucu büyük acıların yaşandığı dünyamızda bu sorunların çoktan aşılmış olması gerekmiyor muydu? Bilim ve Teknolojide kaydedilen büyük aşamalara rağmen hala medeniyetin aynı seviyede ilerleyememesi, hala dünyamızda açlıktan, yoksulluktan bahsediyor olmak insanlık adına kocaman bir utanç değil midir? Ne var ki, gerçek bu; bir yanda muhteşem bir zenginlik, öte yanda ise inanılmaz, akıl almaz bir yoksulluk ve AÇLIK.!

Bu tablo herhalde dünyanın “en zengin” insanlarını hayli rahatsız etmiş, üzmüş (!) ve belki de ürkütmüş olacak ki, sayıları iki haneli rakamı geçmeyen bu zenginler bir toplantıda buluşmuş ve bu hazin tablonun değişmesi, iyileştirilmesi adına çözümler üretmeye karar vermişler. Toplantıda Alüminyum Baronu olarak bilinen sanayici ve iş adamı Warren Buffet, aralarında Bill Gates’ın (*) de bulunduğu zenginlere bir öneride bulunuyor. Özetle diyor ki, “ Dünyada açlığı, yoksulluğu yok etmek için ben, kişisel servetimin % 99’unu bağışlıyorum, sizler de servetinizin yarısını bağışlayın. Ayrıca, miras bırakmamanızı da öneriyorum…”

Daha önce de Davos toplantılarında Dünyanın en zengin adamı olarak bilinen Bill Gates, yine aynı çıkış noktasından esinlenerek “ fakirler eğitim, sağlık ve teknolojiden yararlanamıyor, fakirlere yardım için hükümetler ve STK’lar işbirliği yapmalı çağrısında bulunmuştu. Bill Gates bu görüşünü “ Küresel krizi teknoloji ve İNSANCIL KAPİTALİZM “  önleyebilir diye ilave etmişti. Gates eşi Belinda ile birlikte yaşamının bundan sonrasını insanlığa hizmete adayacağını söylemiş ve kurdukları vakıf ile bu yolda ilk adımları atmıştı.

Tüm benzer toplantılar sonrası yapılan açıklamalar gösteriyor ki, zenginler yoksulluğun ulaştığı ciddi boyutun farkındalar, giderek azalan üretim çarklarının yeniden canlandırılması ve çöken orta sınıfın adeta tekrar yaratılması gereğine inanıyor ve çözümler arıyorlar.Ama işte, bu toplantıda Warren Buffet’in önerisi ne derece kabul gördü? dünya zenginleri bu öneriye ne denli katıldılar? Sonrasında ne gibi kararlar alındı ve nasıl bir uygulamaya geçildi ( geçildi mi? ) ben bilmiyorum. Fakat, günümüzde hala ve hemen her gün, dünyanın dört bir köşesinde yaşanan insanlık dramlarının hiç azalmadan hatta artarak sürmekte olduğunu görmek, işitmek, yoksulluk ve açlığın insanlığın büyük ayıbı ve utancı olarak hüküm sürdüğüne tanıklık ederken çaresiz kalmak çok hüzün verici…

Her yıl 30.000’den fazla çocuğun açlıktan, yoksulluktan öldüğü bir dünyada, sadece silahlanma yarışına harcanan paralarla bu sorunu kökten çözmek mümkün.Bunu gerçekleştirmek için ortak akıl ve irade birliği gerekiyor, İnsanlığın bugün ulaştığı ve ne yazık ki, çok az bir kesimin yararlandığı gelişmişlik düzeyi isterse bunu başarabilir, dünyamızın yarınlarını kurtarabilir, gelecek nesillere daha güzel, yaşanabilir bir dünya bırakabilir, isterse tabi (!). Kızılderililer savaş baltalarını toprağa gömeli ve barış çubuğunu tüttürmeye başlayalı çok uzun yıllar geçti; uygar dünya onların gerisinde kalmamalı.

İnsancıl kapitalizm yüzlerde hoş bir tebessüm bırakmıştı ama insancıl paylaşım tüm dünyanın yüzünü güldürebilir.
 

Ersin Kabaoglu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 220
Toplam yorum
: 286
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1983
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

Yazmak, ufkun da ötesine taşan engin bir serüven gibi gelir bana ve gençlik yıllarımdan bu yana v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster