Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1003
 

İnsanda normal davranış canının istediğini yapmaktır; başka şey bekliyorsanız yönlendirmeniz gerekir

İnsanda normal davranış canının istediğini yapmaktır; başka şey bekliyorsanız yönlendirmeniz gerekir
 

Aslında insanların canının istediğini yapması şeklindeki hayat yanlış değil de yapılanlar doğru akıl tarafından onaylansa… Ceviz faydalıdır; lezzetli güzel bir yiyecektir. Çoğu insanın da canı yemek ister. Ama işte insanlar bu üründen nasıl ve ne kadar tüketmeleri gerektiğini bilmiyorlarsa, bilseler bile kendilerini tutamayıp fazla tüketiyorlarsa güzelim yiyecek bu sefer zararlı olur. Bazılarının fazla tüketmesi nedeniyle diğer bazılarına yetişememesi de ayrı…

Aslında bilgi ve kültür olarak belli bir erişkinlik seviyesine ulaşmış, ne yaptığını bilen insanlar bırakalım canlarının istediği gibi yaşasınlar. Göreceksiniz bu kimseleri (bizim ülkemizde nüfusun üçte biri olabilir) kontrol altına aldığımızdan (kanunlar, kurallar, örf adet vs) daha sağlıklı bir toplum oluşacaktır.

Bizim düzenimizde “Ben hayatım boyunca suç işlemeyeceğim. Kanunların dışında tutulup kendi kafama göre (ticari ve mali zaruretler hariç) yaşamak istiyorum” diye devlet-birey sözleşmesi yapmak isteyen kişilere böyle bir hak verilecek. Tek şart taahhütlerine sadık kalmak. Gerçekten özellikle ceza ile ilgili kanunların toplumun bir kesimi için hiç gerekli olmadığını düşünüyorum. Ülkemizde nüfusun üçte birini (gelişmiş ülkelerde daha fazla) oluşturan bu 25 milyon barışçıl vatandaş canının istediği gibi davranabilir ama kanunlar genel ve herkes için geçerli olarak düzenleniyor.

Normal davranış (kimse bana katılmasa da) aslında kişinin istediğini yapmasıdır. Devlet, din, töre, toplum buna izin vermiyor ve bizler bunların istediğini (bizim yararımıza olduğunu söyleyerek yapmamızı istiyorlar. Yapmak istemesek zorla yaptırıyorlar) yapıyoruz. Kendi istediğinizi değil de birilerinin istediğini yaparsanız bu canınızın istediği şey değil toplumun menfaatini de gözeten bir zorunluluk oluyor.

Mutluluk canınızın istediği gibi yaşamaktır; ama işte bu durumda bunu yapamıyorsunuz. Herkes canının istediği gibi yaşarsa kaos çıkar düşüncesiyle buna izin verilmiyor. Çok az şeyi isteğinize göre yapabiliyorsunuz. İmkânsızlık var deniliyor, diğerlerini de düşüneceksin deniliyor falan.

Peki, ben diyorum ki atıyorum beni kendi halime bıraksan, kurallara sokmasan yaşantımla kimseyi rahatsız etmem. Ama herkes benim gibi değil. Ne yapacağız peki. Herkes kanunlara tabi olacak/kurallara girecek. Niye ki? Benim kurala ihtiyacım yok. Kime kanun gerekiyorsa ona uygula. Türkiye de barışçıl kesim 25 milyon. Ve işte bu 25 milyon geri kalan 50 milyon yüzünden hiç gerekmediği halde kanuna, dine, töreye ve toplum kurallarına tabi oluyor. Polis arama yapıyor, çakı bıçağı bile taşımadığı halde XR cihazından geçmek zorunda, borcunu gününde ödediği halde incitici fatura yollanıyor falan.

Bizim düzenimizde bugüne kadar hiçbir suça (kurallara uymama da tabii ki) bulaşmamış kimseler suç işleyinceye kadar cezai kanunlara tabi tutulmayacaklar. Kanunlar, din kuralları, töre ve toplum kuralları yönlendirme olup normal şeyler değildir (kişi kendisi isteyerek bir inanca girmişse ayrı tabi) Öyle ya, katillere uygulanan kanun bana da uygulanıyor. Ceza almasam nolur, sonuçta katilin tabi olduğu kanuna ben de tabiyim. Ve işte dürüst vatandaşlar bakımından bu, çok büyük bir haksızlık. İyi adamı Allah bile kendi haline bırakmıştır; iyi adamın kanunu olmaz.

Nasıl suç olursa olsun, suçla uzaktan yakından ilgisi olmayan vatandaşlarımız -suç işlememe durumları devam ettiği sürece- bizim düzenimizde cezai kanunlara tabi olmayacaklar. VİP vatandaş (bizde birey, yani VİPBİREY) konforundan yararlanmak istiyorsanız Ağaç Hareketi düzenini desteklemeniz ve bize katılmanız yeterlidir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey; "İnsanda normal davranış, canının istediğini yapmaktır" diyorsunuz. Onca yıl tıp hayatımda böyle bir tanım ne duydum, ne de okudum! Can (nefis) bu her şey ister! :))) Herkes canının istediğini yapmaya kalkarsa neler olur, Sayın Korkut? Düşünmek bile ürkütücü. Selam ve saygılarımla.

Dr Lokman Doğruöz 
 27.10.2013 8:52
Cevap :
Realitede böyle demek istiyorum ama bir yandan da böyle olması gerektiğini savunuyorum. Kişinin normal davranışı canının istediğini yapması şeklinde olmalıdır.İnsanları hep yanlış şeyler yapan kimseler olarak görmemeliyiz.Hele de eğitimliyseler...  29.10.2013 10:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5007
Toplam yorum
: 13159
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster