Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '10

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
958
 

İnsanı bilge yapan akıl, olgunlaştırıp güzelleştirip eğiten kalptir

Akıl, fizik ötesi aleme ait olduğundan biçimi, şekli, şemaili, kalıbı, rengi gibi vs. özellikleri yoktur. Çünkü elle tutulup gözle görünmeyen bir yetinin adıdır.

En kısa tanımıyla İlahi kaynaklı nura, vahye akıl denir. Onun besin kaynağı bilgidir. Bilip öğrendikçe yetkinleşir. Elde ettiği bilgi çoğalıp erginleşip olgunlaştıkça da o kendini gösterir.

Erginleşip olgunlaşarak kendini gösteren akıl, insanın bilgisini artırıp çoğaltarak insanı zaman içinde bilgeleştirir. Ama insana yetkinlik kazandırıp erginleştirip olgunlaştırmaz. İnsanı bilgi sahibi yapar.

Bilgi küpü yapar. Ama, bizim bildiğimiz anlamda insanı, insan yapmaz. Akıl, baştan yukarı çalışırsa insanı yüeltir, aiağı çalışırsa o zamanda alçaltır. Çünkü akıl, bilgiyi toplar, depolar, bulunduğu baş içinde taşır.

Kendini erginleştirip olgunlaştırarak yetkinlik kazanır. Ama kendi başına bağlı bulunduğu benliğin sahibi olan asıl kişiyi eğitmez. Çünkü akıl kabin nuru, ruhun dostudur.

İnsanı asıl olgunlaştırıp güzleştirerek eğitecek olan kalptir. Çünkü dünyada öğretmeni Allah olan tek ilahi okulun, vicdandır. O da kalp denilen yürek içindedir. İnsanın has olan, özüdür.

Kalp, elle tutulup gözle görünen bir uzuv olduğundan ana rahminde kazanıp elde ettiği alışkanlıklarla hayat boyu asli görevlerini yerine getirir.

Bedene ait her şey gibi o da bir uzuvdur. El gibi bütün uzuvlar zaman içinde yaptığı işi tekrarlamakla hüner, akıl ve akıl içindeki her şey de yaptığı işi tekrarlamakla marifet kazanır.

Akıl sahibi için hatadan ders çıkarmak marifet, devam etmek ise gaflettir. Onun için çok okuyup akla marifet kazandırmalıyız ki, sürekli bilgi üretebilelim.

Öğrendiklerimizi de kalbimizdeki vicdan denilen benliğin eğitim merkezine taşıyıp orada içselleştirerek güzel alışkanlıklar kazanıp elde etmeliyiz ki, gerçek anlamda insanı, insan yapıp erginleştirip olgunlaştırarak kemale erdirebilelim.

Akıldan uzaklaşan, Hak’tan da uzaklaşır. Akıl gücü kalp gücüyle birleşirse güç “güç” olur, güçte başarı.

09.02.2010

Cahit KARAÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanın özünü yaşamdan gelen bilgiyi kalp ve akıl sizgecinden geçirerek kendi yaşamına uyarlayabilmektir. Çok derin anlamlar ve büyük bir birikimi aktardığınız yazınız yazınız çok güzeldi. Yüreğinize sağlık. Saygılar, selamlar.

hülyalya 
 10.02.2010 19:17
Cevap :
Sayın Hülyalya Hanım efendi; Çok teşekkür ederim. Saygılar.  11.02.2010 11:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 322
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 976
Kayıt tarihi
: 08.03.08
 
 

1953 Elbistan doğumluyum. Lise mezunuyum. Kamuda çalışıyorum. Evliyim ve iki çocuk babasıyım. Ken..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster