Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
301
 

İnsani idam

İnsani idam
 

Bir insan neden idam edilir?

Yani idam cezası neden vardır?

Suçluyu ortadan kaldırarak toplumu temizlemek için mi, yoksa toplum düzenini korumak için kurbanlar verilmesi gerektiğinden mi?

19 Aralık’ta BM Genel Kurulu, ölüm cezalarının uygulanmaması ve nihai olarak da tümden kaldırılmasıyla ilgili hazırlanan karar tasarısını 104 oyla kabul etmişti.

Karara aralarında ABD, Çin, İran, Irak, Kuzey Kore gibi ülkelerin de yer aldığı 54 ülke ''hayır'' oyu verirken, 29 ülke de çekimser oy kullanmıştı.

Bu kararın ardından Çin, ölüm cezasını kaldırmak yerine daha “insani infaz” uygulama kararı aldı. Pekin yönetimi kurşuna dizme yerine zehirli iğneyle idam cezasının daha insani olduğunu savunuyor. Çin’li yetkililer idam cezasına çarptırılmış olan mahkumların ve ailelerinin de bu uygulamayı benimsediklerini öne sürerken Çin'de uygulanan diğer idam yöntemiyse, enseden vurularak infaz şeklinde.

ABD Yüksek Mahkemesi ise zehirli iğneyle idamın gereksiz bir acıya yol açtığını tartışıyor.

İran’da ise bir vince asılarak idam edilen suçluların fotoğrafları yayınlandı bugün gazetelerde.

Bir insan neden idam edilir?

Yani idam cezası neden vardır?

Suçluyu ortadan kaldırarak toplumu temizlemek için mi, yoksa başkalarının aynı suçu işlememesi için bir caydırıcılık amacıyla mı?

Lanetli bir kişinin yok edilmesiyle, vücuttan hastalıklı bir parçanın kesilip temizlenmesi mi hedefleniyor? Yoksa başkalarına bir göz dağı mı veriliyor?

İbreti alem mi, bir suçun cezası mı?

Suç ve ceza...

Ceza neden vardır? İşlenen suçun karşılığında verilecek olan ceza ile ne amaçlanır?

Suçlunun topluma yeniden kazandırılması ve ıslahı mı? Yoksa toplum düzenini korumak için kurbanlar verilmesi gerekliliği mi?

Her yıl on binlerce insan değişik şekillerde idam ediliyor. Boğazından bir iple asılarak, ve iskemlesi tekmelenerek, giyotinle kafası kesilerek, ensesine kurşun sıkılarak, bir duvarın önünde toplu olarak kurşuna dizilerek, elektrikli sandalyede kızartılarak, gaz odalarında boğularak vs...

Ama ne suç ortadan kalkıyor, ne de suçlular azalıyor.

Şimdi ise zehirli iğneyle idam ‘daha insani idam’ olduğu için uygulanacakmış.

Kırk katır mı, kırk satır mı?

Alizarin'den saygılarla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

En kutsal hak olan yasama hakki elinden alinanlar yasamamasi gerekenlerdir. Ben neredeyse okuldan atiliyordum ama fikrim degismedi, hala da degismedi, hic bir zaman da degismeyecek. Asilmasi gereken insanlar var ve onlar asilmali. Ister baskasina gozdagi olsun ister baska bir sey. Besliyoruz da ne oluyor. Yattigi yerden hala ortaligi karistiran, yedigi kaba.... insan gorunuslu yaratiklar var. Ayni havayi soluyor olmak bile bana iskence geliyor. Yedigi her lokmada bu vatanin evlatlarinin hakki var, onlar toprak oldu ama o yasiyor, neden? Cunku insan asmak insan haklarina aykiri. Peki bu soyleyen ABD neden bunu hala yapiyor. Orada 12 kisiyi olduren sapigi astilar da neden biz 30 bin evladimizin kanina giren itbasini besliyoruz? iste bu yuzden asilmalilar. ps: sakin kimse bana meslegimi hatirlatmasin, benim meslegim insanlarla ilgili, benim asilsin dediklerim insan degil.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 04.01.2008 2:13
 

Ben insanın insanı neden öldürdüğünü anlamış değilim.Bir insanın suçu ne olursa olsun cezası yaşamının elinden alınması olamaz suçlunun arındırılması böyle olmamalı inşallah daha güzel bir dünya insanların birbirlerini öldürmediği bir dünya sadece hayal olarak kalmaz hoşçakalın.

cevdeteray 
 03.01.2008 19:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 302
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 6870
Kayıt tarihi
: 27.04.07
 
 

Ereğli - Konya Gazi Lisesi (yatılı) - İstanbul Üniversitesi İşletme (İng) Fakültesi - Ressam ve A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster