Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '17

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
112
 

İnsanın Anlam Arayışı

İnsanın Anlam Arayışı
 

İnsanın Anlam Arayışı


     Mutluluk aranmaz; ortaya çıkması gerekir. İnsanın “mutlu olmak” için bir nedeni olmalıdır. Bu neden bulunduktan sonra mutluluk otomatik olarak gelir. İnsan, mutluluk arayışında değildir; belli bir durumda yapısal ve uykuda olan potansiyel anlamı gerçekleştirmek yoluyla mutlu olmak için neden aramaktadır. (1)

 

     İnsan hayatında acılar çeker ya da mutluluklar yaşar. Neyin hayırlı, neyin şer olduğunu yaşadıklarında anlayamaz. Esasında kötü gibi gözüken bir olay kendisine gelecekte mutluluk getirecektir.

     Engelli camiası ile ilgili yaptığım çalışmalarda hep şuna şahit oldum. Engelli kardeşlerimizin genelinin mutlu olduğunu gördüm. Çünkü herhangi bir uzvunun eksik olması engelliye neden-sebep olmuş ve hayat mücadelesinde onu tetiklemiş. Aynı şekilde engelli yakını olan ailelerde de beden uzvu eksik olan kişinin hayat mücadelesi aileye neden-sebep olmuş.

     Yazar Viktor E. Frankl’ın yazdığı ‘insanın anlam arayışı’ kitabında milyoner bir iş kadınına şöyle bir soru yöneltiliyor; “Seksen yaşındasınız ve ölüm döşeğindesiniz, geri dönüp çocuksuz ancak mali başarılarla dolu bir yaşamınız olduğunu görüyorsunuz. “ Böyle bir durumda ne hissediyorsunuz? Cevap olarak;  “Ben evli bir milyonerim, rahat bir hayatım vardı ve bunu yaşadım! Erkeklerle flört ettim; onlarla cilveleştim! Ama şimdi seksenimdeyim; kendi çocuğum yok. Yaşlı bir kadın olarak geri dönüp baktığımda, bütün bunların ne için olduğunu anlayamıyorum; aslında, yaşamımın, bir başarısızlık olduğunu söylemem gerek”

 

                KAYNAK

(1)          http://dokumanpark.blogspot.com.tr/2015/09/insanin-anlam-arayisi-viktore.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 363
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 469
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

4 Aralık 1982'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğdu.Tavşanlı Fevzi paşa ilköğretim okulu,İmam h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster