Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
157
 

İnsanın aynasını parlak tutabilmesine kısmi bir bakış

İnsanın aynasını parlak tutabilmesine kısmi bir bakış
 

Evrende bulunan zerreciklerden tutun da, insanlardan, dağlardan, taşlardan, bitkilerden, yeryüzünde bulunan türlü türlü hayvanattan, okyanuslardan, galaksilerden ve onların da içindekilerden v.s. v.s. ibaret olan her bir varlık; Gafur-ur Rahim ve Rahman Olan Allah Teâlâ’nın tecellî aynasıdır. Onlar, kendilerine takdir edilmiş olan her bir tecelli şerefini, aleme isteseler de istemeseler de, şuurlu da olsalar, şuursuz da olsalar, anlayana da, anlamayana da, yüce yaratıcılarının, yüce sanatkarlarının varlığını zâhiren ilan ederler.

Bunlardan; latif ve nurani varlıklar alemine girmeden, biz sadece yeryüzünde ki somut varlıklar için, kısa bir değerlendirme yapacak olursak, insan dışındaki varlıklar; kendilerine takdir edilen ilhamlar ile, gafletten arı olarak Yüce Rabbimizi anarlar (zikir ederler). Kendileri varlıkları ile bir ihtiyaca hizmet ederek, İlahî takdirin kendileri için belirlemiş olduğu görevlerini de böylece yerine getirmiş ve tamamlamış olurlar.

İnsan ise onlardan farklıdır. İnsanlar isterlerse, bir taraftan kedileri dışındaki varlıkları gözlemleyerek ve onların hikmetlerini aklederek, İlahî takdirin kendileri için belirlemiş olduğu görevlerini yerine getirmede bir kısım önemli adımlar atabilecekleri gibi, öbür taraftan da kendi cinslerinden olan insanlardaki tecelliyatları, hikmetleri de gözlemleyip, aklederek, yaratılış gayelerini hakkıyla anlayabilmeleri ve bunda mesafe alabilmeleri daha da bir mümkün olabilir.

İnsana bir taraftan kendi istediği takdirde gaflet sınırına girmesi yetisi verilirken, öbür taraftan Allah’ı (c.c.) hakkıyla ve en üstün, en kıymetli manada anabilen kâmil insan olabilme yetisi de takdir edilmiştir.

İnsana irade takdir edilmiş olması ona bir üstünlük vasfı kazandırmaktadır. Ancak, insanda ki bu üstünlük vasfı; izafi ve göreceli bir kavramdır. İnsan bu irade sermayesi ile rüştünü isbat etmeli ki, kendisinin eline tutuşturulmuş olan üstünlük belgesinin gerçekten bir sahibi, bir maliki olabilsin ve böylece hak yerini bulabilsin.

İşte şurası da bir gerçek ki, İnsan; rüştünü ispat etme de yaratıcısı olan Allah Teâlâ’yı anmayan, bilmeyen, (haşa) yok sayan konumunda kalacak olursa, diğer her bir şey de ortaya koyduğu rüşt; asla değerli olmaz, kıymetsiz, itibarsız kalır. Düşünün ki, bir öğrencinin elinde bir mezuniyet diploması var… Ancak, bu diplomanın düzenleyeni belli değil, okulu belli değil. Diplomasının geçerliliğini tasdik eden yok. Diplomada mühür yok. Bu diploma kıymetsiz ve geçersizdir.

İnsan kazandığı, eline geçirdiği diplomasını, kıymetli, hatırı sayılır ve geçerli addettirebilmesi için kainât okulunun mühürdarına, kazandığı diplomasını mühürletmesi lazımdır. Bu mühürletmek işi; onun… Yani insanın, kalbini ve bedeni halini Allahu Zülcelal’e sadık yapmasıdır. İtaatkar yapmasıdır. Kısacası; Yaratıcısı olan Allah Teâlâ’yı gerektiği gibi anan zâkir, eline tutuşturulan diplomalar için de gerektiği gibi şükreden şâkir insanlardan olması gerekir.İnşaAllah.

Cevheri mevcut kılındığı halde, iyi yansıtabilen aynalar da vardır, iyi yansıtamayan aynalar da!...Hani yazının başında Allah Teâlâ’nın tecellî aynasından bahsetmiştik ya… İşte bu tecellî aynalarından biri olan insan; aynasını parlak tutabilmeli ki, kendisinden yansıyan güzellikler, hikmetler daha bir anlaşılır olabilsin. Başka insanlara da iyiliğin, güzelliğin kıymetlerini parlak gösterebilsin. İnanan insanların kendi cevherlerinde mevcut olan güzellikleri, hikmetleri; biraz da kendileri emek vererek, başka insanlar tarafından en iyi bir şekilde görülebilecek, ilham alınacak, örnek alınabilecek, iyi duygu ve düşüncelerin yeşermesine katkı sağlayacak konuma getirebilmeleri, Allah Teâlâ hizmet edebilmenin en güzel yollarından biridir. Doğrusunu Allah (c.c.) bilir.

Esen kalın. Selam ve duâ ile…

Duran Açıkgöz/ 02.04.2012

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 205
Kayıt tarihi
: 20.12.11
 
 

Hayata ilişkin keşfedebildiğim iyi, güzel ve faydalı olabilecek  bir şeyler varsa, onları  değerlen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster