Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '21

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
40
 

İnsanın Çocukluğunda

Bügünkü gibi yüzlerce şarkı-türkü söyleyen ve binlerce bestelenmiş türkü-şarkı eserleri yoktu bizim çocukluğumuzda. Beş, on, bilemediniz yirmi şarkı-türkü yorumlayan sanatçı, yaklaşık bir o kadar da bestelenmiş eser vardı. Üretime dayalı piyasa ekonomisi modeli hayata geçmesiyle birlikte her sektörde olduğu gibi müzik piyasasında da beste ve yorumcular artmış, eğitim bağlamında üniversitelerde konservatuar bölümleri açılmıştır.

Çocukluğumu yaşarken kuzenle birlikte türküleri yarıştırırdık aramızda. O, 'cevizin yaprağı dal arasında', ben 'bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır' adlı türkülerini söylerdik yanyana oturarak. Bazen tencere kapağını da kullanırdık eko yapsın diye.

İnsanın çocukluğunda yaşamış olduğu anıları unutamıyor belleğinden silinemiyor zira en temiz en güzel hatıraların temeli o yaşlarda atılıyor. Hele ilkokul dönemlerinde kurulmuş olan arkadaşlıklar en kalıcı olan arkadaşlıklar olduğunu düşünüyorum çünkü karşılıklı olarak çıkar gözetilmeden doğal akış içerisinde gelişiyor herşey. 

İnsanın yaşı ilerlemeye başlayınca çocukluk arkadaşlarını özlemeye başlıyor ve çocukluğunda yarım kalmış güzellikerini devam ettirmek isterler tabi zaman içerisinde çocukluk arkadaşlıklarına leke getirmezlerse.

Bazıları yaşanmış olan çocukluk hatıralarına öyle bir leke getirirler ki asla hiç bir temizleyici madde tarafından temizlenmesi mümkün olamaz. Darmadağın etmiştir, yıkmış kesmiş budamıştır çocuklukta yeşermiş olduğu sevgi dostluk hatta kardeşlık gibi olan fidanlarını.

O artık bam telini koparmıştır çocukluk yıllarınızın. Telafisi olamaz.

Siz siz olun eğer böyle bir durumdaysanız böyle biriyle çocukluk yıllarınıza dönmeye çalışmayınız. Bam teli kopmuş saz ile asla o eski türkü nağmeleri yakalamanız mümkün olamaz. Müzik perdeleriniz altüst olur of çekmeye başlarsınız karşıki dağlarda.

Benden söylemesi.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2316
Toplam yorum
: 1109
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 446
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster