Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
92
 

İnsanın dönüşüp değişmesi

İnsanı değiştirmek okyanusların yerini değiştirmekten zordur. Çünkü kendi değişimini istemeyen insanı hiç kimsenin değiştirmeye gücü yetmez. İnsanın değişmesi için yeniden doğması gerekir.
 
Hiç kimse yeniden doğmayacağına göre hiç kimse bu değişikliği birden bire olacak diye beklemesin. Beklemesi hayal kırıklığı yaratır.
 
Demokrasi, bireylerin ve kurumların farkındalığına dayalı, duyarlılık ve paylaşım içinde yaşanılan rejimin adıdır. Eğitimle gelişip olgunlaşır. Cehaletle de yozlaşıp bozulur.
 
Onun için demokrasi deyince her şey sadece sandıktan çıkan sayı çokluğuna bağlı oluşturulan bir rejimin adı değildir. Onun için felsefeyle geliştirilip olgunlaştırılması gerekir.
 
Yoksa bilenle bilmeyenlerin aynı potada yoğrulup eritilmesi, adalet duygusunu köreltir. Vicdanları kanatır.
 
O nedenle de felsefeyi unutup, sadece matematiksel sayı çokluğuna bağlı oluşturulan bir seçim sisteminde bilenle bilmeyen birbirinden ayrılmadığı sürece; değişip, dönüşüp, gelişmeyi hiç bir zaman toplum olarak yapılamaz. Yapılamayınca da hak ve özgürlükler de ancak bu şekilde seçilip iktidarı elinde tutan liderlerin istediği ölçüde olur. Çünkü bu topraklarda yaşayan insanların çoğunluğunun eğitim seviyesi düşük olduğundan belki bu sistemin bu şekilde çalışması onları memnun edebilir. Ama diğerlerini etmez.
 
Cehalet içinde memnun olup mutlu yaşayanların, daha iyi bir hayattan haberleri olmadığı için onlar kendilerine sunulan her yeni şeyden haz alıp mutlu olup, mutlu yaşarlarken diğer bilinçli mutsuz kesim, diğeri ile aynı zaman diliminde yaşayıp, aynı kaderi yaşamaktan zül duyduklarından yaşadıkları hayat onlara ağır gelir.
 
Onlarda sürekli bu yükten kurtulup daha iyi bir hayat yaşamanın arayışı içinde hep huzursuz ve mutsuz olup, mutsuz yaşarlar.
 
Bu mutsuz kesim aynı zamanda yönetimle hep çekişme halinde olup, demokratik sistemin gelişip özgürlüklerin çoğalıp artmasında ve ülkenin kalkınıp gelişmesine de en büyük katkıyı sağlarlar.
 
Onun için değişip dönüşme öyle bir anda olup bitecek kolay bir şey değildir. Ama imkânsız da değildir.
 
Günümüzde insanı en kolay değiştirip dönüştürmenin bir tek yolu varsa o da para, para, paradır. Çünkü insanlar paraya sahip olup zenginleştiklerinde çok kolay değişirler.
 
03.11.2015
 
Cahit KARAÇ
 
 
 
  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanların dönüşüp değişmesine yönelik en güzel sözlerimden birisi; Aslan yanında köpeğe iltifat edersen, bütün itler kendini aslan sanır.?

Cahit Karaç 
 08.11.2015 16:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 124
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 27.09.11
 
 

1953 yılında Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Akveren Köyü doğumluyum. Ankara Kimya Meslek Lis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster