Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
776
 

İnsanın istediğini yaşamasına izin veren nedir?

İnsanın istediğini yaşamasına izin veren nedir?
 

int.alıntı


İstedim ki hayatla, olmuşlarla olacaklarla kaderle ilgili bir şeyler karalayayım, ben farklı şeyler düşünürken, kelimelerim kendiliğinden ulvi günlerin anlamına uygun dökülüverdi.

Esas amaç ticari olmakla birlikte, şimdilerde insanoğlu işin içinden çıkamadığı anlarda bir terapi modası uydurdu, pozitif enerji, kuantum, çekim yasası, olumlu düşünce, aurora, çakra, vs gibi ruhu rahatlatma yöntemleriyle tedavi şekilleri gelişti.

Önem sırasına göre, gerçek olan şu ki; ruhsal zekâ, duygusal zeka, zihinsel zekanın varlığı inkar edilemez. Okullarımızı zihinsel zeka ile okur, işlerimizde duygusal zekamızla ilerler, ruhsal zekamızla da hayata bağlanırız ve yaşamımızı huzurlu sürdürürüz.

Aslında işin esası evreni idare eden ilahi bir gücün varlığının kabul edilmesidir. Bunu kabullenemeyen veya bunun bilincinde olmayan yürekler çaresizliklerine umut bulmak adına moda terapi yöntemlerinin adını kullanarak farkında olmadan bir nevi evrenin yaratıcısına sığınmaktadır.

Yenilerde ‘’ Odaklan, evrene enerjini yolla, dileğini dile, isteklerini sırala, evren sana mutlaka bir gün geri dönecektir’’ şeklinde uygulanan terapinin, aslında eskilerin ‘’ Tanrıya sığın, duanı et, Tanrı senin dileklerini mutlaka kabul edecektir’’ eyleminin aynısıdır.

Günümüzde şekilciliğe girmiş din kuralları, aslında toplum düzeninin sağlanması, kişilik haklarının, sağlıklarının korunması, kişilerin birbirlerine karşı dürüst, saygılı, sevgili olması için topluluktan topluğa değişiklik göstermiş yaptırım gücüdür.

İstediğin şeyler istediğin şekilde olmuyorsa, hayatın yolunda gitmiyorsa, umutsuzluğa, karamsarlığa kapılıyorsan, öncelikle evrenin yaratıcısının ışığına sığın. Biliyorum birçok kişide olur, mantığımız ile inancımız çoğu zaman çatışır. Mantığımız bize engelleri hatırlatır, inancımız ise bize sağlanan veya sağlanacak destekleri hissettirir. Bunu kabul etmek de zaman alır. Şunu da asla unutmamız gerekiyor ki ‘’hayır gibi görünen olayda şer, şer gibi görünen olayda mutlaka bir hayır vardır’’

‘’Hiçbir sorun sebepsiz değildir’’

Eğer biri sürekli hastalıklarla mücadele ediyorsa, önemsemediği sağlığının ve hayatının değerini ona anlatmaktır.

Başarısızlık peşini bırakmıyorsa, şükürü öğrenemediğindendir. Şükür etmeyi öğrenene kadar önüne hep bir engel çıkartılacaktır.

Evladından sevgi saygı görmüyorsa, zamanında sahip olduğu aileye gereken saygıyı göstermediğindendir.

Malını mülkünü kaybeden biri zamanında haksız kazançlarla onları edindiği içindir.

Hayatta hiçbir şey tesadüf değildir, hayatında tanıdığın, sahip olduğun, gördüğün, gittiğin her bir şeyin, her bir yerin, her bir kimsenin mutlaka bir sebebi ve amacı vardır.

İyi olmayı hak eden insanın, içindeki kötülüğün dışarıya çıkmaması için ilahi güç zorla ona engel olur

Okuduğum bir kitapta yazar şunu anlatıyordu; ‘’Ruhsal zekâsı yüksek, yakışıklı bir genç vardı. Karşı cinse zaafı kendisini evlilik dışı ilişkilere zorluyordu. Fiziği bu tuzağa düşüşü kolaylaştırıyordu. İradesini kaybetme korkusuna kapılan genç ilahi güce sığınarak dua etti. Bir sabah cildinin amansız bir hastalığa kurban gittiğini gördü. 5 yıl kadar bu hastalıkla mücadele ederken hem cildi hem psikolojisi bozuldu. Artık eskisi gibi çekici değil bayanlar kendisinden hoşlanmıyordu, durumu kabullenerek zaaflarından uzak kalmayı başarmıştı’’

Sonrasında şöyle anlatıyor; ‘’Kaderin sırrını ve ilahi hikmeti öğrendim. Tehlikeli bir zaafıma karşı ilahi güç tarafından bu şekilde korunduğumu fark ettim’’

Tüm bunlar kimine göre hikâye kimine göre hakikat kimine göre mucize. Bana göre de tüm bunları görebilmek ve hissedebilmek ruhsal zekânın bir ürünü. Okuduklarımı, şahit olduklarımı, hayatımda olanları analiz ettiğimde ilahi bir gücün üzerimde ve çevremde olduğunu hep hissetmişimdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

karşısında kader deriz ama bunun ne kadar doğru olduğunu bilmeden yaparız bunu. Bizim bilmediğimiz bir adalet sistemi var, hikmetinden sual olunmaz, gün gelir anlarız o adalet sistemini. Yaşadığımız süre içinde sınavlardan geçeriz günler-aylar-ömürler boyunca amaç büyümek ve anlamak arkadaşım. Bazen de yok sebeplerle bir şeyler yaşarmış gibi oluruz sebepleri mutlaka vardır dediğin gibi, inanmak bazen kolaylaştırır her şeyi, basitleştirir varlığımızı bile ve hiçlik noktasına vardığımızda anlamlaşır hayatımızın anlamı, güzel bir düşünce demetinin içinde güzel şeyler düşünmemi sağladın, teşekkürler ediyorum sevgilerimle

kevser şekercioğlu akın 
 17.08.2010 16:04
Cevap :
İtikat ve teslimiyet meselesi arkadaşım. Sevgiyle sarılıyorum sana:)  17.08.2010 18:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3691
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster