Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
7715
 

İnsanın kendi evi gibisi yok.

İnsanın kendi evi gibisi yok.
 

Ev, insanların yaşamlarını sürdürmesi için gerekli, olmazsa olmaz bir değerdir. Değerdir çünkü ev olmadan insanlar hayatta kalma korkusu yaşamaktadır.

İnsan yaradılışı gereği kendini savunma hissi besler ve bunun içindir ki kendini güvende hissedeceği bir sığınak arar. Neolitik çağda insanlar, yırtıcı hayvanlardan, soğuk ya da sıcak, doğa koşullarından korunmak için kendilerine çeşitli şekillerde evler yapmışlardır.
Taştan evler, ağaç evler, kerpiçten evler… İnsanlar kendilerini şekli nasıl olursa olsun, bu yapı içinde güvende hissederler.

Eski dönemlerde evler özellikle korunmak için yapılsa da günümüzde asıl önemi başkadır. Günümüzde, ev içinde yaşayan insanlar çekirdek aileyi oluşturmaktadır. Anne baba ve çocuklar bu çekirdek aileyi oluşturur. Çok katlı, asansörlü apartman daireleri, odalara bölünür, ailede kendi içinde bu odaları paylaşarak, sıcak, kendini güvende hisseden bir yaşam sürdürmeye çalışır. Eski ev anlayışının yanı sıra evler; örf, anane ve din bağlamında insanların mabedi olmuştur.

Herkes bir aileye ihtiyaç duyacağı gibi bir eve de mutlaka ihtiyaç duymaktadır.

İnsanlar evlerini çok severler… Evlerine anlam ve duygu yüklerler… Yaşamlarını sürdürdükleri evlerde anılar, acı/tatlı hikâyeler yaşadıkları için, ev her zaman vazgeçilmez olmuştur.

Nereye gidersek gidelim; bu uzun ya da kısa bir tatil de olsa, evimizde geldiğimiz zaman söyleyeceğimiz ortak bir söz vardır: “İnsanın kendi evi gibisi yok.” Evet, gerçekten insanın kendi evi gibi, onu değişebileceği bir yapı yoktur yeryüzünde… Dünyanın en güzel evinde, otel odasında bile kalınsa, insan kendi evini hiçbir şeye değişmez. Bu ortak duygunun nedeni insanların evlerine yükledikleri anlamdan kaynaklanmaktadır. Bu anlamı meydana getiren, sevdiği insanlarla birlikte yaşaması ve kendi evinde daha rahat, sınırsız özgürlük hissetmesinden gelmektedir.

Taş evler, ağaç evler, kerpiç evler… Evler ne şekilde olsun insanlara güven verir. Evlerin birbirinden daha sağlam, daha dayanıklı olması ile bu güvenin direkt bir bağlantısı yoktur. İnsana güven veren o evin mimarı yapısı değildir. İnsana güven veren, sınırsız özgürlük duygusu yanında, huzur ve evine kattığı anlamdır.

...
Son olarak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte “akıllı ev”ler çoğalmaktadır. Sizin yerinize kombiyi çalıştıran, kahve suyunu ısıtan, televizyonu açan, siz evde yokken gelen gideni kontrol eden ve size kimlerin gelip gittiğini bildiren ve aklınıza gelecek her türlü kolaylığı getiren lüks evler artık hayatımıza girmiştir. Ben şahsen akıllı denilen bu evlerde yaşamayı tercih etmem… Hoş zaten, cebimiz bu evleri kabul edecek kıvama gelmeyecektir.

Ben şahsen, kendi suyumu ısıtacağım, kapımı retinamla değil de anahtarla açacağım evimde yaşamayı yeğlerim…

Siz bu kusursuz akıllı evlerde mi yaşamak istersiniz, yoksa hayatınızda iz bırakacak kusurlu evlerinizde mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evi ''ev'' yapan bizi verdiği sıcaklık ve huzur değil midir?Varsın o kadar da teknolojik olmayıversin.Evime geldiğimde duyduğum huzur yeter bana.

shalimar 
 31.08.2007 15:44
Cevap :
Evimiz evimiz güzel evimiz... Sevgiler..  03.09.2007 16:59
 

o benim var ettiğim,içine sevgimi,emeğimi,huzurumu doldurduğum sıcak bir yuva benim için..İmkanlar ne elverirse o kadardır benim evim.nsan tabii ki teknolojiden faydalanmak ister ama bazı teknolojilerde hayatımızı soğuklaştırıyor.Mekanik bir ev istemem bende doğrusu..Benim evim içinde huzur ,mutluluk ve sevgi olsun yeter.Bununla ilgili bir yazım var böyle bir yer bilen varmı diye sanırım sorunuzun cevabı orda..sevgilerimle

 
 26.08.2007 13:47
Cevap :
Sevgili Silence herkesin evi kendine göre kusursuzdur belki... Kusurdan kastım gerçek anlamda değildi. Elektronik evler ile kıyas söz konusu olduğunda beliren durumdu... Zaten bende evimin kusurlu olduğunu düşünsem bu tarz bir yazıyı yazamam değil mi? sevgiler...  26.08.2007 16:15
 

"evim evim güzel evim" derim.Benim küçük gibi gözüken sınırsız dünyam.saygılarımla

Gülşen Aydın "gökkuşağım" 
 26.08.2007 13:11
Cevap :
İnsanın evi gökkuşağı gibidir. Nerede olursa olsun hep peşinden gider, kavuşmak ister... Saygılar...  26.08.2007 16:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 222
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 1252
Kayıt tarihi
: 17.05.07
 
 

Yaşamın öncelikle sevgiden ibaret olduğunu düşünüyorum. Bunun içindir ki, yaşamak için sev sevmek iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster