Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '12

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
33898
 

İnsanın kendini bulması

İnsanın kendini bulması
 

"Yüzünü görmek isteyen cama bakar, özünü görmek isteyen cana bakar" der büyük düşünür, gönül ustası Mevlana.

İnsanlar çeşit çeşittir. Kiminin  yüzeyseldir  bakışı.

Gördüğü anlıktır, geçicidir. Bu görüş kısa sürelidir, sade ve basittir.

Samimi değildir, kısa sürelidir ilgisi. Sürekliliği, başkasına benzemeye çalışmakta,örnek almakta ve taklit etmekte bulur.

Böyle insanın, varlığı ve yokluğu birdir fark edilmez. O,  ne kendisi ne de başkası olur. Kendi hayatı hakkında  başkaları etkilidir. Kendi hayatının hakimi olamayan, başkasının hayatına nasıl renk katabilir ki?

Kendi olamayan insanlar sürekli “sorun” olurlar. İnsanı ve insanlığı ilgilendiren basit bir sorunu dahi çözmekten çözmeye çalışmaktan uzaktır. Onları ilgilendiren olayın, insanların,  görünen yüzüdür.

Kiminin ise candandır bakışı özündendir. Sıcacıktır, samimidir.  Uzun zaman alır.  Kendini  bilmek, tanımak, anlamak ve öze inmek  ister. Orada görmek istediği değil, var olanı bulur... Kendi olur, kendini bulur.Kendini bulan Rabbini bulur.Rabbini bulan huzura erer..

Peki siz hiç 'kendiniz' olabildiniz mi?  kendinizi bulabildiniz mi? Ya da insan gerçekten “kendi” olabilir mi? Aradığı kendini bulabilir mi?

İnsanın kendi olması kendini tanımasıyla mümkündür. Mevlana’nın ifadesiyle özünü görmesi ile özüne inmesiyle gerçekleşir. Bu çok kolay değil elbet. Uzun mücadelenin, araştırmanın bir sonucudur. İnsanın kendini bulması, kendi değerinin farkına varması ile başlar.Özünde barındırdığı cevherin farkına varması onu, neden, nasıl ve niçin sorularının ayırtında buluşturur. Kendine empoze etmeye çalışılan dayatma öğretilerin doğruluğunu sorgulamadan kabul etmez.

Düşünmelidir insan, sorgulamalıdır, araştırmalıdır, sorular sormalı ve cevapları bulmak için her kaynağı incelemelidir.İnsanı sorgulamalı, yaşamı sorgulamalı, yaşadıklarını sorgulamalı. Empati kurabilmeli, objektif bakabilmeli...

Özüne inebilen insan, kendini büyük bir sevgi denizinin içinde bulur. İşte o zaman, insafa ve izana gelir. Hayvanlara, çiçeklere, insanlara,yaratılan her şeye  her zaman ve her koşulda sevgiyle,şefkatle yaklaşır. Dedikodu, korku, kaygı, endişe, öz güven eksikliği, öz saygı eksikliği, öfke, huzursuzluk ve diğer tüm olumsuz duygular yerini keyifli bir dinginlik ve huzur haline bırakır.

Yunus Emre;

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendin bilmezsen

Ya nice okumaktır

dörtlüğünde belirttiği gibi, kişinin sadece ilim sahibi olması yeterli değil.Kendini de bilmesi gerekir.Çünkü asıl gerçek kendinde gizli der.

İnsanın kendini bilmesi, kendisi olması, kendini bulması  zordur elbet. Lakin zor olan o yolculukta alınan her nefes, her yorgunluk, her güçlük, sizi biraz daha “kendiniz olmaya” kendinizi bulmaya doğru taşır.

Gerçekten mutlu olan insanlar kendini bulan, kendi olabilen insanlar değil midir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne mutlu kendini bulabilen, farkında olabilenlere hele de, kaybetmeden orada kalabilenlere, emeğinize sağlık Hanife hanımcığım çok güzeldi. Selamlar sevgiler

Cemile Torun 
 24.05.2016 21:37
Cevap :
Çok teşekkür ederim Cemile Hanımcığım, okuyan gözleriniz yüreğiniz dert görmesin. Sevgiyle mutlu kalın.  30.06.2016 22:40
 

İnsanın en güzel vasfı ilhamını mutluluktan alan vasfıdır...Çok güzeldi!Kutlarım sizi.Elinize sağlık Hanife hanım.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 17.05.2016 23:37
Cevap :
Çok teşekkür ederim Abbas Bey, sağ olun var olun. Sağlıcakla..  30.06.2016 22:45
 

Tam da kendimi ararken! yazınızı okudum, çok beğendim.Yüreğinize sağlık.İzninizle kısa bir dörtlükle yazınıza katkıda bulunmak istiyorum. Bir düşün içindeyim sanki ben... Kendimi bulmalıyım yeniden!.. Benliğimden habersiz bir yönetmen, Son sahne için "perde" demeden. ŞEYDA KAYABAŞI

SydAysnKybs 
 19.03.2015 13:33
Cevap :
Şeyda Hanım yazımı okumanız kendinden bir şey bulmanız ve dörtlükle ifade etmeniz mutlu etti beni. Teşekkür ediyorum. Sevgiyle, mutlu kalın.  21.03.2015 21:04
 

Evet, mutlu olan insanlar kendini bulan, kendi olabilen insanlardır. Selam.

Veli Cuma 
 26.12.2012 18:44
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Veli Bey.. Saygılar,  26.12.2012 20:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 949
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4297
Kayıt tarihi
: 08.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi İktisat  mezunuyum. Emekli muhasebeciyim. Felsefe, İlahiyat, Sosyoloji ve Ps..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster