Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2483
 

İnsanın memleketi doğduğu yer mi yoksa doyduğu yer mi?

İnsanın memleketi doğduğu yer mi yoksa doyduğu yer mi?
 

AKPINAR KÖYÜ


İnsanın memleketi doyduğu yer söylemi biraz mideci yaklaşım ve insana itici geliyor. İnsanın memleketi doğduğu yer söylemi ise pek bir hamasi; çünkü çoğumuz doğduğumuz yerde yaşamıyoruz; doğduğumuz yeri unuttuk hatta bilmiyoruz.

Ben köktenciyim hatta damarlarımda ırkçılık kanı var, pek gurur duyacak bir soyum yok ama soya sopa önem veririm. Hatta öyle ki Âdem babamın nerede yaşadığını (ya da yaşadığını) bilsem memleketim orası derdim.

Yani bir insan karnım nerede doyuyorsa orası benim memleketim der mi? Madem öyle Almanya’dan izine falan gelen Türk işçileri Kapıkule’den girince niye toprağı öpüyorlar; Hans’ın çayırlarını öpsünler; çünkü karınları orada doyuyor.

Doğduğun yer aynı zamanda yaşayıp büyüdüğün yer ise nerede yaşarsan yaşa orası önemli olmalı. Bir tanıdığım ayrıldıktan sonra 20 yıl köyüne gitmediğini ve bundan sonra da hiç gitmeyeceğini söyledi. Çocukluğu gençliği orada geçmiş. Orada askere gitmiş. Orada evlenmiş. Sonra İstanbul’a göç etmiş.  “Neden gitmiyorsun, git bir köyünü gör, insan memleketine gitmez mi ” dedim. “Karnım burada doyuyor, benim memleketim burası” dedi.

Bırakın yaşamayı büyümeyi sadece doğmuş olsam bile orası benim için önemlidir. Çile çeksem aç kalsam bile. Böyle şey olur mu ya “Benim memleketim doyduğum yerdir” Demek ki sen sadece doymak için yaşıyorsun.

Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne güzel söylemişsiniz, tabii canım insan memleketine gitmez mi hiç! Özlememiş mi hiç doğup büyüdüğü yerleri! Ne garip insanlar var dünyada. Doyduğun yer de doğduğun yer de memleketimiz olsa da, doğup büyüdüğümüz yerler bir başka. Bu arada Amasya'lı olduğunuzu da öğrenmiş oldum:) Ne güzeldir Amasya elması ve efsaneleri, ayrıca da şehzadeler şehrimiz. Selam ve sevgilerimle.

Nermin Ayduran 
 11.01.2016 11:23
Cevap :
Valla aslında bir kaç tane memleketim var da orada doğmuşum...Askerliği de sizin orada yaptım.Teşekkür ediyorum arkadaşıma.  12.01.2016 10:30
 

Ne güzel köy burası nerenin köyü Kerim Bey

Selda Çakmak 
 23.12.2015 22:17
Cevap :
Benim köyüm Akpınar/Amasya.   24.12.2015 11:48
 

Allah Adem'i yarattığında kendi ruhundan da üflemiş ona.Sonra da Havva'yı yaratmış Adem'in bir uzvundan.Sonra da yasaklı bir ağaç meyvasını yedikleri için dünyaya sürülmüşler.Kutsal kitaplara bakacak olursak bizler hepimiz Adem'in çocuklarıyız ve onun ruhundanız.Bizler aslında Adem'iz yani ve onda tekleşiyoruz.Doğum yerimiz de Cennet aslında.Ve bütün dünya vatanımızdır...Kızan olur mu ki bana acaba? Bütün insanlığın kardeşler olduğu fikrini de dikkate alırsak, bu düşüncem sakat mı,ne dersiniz?..Selamlar.

Abbas Oğuz 
 23.12.2015 21:21
Cevap :
Ne demek sakat, çok orijinal fikirler...Zaten bu nedenle farklısınız.Bazen toplantılarda sizden övgüyle söz ediliyor.  24.12.2015 12:29
 

Merhabalar Kerim Bey. Bu sorunuza iki türlü cevap verilebilir. İnsanın memleketi hem doğduğu yer, hem de doyduğu yer olabilir. Doğduğun yer zaten memleketin, doyduğun yer de ikinci memleketin olduğuna göre, ikisi arasında dileyen bir tercih de yapabilir. İsteyen doğduğu yeri, isteyen doyduğu yeri memleketi olarak kabul eder. Ama, tartışılmaz bir gerçek var o da: Siz her ne kadar doyduğunuz yeri memleketiniz olarak kabul etseniz de kafa kağıdının öyle demeyecek! Tüm resmi formalitelerde memleketin karşısına doğduğun yeri memleketin olarak göstermek zorundasın. Ama gönlüne göre memleketin değişebilir. Siz, her ne kadar beni sevmeseniz de ben sizin bu tür çıkışlarınızı seviyorum. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 23.12.2015 20:35
Cevap :
Ne kadar doğru şeyler söylemişsiniz...Ama ben yine de sizdebn daha şaşırtıcı çıkışlar bekliyordum. Herkes sizi halim selim biri sanır ama bence siz benim gibi normalin üzerinde bir karizmaya sahipsiniz. Bu arada sayenizde ben de normalin üzerine çıkmış oldum. Elma yiyemiyorum Köseoğlu. Şekerim de yok dedi doktor ama varmış gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. 1 tane elma ya. Ankara'da ne var ne yok. Bu yana gelsen Beypazarı kurusu isteyeceğim ya. Var burada gereğinden fazla kuru. Ömrümü yedi o Ankara be. Çakıl gazinosunda Dursun Salkım'ı dinlemek için (çocuktum daha o zamanlar) kafama yediğim taşın yeri hala duruyor. Para istediler ben de duvardan atlamak isteyince...  24.12.2015 12:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5113
Toplam yorum
: 13381
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster