Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '09

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1025
 

İnsanın oluşumu- 5

2- Ana rahminde başlayan rahim evresi denilen bu evre; Bedeni oluşumla birlikte sevgi, şefkat, merhamet gibi vs. diğer tüm duygu ve hislerin de oluşup geliştiği anaların kuşatılmışlığındaki rahim evresi. Bu Oluşum: Tek hücreye dönüşmüş (zigot) yeni bir canlının başlangıcı olarak gelişmeye başlar ki, bu aşamada döllenmiş yumurta devamlı bölünüp çoğalır ki, bu çoğalma kainattaki yaratılmışların sayısına denk bir sayıya ulaşıncaya kadar devam eder. Yani hücredeki bölünüp çoğalmaların ahseni takvim üzere bir insan oluşuncaya kadar devam edeceğini düşünüyorum.

Çünkü insan denilen canlı varlık ilerde Allah’ın halifesi olmaya adaydır. Bu yüzden insan kainatın özü, çekirdeğidir.

Başka bir ifadeyle rahimdeki oluşum evresi, analarımızdan bizlere geçen sevgi, şefkat, merhamet vs. gibi bir çok duygu ve hislerin hücrelerimizi sarıp kuşattığı evredir.

Çocuk ana rahminde üç evrede oluşur. Ruh girer, can olur. Can olup, kemik olur, kemik et giyer, el, ayak vs. olur. Diğer uzuv ve azalara ait oluşumlar sonucunda da çocuk doğar.

İnsanlarda doğal üreme şekli, cinsel birleşme sonucu meydana gelen üremedir ki, bu yolla yumurta ve sperm hücreleri birleşince döllenme sonucu meydana gelen tek hücre (zigot) bir canlının başlangıcı olarak gelişip olgunlaşmaya başlar. O da daha sonraları devamlı bölünüp çoğalarak yeni oluşumlar, yapılaşmalar için kendisini yenilemeye zemin hazırlar.Her seferinde de çoğalıp artan bu hücreler zamanla büyüyüp gelişerek insan denilen canlının meydana gelmesini sağlarlar.

3- Doğum Sonrası Oluşup, Gelişen Dünya Hayatı Evresi; Anasından doğan çocuk istisnalar hariç zamanla büyüyüp gelişip olgun bir insan olur. İnsanlar bu gelişim evresi denilen mekanda imtihan edilerek olgunlaştırılırlar. Yani bir sonraki mekana için geçiş hazırlığı yapılır. Bunun içinde dünya ahretin ekin tarlasıdır denilmiştir.

Bu alem, atmosferde oluşacak olumsuzluklardan hem kendisini hem de içindekileri kendisine has özel oluşmuş hava tabakaları ile oluşturulmuş otomatik bir sistemle koruyup kollar.

Ancak, hiçbir canlı ebediyete kadar yaşayamaz. Çünkü ebedi/sonsuz olan bir tek
yaratıcı ALLÂH’tır. Allah’tan gayrı her şey, bütün diğer canlılar gibi insanlar da doğar, yaşar ve ölürler.

4- İnsan bedeninden, can denilen ruhun çıkmasıyla / ruhun bedenden ayrılmasıyla, başlayan evre; Canın koruyucusu dış kabuk denilen bedenden, canlılara hayat veren ilahi kaynaklı enerjinin, varlığın bedenini oluşturan bu dış kabuğu terk etmesiyle başlayan bedenin ölüm evresi. Yani bulunduğu bedene hayat veren ruhun, ondan ayrılması anlamında. (Tıpkı uzaya gidip gelen füzeden/ roketten yakıt tankının ayrılmasında olduğu gibi bir şey yaşanır. Uzay aracının bir kısmı parçalanıp etrafa dağılıp kaybolurken, içindeki canlıların/ astronotların yuvaya dönmelerine benzer bir oluşum yaşanır.) Canlılara hayat veren, ruh denilen enerji merkezinin de ölen bedenden ayrılmasında da tıpkı buna benzer bir şey yaşanır.

Bu ayrılışla birlikte başlayan yeni hayat evresi. Ruh ve beden için yeni bir evre. Bedenden ayrılan ruh için yeniden başka bir mekan yada alemde yeni bir tekamül evresinin başlaması için yapılan hazırlık dönemine ait ilk sorgulamanın yapıldığı karakol evresi de denilebilir. Dünyadaki yaşantımıza ya da amelimize göre gidebileceğimiz, erişebileceğimiz yerin muhasebesinin, hesabının enine boyuna yüzleştirilme yapılarak, Hak terazisinde adil bir şekilde tartıldığı evre olarak düşünüyorum.

Ruhun olumlu ya da olumsuzluk içeren büyük bir uyarının yapıldığı, uyarıya muhatap olduğu Kabir Evresi, Bir nevi pasaport kontrolünün yapıldığı mekan gibi de düşünülebilir.

Bu alemde dahil olmak üzere bundan sonraki hiçbir (gaibe ait ) alemde artık zaman ve mekan kavramları yoktur. Buralarda geçen bütün zaman ve mekanları Allah tespit ve tayin eder.

Sevgiyle arz ederim

Cahit KARAÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 322
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 968
Kayıt tarihi
: 08.03.08
 
 

1953 Elbistan doğumluyum. Lise mezunuyum. Kamuda çalışıyorum. Evliyim ve iki çocuk babasıyım. Ken..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster