Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '09

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
401
 

İnsanın Oluşumu -6

5- Berzah alemi evresi; Kabir hayatından sonra gidilen alem. Ruhların dünya ve kabir

hayatlarından sonraki amellerine göre tasniflerinin yapılıp yaşayacakları rüya alemi gibi geçirecekleri bir yer. Bu alemde İyi ruhlar güzel rüya görür gibi, kötü ruhlarda kabuslu kötü rüya görür gibi ruhların tekamül yolundaki terbiyelerine devam edileceği uyku yada berzah alemi denilen mekan evresi. Bu mekan ruhların kıyamet sonrası kurulacak olan mahşere kadar uyku halinde kalacakları yerdir.

Berzah, büyük mahkeme olmazdan evvel korunma halindeki ruhun, tutukluluk hali.

Kısacası uyku halindeyken ruh terbiyesinin devamına yönelik geçirilen alem. Bu alemde İyi ruhlar hiç uyanmayacakmış gibi/ yada rüyanın güzelliği etkisinde kalıpta hiç uyanmamak istercesine geçirdikleri evre. Ya da kötü ruhlarında kabuslu kötü bir rüyadan uyanmak isteseler de uyanamayıp uyuyarak terbiyelerinin kıyamet sonrası mahşer alemine kadar devam edildiği yeni bir mekan. Bir nevi insanın kendisiyle hesaplaşması, pişmanlık duyması evresi. Başka bir ifadeyle olgun sona yaklaşan ruhların arınıp temizlenmesine devam edildiği bir evre.

Bu alem, Hz. Adem’den buyana insan ruhlarının terbiye edilerek bekletildikleri rüya alemidir. Bu alemde zaman ve mekan kavramları yoktur. Bu mekanlar Allah’a aittir.Allah ise bizim için/ yaratılmışlar için geçerli olan zaman ve mekandan münezzehtir.

6- Büyük kıyametin kopması ile başlayacak olan, Mahşer Alemi Evresi; Kıyamet sonrası kurulacak olan mahşer yerindeki bu mekanda da her kes kendi eliyle işleyip götürdüğü amelleri ile karşılaşıp, yüz yüze gelecekleri utanma yada sevinme yeridir.

Allâh’ın, yer yüzünde o an kadar yarattığı tüm insanları adaletiyle hükmedip yargıladığı mekandır. Bu mekan amellerin mizan terazisinde tartıldığı yerdir. Kısacası Yaratanın huzurunda toplanılıp, amellerinle yüz yüze gelip hesaplaşmanın yapıldığı yerdir.

Burada amellerin Hak terazisinde tartılıp değerlendirilmesinin yapıldığı son mekandır. Bu mekandan sonra kulun ameline göre gideceği, ödül yada ceza mekanı belirlenecektir.

Bu gideceğin son mekan, şayet cennet mekanıysa orada Allah’ın belirleyeceği süreye kadar Kur – an ‘da belirtildiği gibi yaşayacakları yer.

Yok gideceğin mekan şayet cehennemse, burada da Allah’ın belirleyip tespit edeceği süre sonuna kadar, ruhun son bir defa daha terbiyeye tabii tutulacakları yer.

Buradaki ruhlar şayet dünyadayken sıratı müstakim üzere yaşamışlarsa cennete, yaşamamışlarsa cehenneme yönlendirilecekler. Oralarda her kes amelleri derecesinde ya ödüllendirilecekler, ya da cezalandırılacaklardır.

Onun için bu mekan, kul ruhlarının amellerine göre ayrımlarının yapılarak, ödüllendirilenlerin cennete, cennete layık görülmeyenlerin de son bir defa daha, son olgunlaştırılmalarına yönelik, günahlarından arıtılıp, saflaştırılmaları için cehennemdeki ceza mekanlarına sevk edildikleri son terbiye mekanlarına ait evredir.

Sevgiyle hoşça kalınız.

Cahit KARAÇ

Cahit Karaç bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 322
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 967
Kayıt tarihi
: 08.03.08
 
 

1953 Elbistan doğumluyum. Lise mezunuyum. Kamuda çalışıyorum. Evliyim ve iki çocuk babasıyım. Ken..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster