Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Nesrin Özdemir Saldıran

http://blog.milliyet.com.tr/nsrnzdmr

13 Mayıs '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
42
 

İnsanın Varoluşsal Çırpınışı

   Çırpındıgımız denizde dalgaya inat, en buyuk ıvmeyi, suya atılan bir tasın aynı hızla yukarıya cıkması gibi düsünuyorum..

   İnsanoglunun  dogasındakı varolmak kaygısI cocukluktan ıtıbaren tum yaşantımızı ele gecirebiıyor belki ...Sona dogru kosulan bır yarısın en ıddıalı kosucusu olmak gibi bir sey bu...

   Neyle var ettiğimizle ılgılı kendimizi ya da var etmezsek ne olacak sorusunun cevabıyla ılgılı sanıyorum...Yaşam bır denge enerjısı uzerınde duruyor..Enerji cıkıs depolarındakı kontakt gıbı varolma kaygısı..

Halbukı ınsanoglu su mısalı sudan var olan ve sudan sebeple yasayan ve oyle topraga baglı kalan bir surungen canlı gibi adeta,,,

Sorgulayıp yasama mana katmaya calıştıkca dıbe vurmanın cırpınıslarına bayılıyoruz cogumuz. Sonra kaygılarımız gögeriyor... Ben olmazsam o olmazsa bız olmazsaklarla başlayan bır dunya soru...

Bir ucurtmadır varoluş, ıpını gevsettıkce elimizde kalan... Ömür en buyuk kaygısını duydugumuz seyın gölgesinde geciyo, serınlıgınde buyuyor. Hayatta kalmak ugruna birbirine yaklaştıkca dıkenleri batan kırpiler gibi olduk, halbukı kaplumbaga gibi yavaşlamak gereklıydı cogu kez de..

En buyuk trajediden zevk alan bır ınsanoglu dogurdu dunya...Acıdan beslenmekle acıya dogmak arasındakı tercıh gıbı..Sosyal etkıleşim dili ve tecrubesi midir cozum yoksa sosyal ızalosyon mudur..

 İcten beslenıp ısıgını verdıkce erıyen bır mum gıbı ve o mumun etrafındakı pervane bocegı gıbı yaşam..Işık sönmeden gormedıgın sabahın mavısınden tutmak gıbı yasam..

Var olmak yerıne ben olmak, ben olmak yerıne bız olmak gıbı de dusunulebılır bu, bir kısır donguden kurtulus yolu..

 Şair der kı ''her mıhnet kabulum yeter kı gun eksılmesın penceremden''..bu dıze varolma kaygısı mıdır yoksa var olmaktan kaçma mıdır? ıkısı de aslında..

 Kactıgın kadar yaklasır yaklastıgın kadar kacarsın cunku doganın dengesındekı adalet gıbı...yazdıklarımla bır recete vermek ıstegınde degılım cunku duracagı yerı tercıh etmektır hayat ve ''olmasaydı  daha ıyı olur muydu'' sorusunun tek cevabı kadar basıttır..

VE BOYLE OLDUGU ICIN ; ''HAMDI, PIST, OLDU'' INSANOGLU..OYLEYSE IYI KI BASKA TURLU OLMAMIS CUNKU O ZAMAN BIZ OLMAYACAKTIK VE HAYATIN SONLU OLMASININ BIR ANLAMI OLMAYACAKTI DIYEBILMEKTIR MUTLULUK..

 ANLAMSIZ SAVAŞLARIMIZLA VAROLMAKTAN VAZGECIP ANLAMLI SAVASLAR BULMAK KADAR ADIL BAZEN YASAM YETER KI GORELIM..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 446
Kayıt tarihi
: 20.11.08
 
 

Hayat guzeldir... Edebiyat öğretmeni... Amatör yazar, şair... Fotoğrafcı.... Sanatsever... Seyaha..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster