Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
711
 

İnsanlar karizmatik bir kişiliği hemen fark ederler

İnsanlar karizmatik bir kişiliği hemen fark ederler
 

Karizma nedir?

“Kişinin dikkati kendi üzerine çekmesi ve de dikkatin kendi üzerinde kalmasını sağlamasıdır.” diyebiliriz.

İnsanlar karizmatik bir kişiliği fark ederler. Çünkü bir insan duygularımıza hitap ediyorsa, onu benimseriz ve kolayca kendimizi ona açarız. Ve böylelikle onunla aramızdaki duvarı kaldırırız. O insanda özel bir şey buluruz ve o insanla birlikte farklı olduğumuzu, birlikte adeta yükseldiğimizi hissederiz. Bu sebeple onun tarafından yönlendirilmekten hiç de şikayetci olmayız. Ancak duygularımız bu duruma fazla eşlik etmiyorlarsa, bu kişiden o kadar fazla oranda etkilenmeyiz. Daha akılcı davranırız ama sonunda ondan uzaklaşabiliriz. Bu durumda, duygu ya da sevgi yoks o kişinin öne sürdüğü fikirleri titizlikle inceler, önerdiği planlara da çoğu zaman kuşkuyla ve de olumsuz bakabiliriz. .

Şuna inanan ki, her birimizin, kendimize has bir karizması mutlaka vardır.

Öğrencilerini müsbet olarak etkileyen, dikkati kendi üzerine çeken, saygı uyandıran ve öğrencileri motivasyonuyla teşvik edebilen bir öğretmenin karizması olduğu kesindir. Bunu herkes hissedip, görebilir. Böyle bir öğretmen, öğrencilerinin dikkatini üzerine çekmek için sesini yükseltmek zorunda kalmaz. O, daha sınıfa adımını atar atmaz, öğrenciler onun yanında kendilerini iyi hissederler. Böyle bir öğretmen, kişiliğinden yansıyan ışıkla öğrencilerini etkilemektedir.

Birlikte olduğumuz kişiler için karizmamız önemlidir. Çünkü kişisel karizmaya karşı durmak mümkün değildir. Etrafımıza bir bakalım. Ne kadar çok insan hayatını boş yere tüketerek günlerini heyecansız bir şekilde geçiriyor. Oysa çoşku duymayı bilirsek, hayat daha farklı olur. Üstelik çoşkumuz olursa kişisel karizmamız da farklı olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevenlerin sevdikleri için gözü kapalı ölüme atlaması da (saçma olsa da) sırf bunun için değil midir. Dostun bir dostu işin koşturması ya da. Elinize sağlık. Sevgilerimle

Ayrıntıda gezinmek 
 16.01.2008 0:21
Cevap :
teşekürler katkınızda güzeldi  16.01.2008 11:52
 

karizma; bir bakış, dudak kenarından manalı bir gülümseme, temiz özenli giyim tarzı, entellektüel, kesinlikle denge...konuşması, mimikleri ve gülüşüyle...

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 15.01.2008 22:54
Cevap :
evet aynen dediğiniz gibi, duygu ve sevgi olmadan olmuyor ama  15.01.2008 23:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 1692
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2733
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster