Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
140
 

İnsanlar kendilerine karşı olsa bile hakkını arayanı takdir eder

İnsanlar kendilerine karşı olsa bile hakkını arayanı takdir eder
 

Hakkını arayanların aslında böyle bir avantajı var ama bilmiyorlar. Artı namertler de mertleri takdir eder; çünkü namertlik istemeden düşülen bir durumdur ve namertlerin de mertlik yanları olabilir.

Peki, neden hakkını arayanlar genellikle zulme uğrarlar?

Haklı oldukları kesin değildir, haklılıklarını ortaya koyamazlar, haklılığın gerektirdiği dik duruşu gösteremezler ya da gereksiz dik başlılık ederler.

Kötüler kötüdür döverler, öldürürler ama mertlik konusuna önem verirler. Davranışınız mertçeyse sizi öldürseler bile “yiğit bir adama kıydım” diye üzülürler.

Yani kötüler de korkakları sevmez, düşmanım mert olsun derler.

Hukuksuzluk yapanlar aslında hak ve hukukun anlamını daha iyi bilirler, kötülerin içinden çıkan iyiler gerçekten iyidirler.

Boş ver niye uğraşacağım, başım belaya girmesin, tatsızlık çıkmasın, önemli değil gibi anlayışlarla uğradığı haksızlıkları kabul edenleri kimse sevmez. Menfaatini düşünen, hakkını kimseye yedirmeyenler daha çok takdir edilirler.

Rahmetli babam uğradığı haksızlıkların peşine düşer, üç kuruşluk menfaat için beş kuruşluk dava açar malını kimseye yedirmezdi. Ben olsam onun uğraştığı şeyler için uğraşmazdım. Çünkü buna değmezdi. Ama o “Sahip oldukları insanın onurudur” derdi; “Ben komşunun çaldığı tavuğum için değil, onurum için dava açıyorum; yoksa tavuk nedir ki!”

Kendisi önemli biri değildi ama bu karakteri yüzünden köylüler ona saygı duyuyorlardı. Haklı olup hakkınızı almak için mücadele ettiğinizde bilin ki düşmanınız size her şeyi yapabilir ama gösterdiğiniz tavra saygı duymak zorundadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Hakkını almak sadece adalet olan yerlerde normal yollardan olabilir. O da ne kadar var tartışılır. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 06.08.2017 19:17
Cevap :
Son derece haklısınız, selamlarımla...  09.08.2017 22:17
 

Kıbrıs'ta uğranılan haksızlıklar diz boyu, menfaati olanlar çoğunlukta. MİLLET, TEK KALAN SON,KIBRIS TÜRK ÖĞRETMEN KOLEJİNİN, BİR ŞEKİLDE ELDEN ALINMAYA, KALKILAN ŞU GÜNLERDE AYAKTA. BAKALIM, her şey zaten gitti, yönetim kimin elinde?? onur nerede kaldı mı? bıraktılar mı ya da? ADADAN, ENDİŞE DOLU GÜNLERDEN, SELAMLAR.

Göksel47 
 06.08.2017 9:27
Cevap :
Biz burada siz orada, Allah yardımcımız olsun...  07.08.2017 21:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5398
Toplam yorum
: 13919
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 655
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster