Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
53476
 

İnsanlar neden yalan söyler?

İnsanlar neden yalan söyler?
 

Eğer birine bir yalan söylerseniz, o yalanı bir yere not edin. Hiç olmazsa ileride aynı konu açıldığında yine aynı yalanı söylersiniz. Böylelikle yalanınız ortaya çıkmaz. Çünkü doğru bir, yalan ise çeşitlidir.

Yeni evine taşınan bir akrabamızı ziyarete gitmiştik. Akşam yemeğinde derin dondurucudan çıkarılan tavuk köftelerini yemiştik. O akşam eve gittiğimizde benim ve eşimin midesi bozulmuştu. Ertesi gün, midemizin bozulduğunu ve derin dondurucudan çıkarılan köfteleri daha evvel oturduğu evden mi getirdiğini sorduğumda, onları yeni aldıklarını söylemişlerdi. Bilindiği gibi deepfreezde dondurulan besinler açılıp, tekrar dondurulduğunda zararlı olabiliyor. Kendisi köfteleri yeni aldığını söylemişti. Aradan 1 hafta kadar zaman geçmişti. Taşınma konusu açıldığında kendileri derin dondurucudaki bütün besinleri eski evinde aldığını, taşındıktan sonra derin dondurucuya yeni besin koymadıklarını söylediler. Eski evleri ile yeni evleri arasındaki mesafe ise 3 saat kadardı.

Bu bir savunma yalanıydı. Genelde çocukluktan başlayan bu tip yalanlar evde bir şey kırıldığında, ebeveynlerin “Kim kırdı bunu?” dediğinde, çocuklar doğal olarak “Ben kırmadım ”tepkisini ortaya koyarlar. Eğer anne babalar, çocuğa tamam, “Sen kırmadın kuş kırmış” gibi sözlerle çocuğa yalanın kötü olduğunu anlatmazlar ise çocuk ufak yaşta yalana alışır ve ileride de zor durumda kalındığında savunma yalanlarını söyler.

Bazen yollarda bir takım insanlara rastlarım. Ellerinde bir kağıt vardır. Kişilerin yanına gelerek, “Hastaneden çıktım, köyüme gideceğim, yol param yok” gibi sözlerle kendilerini acındırırlar. Bir nevi dilenciliktir aslında yaptıkları. Bu yalan da “Kendi çıkarları için kandırmaca” gurubuna girer. Aslında günlük yaşamda kendi çıkarları için yalan söyleyen o kadar çok insana rastlıyoruz ki. Maalesef bunların arasında dost bildiklerimiz bile oluyor. Bu guruba girenler arasında dolandırıcıları da sayabiliriz.

Çalışma hayatımda rastladığım bir tür yalan da mübalağa yalanlarıdır. Maddi bakımdan zor durumda olan kişilerin, kendilerini çok iyi durumda gösterdikleri izlenir bu yalanlarda. Çok iyi projeleri olduğunu yakında çok daha fazla para kazanacaklarını söylerler. Bunun için de finansal destek isterler. Banka müdürlüğü yaptığım dönemlerde bu tiplerle çok karşılaşmıştım.

Hiçbir menfaat elde etmeksizin söylenen yalanlar da vardır. Kişinin çocuğu okulda paralı olarak okuyordur. Kendisi çocuğunun çok başarılı olduğunu ve okulda burslu olarak okuduğunu söyler. Üstelik bu yalanı bir alışverişi olmadığı kişilere söyler. Bunlara patolojik yalanlar denir ve bu kişilerin tedaviye ihtiyacı olduğu söylenir.

Bazı kişiler ise hayalinde yaşadıklarını ve olmasını istedikleri şeyleri, olmuş gibi anlatırlar. Onları dinlediğinizde o kadar gerçekçi konuşurlar ki, siz de onlara inanırsınız. Ama bu tipler çok sık hayal kırıklığına uğrarlar. Balık burcu insanlarında bu durum çok sık görülür. Bu yalanlar da ”Hayali fantastik yalanlar” gurubuna girer.

Bazı yalanlar ise kişileri üzmemek için söylenir. Bu tip yalanlara hoşgörüyle bakılabilir aslında. Aile fertlerinden biri ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır. Kişinin moralini bozmamak için bu hastalık kendisine söylenmez. Bu da sık başvurulan yalanlardan biridir.

Doktorlar yalan sırasında beynin yedi, doğruyu söylerken de dört bölgesinde faaliyet saptadıklarını belirterek, ayrıca yalan söylemenin doğruyu söylemekten daha çok çaba gerektirdiğini belirtmişler. Peki yalan söyleyen kişinin yalan söylediği anlaşılabilir mi?

Bunun için psikologlar şöyle diyorlar.

Yalan söyleyen kişi göz temasından kaçınır, el ve kollarını daha az kullanır, kapıya bakar. Konuştuğu insanla ya çok az fiziksel temas kurar ya da hiç kurmaz. Kendisini itham eden kişiyle arasına birtakım nesneler koyar. Şaşırmış, korkmuş, mutluymuş gibi rol yapıyorsa, yüzünde beliren ifade ağız bölgesiyle sınırlı kalır. El, kol hareketleri ile söylediği sözler arasında zamanlama hatası vardır. Baş hareketleri mekaniktir. Bilinçaltından sızan gerçek duygu, düşünce ve niyeti dil sürçmesi şeklinde ortaya çıkar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba..4 yıllık güzel bir ilişkim var hatta nişanlıyız. Fakat son 3 aydır çok büyük sorunlar yaşıyoruz.. konu benim yalan söylemem,küçük yalanlar.. Daha önce böyle bir sorun yaşamıyorduk, ta ki 3 ay önce doğru söylediğim halde bana inanmamasından dolayı yaşadığımız sorunlar oldu.. Aynı sorunları yaşadığımız süre zarfında bende yaşadıklarımızın etkisiyle iddaa ettiği konunun aksini söyleyerek inkar ettim ( yalan söyledim ) ve oda söylediğim yalanları anlıyordu.. Daha sonra doğruyu söylediğim halde bana inanmıyordu ve artık ayrılma noktasına geldik.. Yalan söylemek istemiyorum ama yaşadıklarımız psikolojimi etkiledi ve inkar etme ( yalan söylemeye ) itiyorum kendimi... yardımcı olsanız bendeki nasıl psikoloji.. çünkü neden yalan söylediğimi ben bile bilmiyorum ve ona nedenini açıklayamıyorum ...Teşekkürler..

Sibel Atik 
 02.01.2014 15:35
Cevap :
Yalan üzerine kurulmuş bir birliktelik uzun ömürlü olmaz Sibel hanım. Yalan söylediğinizde mutlaka bir yerde açık verirsiniz. Birkaç yalan da üstüste geldiğinde karşınızdakinin güvenini kaybedersiniz. Bence arkadaşınızla açık açık konuşun. "Ben doğru söylediğim halde bana inanmadın, bu yüzden sana çok kırıldım. Bunun etkisiyle sana birkaç kere yalan söyledim. Ama bundan sonra sana çok açık olacağım." diyebilir ve onun tekrar güvenini kazanabilirsiniz. Ancak bir daha yalan söylememek şartıyla...Yoksa arkadaşınızı ebediyyen kaybedebilirsiniz. Tabi bu arada iradenizini de kontrol etmelisiniz. Selamlar...  02.01.2014 23:11
 

maalesef bazen önemsiz ve partnerimin sorun etmedigi seylerde gereksiz yere yalan söylüyorum. erkek arkadasim anliyor yalan oldugunu, üzerime geliyor bu seferde utancimdan söyleyemiyorum yalan diye ama yinede icim rahat etmiyor ve dogruyu söylüyorum. sonrasinda cok utanc duyuyorum ona karsi. bi anlik korkuyla söylüyorum öyle yalan. ve bu sadece eski erkek arkadasimla olan seylerde oldu. yardimci olursaniz cok sevinirim. nasil degistirebilirim bu huyumu, nasil yenerim bunu..

ssnnmm 
 12.11.2009 21:37
Cevap :
Bu belki çocukluğunuzla ilgili bir durum olabilir. Çocukken bir şey kırdığınız veya anne ve babanızın istemediği bir şey yaptığınız zaman onlar sert tepki vermişlerse bu sizde bir alışkanlık yapmış olabilir. Bunu iradenizle yenebilirsiniz. Bunun için artık yalan söylemeyeceğinize dair kendi kendinize söz vermeniz yeterli olacaktır. Selamlar...  13.11.2009 19:12
 

peki karşımızdaki insana çok değer veriyoruz ve onu kaybetmek istemiyoruz diyelim ama yalan söleme gibi bir alışkanlığı var ve bu çok belli ona bunu farkettiğimizi farkettirmeden nasıl yardım edebiliriz? sölediği yalanlar şu anda küçük ve önemsiz gştmediği yerlere gittiğini yapmadığı şeyleri yaptığını söylemek gibi ama böyle giderse büyüyecekmiş gibi duruyor yani daha fazla ilerlemeden yapılabilecek bişiler olmalı ?

Ozge Birozsoy 
 17.12.2008 11:55
Cevap :
Yalanın büyüğü, küçüğü olmaz. Karşınızdaki kişiye yalan söylemeye devam ederse, ona artık değer vermeyeceğinizi hissettirmeniz yeterli olacaktır. Selamlar, esen kalın.  17.12.2008 22:13
 

Gözümün içine baka baka yalan söyleyenleri tanıyorumya, bunlara ne denir artık bilmiyorum. Selamlar...

moonlight1 
 27.12.2007 11:16
Cevap :
Onlar artık yalanın esiri olmuşlardır. Hayatları yalan üzerine kurulduğundan onlara ancak zavallı denir herhalde. Teşekkürler. Esen kalın.  27.12.2007 12:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3287
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster