Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '11

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
701
 

İnsanlar özgürlük uğruna ölür!

İnsanlar özgürlük uğruna ölür!
 

İnsanlar özgürlük uğruna ölür!


Aziz Yıldırım’ın gözaltına alınması ile başlayan şike soruşturmaları halen devam ediyor. Ne kararların çıkacağı ve kimleri nasıl bir akıbetin beklediği konusunda herkes -şüphesiz kendi gönül verdiği takımın penceresinden bakarak- farklı değerlendirmeler yapıyor. 

Önümüzdeki süreçte hangi kararların çıkacağı henüz netlik kazanmamış olsa da, hatta hangi kararlar çıkacak olursa olsun, sporseverlerin önemli bir bölümünün hemfikir olacağını düşündüğüm sonuçlara sanırım çoktan ulaştık: 

1- “Her ne olursa olsun şampiyon olmak” hedef ve söyleminin aslında büyük bir yanılgı olduğunu öğrendik. 

2- Şampiyonluğun önemli olduğunu, ancak her şeyden kıymetli olmadığını öğrendik. 

3- Köklü kulüpler için en önemli şeyin “şanlı tarihleri” olduğunu öğrendik. 

4- Şikenin, en büyük zararı, alın teri ile mücadele eden futbolculara verdiğini öğrendik. 

Umarım yakın gelecekte “spor”u spor olarak görmeyi öğreniriz. 

Umarım “yenilmenin bile keyif olduğunu ve keyfini çıkarmayı” öğreniriz. 

********** 

İzlemiş olanlar bilirler, başrolünü Mel Gibson’ın oynadığı Braveheart (Cesuryürek) filminin son sahnesinde, yapılan onca “ihanetini itiraf et” baskısına rağmen Mel Gibson son nefesini verirken şöyle haykırmıştı: Freedom! (Özgürlük!) 

İnsanlar özgürlük uğruna ölür! 

İnsanlar kulüpler uğruna ölmez, ölmemeli! 

Yıllar önce duyduğum bir söz ise şöyle diyordu: “Gerçeği söylemek demek, özgürlüğe yeniden hayat kazandırmak demektir.” 

Gerçeğin gün yüzünde olması, özgürlük ile paralel yürüyen bir kavram sayılabilir. 

Liglerimizin özgür olabilmesi için tüm olayların aydınlanmış olmasını diliyorum. 

Özgürlüğün ne kadar önemli olduğunu en iyi anlayacak kişiler, onu kaybetmiş olanlardır. Şu anda özgür olmayanların özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum. 

********** 

Yazarın olabildiğince fanatizmden uzak naçizane notu: 

“Darağacında olsam bile, son sözüm Fenerbahçe!” sözü, Fenerbahçe’nin bugünlere gelmesine sebep olan bir afyondur. Fenerbahçe veya Galatasaray adaletten, şereften ve değerlerimizden daha önemli değildir, olmamalıdır. Kulüpler veya takımlar hayatımızdan daha önemli değildir. Böyle gördükçe asabileştik, empati yeteneğimizi kaybettik, hiç yoktan düşmanlar yarattık. Bu cümleye yüklenmek istenen mecazi anlamlardan bahsedecekseniz eğer, ben almayım.   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, insanlar özgürlükleri için ölür! Ancak bu ülkede özgürlük için canını verenlerin yanı sıra, ülkenin kurtuluş ve kuruluşuna katkı yapmayanlar, özgürlükten çok, demokrasi ve insan hakları söylemi ile ülkeyi bölmeye çalışıyor. Birde futbolu ele geçirme savaşı var. selamlar...

Mesut KARİP 
 20.07.2011 17:45
Cevap :
İşin siyaset kısmıyla ilgili benim de söyleyebileceğim çok şey var ama takip ediyorsunuzdur ki ben siyasete dalmamaya özen gösteriyorum. Futbolu ele geçirme savaşı olduğunu ben de düşünüyorum. Ama bunun şikeyi mazur göstermeyeceğini de düşünüyorum.. Saygılarımla.  20.07.2011 21:05
 

Bekir Bey. Saptamalarınıza katılıyorum. Sağduyulu futbolsever olmak bunu gerektiriyor. Renklerimiz farklı olabilir, olması da çok doğal, ama sağduyuda birleşmek önemli. Bu da, kimileri gibi, "medya mahkemesi"nde olduğu gibi, "yargısız infaz" değildir. Aziz Yıldırım'ın o sözünü ben de bir yazımda, üstelik başlıkta kullandım. Niye mi? Hasta olan bir kişinin o günkü görüntüsüne bakarak, dik durmayı düşünsel bakımdan değil de, fiziksel yönden sanan, kendisini "spor yorumcusu" sanan birine, "dik durma"nın ne olduğunu anlatmak istedim. Saygılar, selamlar.

TURGUT ÇELİK 
 20.07.2011 0:19
Cevap :
Ama bazıları bu ölümlü sözleri çok ciddiye alıyor. Sayıları az bile olsa, rakip taraftarlara (insanlara) zarar veriyorlar ve diğerleri de onların peşinden gidiyor. Ölmeyi en çok göze alan takımını en çok seviyormuş gibi! Selamlar..  21.07.2011 0:51
 

Fikirlerinize aynen katılıyorum. Bir insanın her ne sebepten olursa olsun darağacında aklına tuttuğu takımdan başka bir şey gelmiyorsa o insanın insanlığından şüphe duymak gerekir. Yaşam bence bu kadar ucuzlamamalı ve ayağa düşmemeli. Elinize sağlık, güzel ve anlamlı bir blog. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 19.07.2011 1:05
Cevap :
Mustafa Bey, yorumunuz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Selamlar..  19.07.2011 23:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 293
Toplam yorum
: 469
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1057
Kayıt tarihi
: 07.11.08
 
 

Sporun bir kavgadan çok; ahlak, mücadele, eğitim, zeka ve dürüstlük olduğuna inanıyorum. Doğaya, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster