Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
556
 

İnsanlar Ülkeden Kaçıyor Ya da Paralarını Kaçırıyorlarsa Suçlu Bile Olsalar Devletin Hatası Var

İnsanlar Ülkeden Kaçıyor Ya da Paralarını Kaçırıyorlarsa Suçlu Bile Olsalar Devletin Hatası Var
 

Normalde suçlular kaçar ama adil bir ülkeden suçlular bile kaçmaz.

Hırsız kaçmasıyla mecburiyetten kaçmayı ayırmak lazım. Haksız uygulamalarla insanlar can ve mal emniyeti bakımından tedirgin edilirse suç işlememiş olsalar bile kaçarlar, paralarını kaçırırlar.

Devlet suçluya bile güven vermeli… Kimsenin malını parasını dışarı çıkarmasına izin vermeyin demek anlam ifade etmez. Ne yaparsak yapalım, hangi suçu işlemiş olursak olalım burası bizim ülkemiz. Başka gideceğimiz yer olamaz.

Ama gerçekten adil davranılmıyorsa insanlar giderler, paralarını da götürürler. Hakkında yakalama emri ya da yurtdışı çıkış yasağı olmayan kimselere nere gidiyorsun diyemeyiz. Neden gidiyorsun diyeceğiz ve nedenler bizimle ilgiliyse düzelteceğiz.

Yani bu iş güvenlik işi değil, güven işi. Bir patron ülkesi yerine yabancı bir devlette yatırım yapıyorsa o kişinin tamam vatanseverliği sorgulanır ama devletin vatandaşına davranışı da sorgulanır, ne yaptın ki ülkesini bırakıp orada yatırım yapıyor?

Aslında suçluların ülkesinden kaçması halinde diğer ülkelerde de soruşturmaya tabi tutulması gerekir. İade etmek şart değil ama ortada açık bir suç varsa yargılanmalı. Şimdi adam suç işliyor kaçıyor gidiyor öyle şey olur mu?

Türkiye’den çok fazla kişi bu şekilde kaçıyor gidiyor. Mutlaka çoğunluğu suçlu. Ama ben haksız uygulamalar nedeniyle yurt dışına kaçan insanlar olduğunu düşünüyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

'Adil bir ülkeden suçlular bile kaçmaz' özdeyiş olacak bir cümle. Bir devletten birileri kaçıyorsa ortada anormallik olduğunu düşünmemek anormaldir.

Kadri KANPAK 
 08.12.2017 9:41
Cevap :
"Bir devletten birileri kaçıyorsa ortada anormallik olduğunu düşünmemek anormaldir." Söylenmesi gereken bu işte...  10.12.2017 11:46
 

Yazınız yine çok güzel ama tespiti yine düzeltmek icab ediyor sanırım. Kaçan insanların kaçmasında suç devletin ama bunun bir tarihsel altyapısı var. Şöyle ki; Türkiye Osmanlı'nın son 200 yılı boyunca sürekli savaş yaptı va kaybetti. En iyi ve yetişmiş insanlarını yitirdi. Zaten Çanakkale'de iş doktorların cepheye gitmesine kadar geldi. Geriye de ciddi sayıda askerden kaçan, hain ve adiler kaldı. Devletin tek suçu yeniden iyi bir nesil yetiştirecek önlemleri alamamasıdır. Adalete gelince; insanlar ABD'de adil olduğu için değil zengin olduğu için kalıyor. Yeterince paramız olduğunda şerefli ve şerefsizi dahil olmak üzere herkes buraya hücum eder meraklanmayın. Sineğin şekere gelmesi gibi düşünebiliriz bunu

jack amca 
 06.12.2017 15:44
Cevap :
"Devletin tek suçu yeniden iyi bir nesil yetiştirecek önlemleri alamamasıdır. Adalete gelince; insanlar ABD'de adil olduğu için değil zengin olduğu için kalıyor. Yeterince paramız olduğunda şerefli ve şerefsizi dahil olmak üzere herkes buraya hücum eder meraklanmayın. Sineğin şekere gelmesi gibi düşünebiliriz bunu" Çok beğendim bu yorumunuzu teşekkür ediyorum. Arkadaşlar ara sıra toplanıp sohbet ediyoruz.Eğer İstanbul'daysanız fikirlerinizden yararlanmak isteriz.  13.12.2017 16:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5779
Toplam yorum
: 14566
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster