Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
162
 

İnsanlar Yalan Söyleyerek Yaşar...

İnsanlar Yalan Söyleyerek Yaşar...
 

İnsanlar Yalan Söyleyerek Yaşarlar...


Yalan söylemekte bir marifettir, dürüst insanlar yalan söylediklerinde hemen anlaşılır. Yalan konuşup utanmaktansa dürüst olmak daha iyidir fikrimce, bir insanın özü ne ise sözü de o olur. 

 

Bazen yalan söylemek için illa konuşmak gerekmez haksızlığa, adaletsizliğe karşı sessiz kalmakta yalanın bir çeşididir.

 

Yalanla doğruyu ayırt etmek ise farkındalığın zirvesidir. Çünkü doğruyu bilmeyen yalanı bilemez, neyin yalan neyin doğru olduğunu keşfetmek ise yeni bir dünyanın keşfinden daha zordur. Amaç doğruyu bulmak için çabalamak bulduktan sonrada irdelemek olmalı.

 

Yalandan geçmek bir sınavdır, ya üzerini çizip geçersin yada içine girip geçtiğini düşünür sınavdan kalırsın. Gerçekliğe yaklaşabilmek, gerçekten mutlu olabilmek isteyenler gerçek dışılıkların getirdiği geçici sahte konforlardan yoksun kalmayı göze almak zorundadırlar. Yalanı gör doğru ol, sahteyi anla samimi ol, maskeli olanı tanı net ol, işte o zaman cam gibi olursun. 

 

Yalanlardan fayda sağlayanlar bu yalanları menfaatine kullanmayı bilenler olur genellikle.

 

İyi bir yalancı olabilmek cin fikirlilerin işidir. İnsanlar gerçeklerden uzak yalanlarla uyuşmayı tercih eder genellikle, onun için peygamberler, filozoflar, bilim insanları genellikle yaşadığı toplumlar tarafından dışlanmış, sıkıcı ve bunaltıcı bulunmuşlardır.

 

İnsanların iyi olmayı, iyilik yapmayı, merhamet göstermeyi zayıflık olarak gördüğü dünyamızda, yalan söylemeyen ve kazık atmayanları dışlayıp küçük gördüğü dünyamızda bizler de saflığımızı, içtenliğimizi, sempatikliğimizi büyük ölçüde kaybediyoruz. 

 

HÜLYA ÇAKICI

 

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her şeyin önüne doğru konulmadıkça yalan hükmünü sürdürür...Selamalar.

Abbas Oğuz 
 12.07.2018 14:18
Cevap :
Kesinlikle katılıyorum, saygılar.   12.07.2018 17:10
 

Efendim Gerçeklerimizin Devamıyla İnsanların aşktan öldüğü de büyük bir yalandır: Akıl ve gönül arasındaki savaş sürdükçe, aralardaki uçurum daha da derinleşir ya.Birinin isteğini bir diğeri reddeder ya.İnsan sevmediği(umursamadığı) kişinin doğrularında yalanlar ararken..Sevdiğinin yalanlarında doğrular ararmış ya bu da bir gerçek!Yapmacıklık ve Sahtekarlığın iki büyük gerçeği Gösterişle İNSTAGRAM uygulamasında herkesin ne kadar yalan dolan hayatlara sahip olabildiklerini görebiliriz ve orada herkes şair herkes romantik herkes dindar herkes namus abidesi, kedi sever köpek sever yeşil sever vs.Ama hepsi sahtekar bakın bu da gerçek ama yalan diyecekler! Neyse biz gerçekleri kısa tutalım ve böyle giderse koskocaman sosyolojik içerikli blog çıkacak :)Hülya hanım bizlere bu yorumları yapma yetisini kazandıran düşüncelerimizi açıklatan öğretici paylaşımınız için teşekkür eder;EN ACI GERÇEK,EN TATLI YALANDAN İYİDİR der..Çiçekler içinde sizlere:Saygı,sevgi ve muhabbetimle esenlikler dilerim..!

SİZ ve ben 
 08.07.2018 3:37
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar, sevgiler.   09.07.2018 1:03
 

Mirabaaa Hülya Hanım;Nasılsınız desem, şimdi dünya nasıl davranıyor desem siz iyi olmasanız da iyiyim diyeceksiniz,iyi davranmasa da hemde gözlerinizle yukarıya bakarak iyi davranıyor diyeceksiniz, malisef başlığınızla anlatmış olduklarınız bunu doğruluyor:)) Efendim çoğunca insanlar duymak istedikleri yalanlara inanırlar derim gerçek olana değil.. Öyle ya: Ben yalanı sevmem diyenlerin, yalanları ile örülür de geçer yıllar.Ben ben olalı böyle sevmedim, Sen sen olalı böyle sevilmedin dediğimiz halde,bize İnanmazlar. Yaradılmışların içinde kızlar yaradılışları gereği asla yalan söylemeyi hiç beceremezler; Davranış bilimleri ders kitabımdan öğrendiğim gerçekle kızlar yalan söyledikleri zaman iki gözleri yukarıya tavana ya da gökyüzüne bakarmış o halde Elma yedirme konusun da Havva'nın Adem'i kandırdığı da büyük bir yalandır, Adem'in yıkımı Havva'yı gördüğünde başlamış dememiz daha mantıklıdır:) Yazacak çok şey var ama benim yazacaklarım yarım kalacağı için ikinci yoruma geçiyorum....

SİZ ve ben 
 08.07.2018 3:17
Cevap :
Teşekkür ederim. Saygılar, sevgiler.   09.07.2018 1:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 782
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 560
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster