Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
466
 

İnsanlara yardım etmemiz gerekmez; çünkü hayatın yükü bir insanın kaldıramayacağı kadar ağır değil

İnsanlara yardım etmemiz gerekmez; çünkü hayatın yükü bir insanın kaldıramayacağı kadar ağır değil
 

Aç köpeklerin tanklar eşliğinde bitmez tükenmez şafak av safarilerinin yanında bir de asalak Coorc’un doyurulması gereği çözemediğimiz konu; ayetlerinde insanlara niye yardım edin diyorsun Rab? Sayende dilencilik dünya düzeni oldu. Âlemi mahlûkatı fıtrat köprüsünden geçirirken her birinin kıçına bir tabela bağlasaydın da kime yardım edeceğimizi bilseydik Rab! Şeytanı sen yarattın, şeytan canımızı almaya devam ediyor, hikmetine bağladık; lakin yarı mahlûkatın çalışmaması sonucunu yaratan zekât düzenini anlayamadık Rab!

Kullarından bazıları (örneğin âlemi mürşit Gazal efendi, Eflat hatun, Artist toto dede, müsyö Monoton tein, Mevla nana hani bana falan)  ayetlerinden çok etkilenip (ya da tütsülenmiş beyinleriyle bir şey düşünmüş olmak için) yardımı kutsadılar. Hatta dönen adam haziretleri Tanrı’nın emrini yerine getirmek için donsuz bir fekire iç donunu vermiş idi. Sonraki kulcukların da hani seni görmüyorlar ya sen niyetine Yunus baba türbesine deve kurban edüp ve dahi yardım üzre akdi kerem ettiler. Sayende dünya mağripten maşrığa aşevi kuyruklarıyla doldu Rab!

Sen adama elini burnunu silsin diye mi verdin? Ayaklarını ayakkabısını giysin, kollarını başına yastık yapsın, aklıyla yemek pişirsin, gözleriyle tuvaletin yerini bulsun diye he mi? Biliriz gücün sonsuz, biz dahi bu gücün dışına çıkamayız; takdirin yürüyecek devrini süreceksin. Lakin bu asi kulun iznü kereminle yetkiyi aldı ve artık bu saatten sonra yukarıda vaaz ettiğimiz kullarını ve dahi Korkut’un cevri âlem başının belası kulcuklarını bu dünyanın işlerine karıştırmamaya karar verdi Rab!

Dünyada, çalışması gerekenin çalıştırılacağı bir düzen kuracağız “Yeni hayat yenidünya” yumurtasından henüz çıkmış kulcukların şimdilik yavru kırlangıç acemiliğinde, bizi anlamıyorlar. Yazılarımızı merak üçün kaytan bıyıklarının altından tebessümle okuyorlar;  çünkü hala Konya bozkırlarında Mevlana dedeleriyle beraber dönüyorlar Rab.

Herkes mutlaka bir şey ile iştigal edecek, dünyada boş oturmak yok. İnsanlığa çalışmayanın aç kalacağı, aç öleceği bir zorlama gerekiyor.  Avretleri avretler, adamları adamlar soyacak. Prıdakşın yaptığın malzeme bir bir gözden geçirilecek Rab. Kime ne vermişsin, ne işe yarar, sahibi kullanıp gereğini yapıyor mu? Kullanılmayan malzemenin listesini yapıp sana iade edeceğiz Rab. Atıl durumdaki kulcuklarını bütün bütün paketleyip… Ve onları tekrar yeniden yaratmaman itirazi kaydıyla… Başka ne yapabiliriz, sen söyle Rab!

Ağaç Hareketi dünya düzeni senin düzeninin alternatifi değil hâşâ! Lakin duayla, temenniyle de olmuyor Rab. Eflat hatunların üfürüklü demokrasileri ayı Kazımlara kaçma, mutfakta doldurup tuvalette s…çma şansı veriyor. İnsanlığı “halk” olarak gördüğümüz için onlara “halk demokrasisi” ni icat ettik. Bu demokraside bir kişinin yapılması gereken şeyi yapmama şansı yok Rab! Ama işte hiçbir şey anlatmayan yazıları binlerce kişi okurken sen de göreceksin, bu yazımıza meraklı birkaç kişi bakacak. Ölmeden önce işe yaramak istiyorum, üfürüklü demokrasinin sözde kahramanları gibi öldükten sonra meşhur olmak istemiyorum Rab!

İyi kullara yaptığın cennet vaadinin işimizi zorlaştırdığı açık. Yardım edenin cennete gideceğini söylediğin ayetlerin yüzünden yeryüzünde düzen kuramıyoruz Rab! Yani Adn cennetlerine inşallah gitmenin nasılsa daha başka yolları vardır; zekâtı ilahi nizamından çıkarmanı diliyorum; ekonomilerimiz sırf bu nedenle perişan Rab! Ve halk ettiğin düzenin sonucu “akrabalık bağları”  da büyük sorun. Montofon Marilerin ağızlarına bant bağlayıp az yemelerini sağlayacak, üretmeden tüketmeyi evrenin çayırlarında yasak edeceğiz; lakin şu akrabalık bağları yüzünden boynumuz bükük Rab! Bizden olanı bize veriyorlar ve bunlara bakacaksın diyorlar. Sırf bu nedenle ömür bitti manitama mavi mendil alamadım Rab!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Kerim Korkut;Bingöl dağlarına kar yağmış oh olmuş,Amasya dağlarına yağmur yağmış poh olmuş,kar pohu temizler,senin alacağın olsun.Bende hep Mersin Tren istasyonuna bakıyordum Korkut gelecek trenler geldi tüm yolcular indi,No Kerim,Ben senin için İstanbul'a gelirdim,aramızdaki fark bu,sen büskevit ile( BÜSKEVİT ) yanlış okuma, büyümüşsün, ben çökelek ile büyümüşüm,oh oh larına kulp tak kulaklarına küpe yap,görürsün,Ağaç hareketinin mimarı,seninle hiç bir yere gelmiyorum,bizi götürüp ağaçlara asarsın, artık kimseye yardım falan etmem,yazını okuduktan sonra yardımdan hayır gelmiyormuş.Şeytanın arkadaşı,zendik adam,Bari geçmiş olsun deseydin,Erzurum Atatürk Üniversitesinde sana öğretmediler mi?.Belkide yağmurlu bir akşam işten geldin yorgundun,ne söylediğini bilmeden yazdım öyle kabul ettim.Selam ve saygılar Korkut kardeşim...

Mehmet Burakgazi 
 05.01.2013 18:04
Cevap :
Havalar iyice soğudu.Uzaktan dostların selamı da olmasa..  06.01.2013 7:33
 

Merhaba, seçimlerde nasıl oy alacağız? Ayrıca bedava nasıl yaşayacağız. Biz toplum olarak geleceğimizi tüketmiyor muyuz? Selamlar...

Mesut KARİP 
 05.01.2013 16:15
Cevap :
güzel yorumlarınız nedeniyle sağolun.  06.01.2013 5:52
 

Artık büyüklüğünü gösterecek..Biraz sabır...Kıyamet yakın..Selamlar:)

Mesut Selek 
 05.01.2013 12:52
Cevap :
Yorum için teşekkürler sayın selek.  05.01.2013 17:36
 

Tebessümle okudum :) Allah yardımcımız ve yardımcınız olsun :)..sevgi ve selamlarımla..

Tülay EKER 
 05.01.2013 11:11
Cevap :
Ben biraz aykırı gidiyorum,bana yardım etmez.  05.01.2013 12:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5256
Toplam yorum
: 13619
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster