Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '17

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
430
 

İnsanlarda cinsiyetin belirlenmesi

İnsanlarda cinsiyetin belirlenmesi
 

Dişi erkek sembolleri


Bu konu iki döneme ayrılır. Birincisi X ve Y veya X ve X kromozomlarının bir araya gelmesi, bir kompozisyon oluşturması, ikincisi bu kompozisyon oluştuktan sonraki dönem.
Birincisi kolay, onu geçelim. Zor olan ikincisi.
 
İki kromozom birleşip hücre bölünerek çoğalmaya başlar, ta ki cinsel hormonlar olgunlaşıp harekete geçene kadar. Bu noktaya kadar herhangi bir farklılık yoktur, şöyle ki, başlangıçta bütün ceninler dişi olacakmış gibi gelişir. Rahim, memeler ve vajin yarığı hepsinde vardır. Erkeğin testisleri ve üreme organı gelişmemiştir. Testisler kadının vajin girişinin iki yanında labia denen yerde bulunur. Bir cenin erkek olacaksa erkeklik hormonu aracılığı ile testisler aşağıya yönlenir, ergenliğinde oluşacak sperm hücreleri 38,5 derecede yaşayamayacağı için vücudun dışına daha serin bir yere çıkar. Aradaki vajin yarığı dikiş diker gibi kapanır. Cinsel organ gelişir. Sperm kanalı idrar kanalına bağlanır. Rahim ve memeler gelişmez ancak kalıntıları ömür boyu erkekte bulunur.
 
Bir cenin dişi olacaksa kadınlık hormonu vajin yarığını açık tutar Rahim, yumurta hücreleri ve aradaki bağlar oluşur. Memelerin gelişimi ve her ay bir yumurta hücresinin olgunlaşması dişinin olgunluk döneminde gerçekleşir. Dişilerde de erkeklik cinsel organı bulunur ancak gelişmez. O yüzden idrar yolu da kendine açtığı yolu değiştirmez.
 
Bunlar işler yolunda gittiği zaman böyledir. Her iki hormon hem erkekte hem dişide farklı oranlarda bulunur. İşler yolunda gitmezse, iki hormonun birbirine olan oranı bir sebeple karışırsa sorun çıkar. Böyle durumlarda farklı bozukluklar oluşur. Bazı erkeklerde testisler arasındaki yarık kapanmayabilir. Bunlar iki cinsiyetli gibi olurlar. Bazılarında buna ek olarak testisler gerekli yere gitmez, erkek cinsel organı gelişmez. Büyüdüklerinde dişi gibi görünürler ama gerçekte erkektirler.
 
Hormonlar günümüzde dışarıdan da verilebiliyor. Erkeklik hormonu kas yapmaya yarar. Spor yapan, güçlü olmak isteyen kadınlar erkeklik hormonu aldıkları zaman oranına bağlı olarak erkeklik organlarının büyüdüğü görülmüştür.
 
Her iki hormon bütün insanlarda bulunur. Hormon bozuklukları genetik bozukluklardan kaynaklanır. Plastik ameliyatlar düşünce ve görünüş arasındaki farklılıkları ortadan kaldırmak üzere yapılırlar.
 
İnsan kendini hissettiği cinsiyettedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Neden erkekte meme var?" sorusu benim aklımı 8-9 sene önce kurgulamıştı. Çünkü benim bir erkek kuzenim meme kanseri nedeniyle ameliyat olmuşu ve ben daha o yıllarda neden insanlar çift cinsiyetlidir sorusunu kurcalamıştım. Ancak ben her nedense o zaman önceleri erkeklerin var olduğu ve dişilerin sonradan erkekten türediği yanılgısına düşmüştüm. Yazınız benim için bu nedenle çok aydınlatıcı oldu.Benim şimdilerde üzerinde uğraştığım en büyük soru ise şu; Neden aklı hür vicdanı hür insanlar bu türlü hayati önemli yazıları okumayıp saçma sapan yazılara daha çok ilgi gösteriyorlar ve sonrasında da elhamdülillah lâikiz diye seviniyorlar? Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 12.01.2017 12:53
Cevap :
Ben de merak ediyor ama bilmiyordum. Buradaki bilgiler bölük pörçük toplandı ve bir araya geldi. Belki konunun ehli kişiler daha iyi anlatırlar. Bilmediğim ayrıntılar mutlaka vardır. Benden bu kadar. Genel kültür olarak insanların bilmesi gereken bir şey ve kesinlikle dünyaya bakış açısını değiştiriyor veya farklı yapıyor. Biz farkında olmadan sahne arkasında hormonlar çalışıyor. Bu sayede hayat sürüyor. Selam, sevgi ve saygılar.  13.01.2017 1:17
 

Aslolan dişidir diyelim mi? Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 11.01.2017 19:13
Cevap :
Evet, aslolan dişidir. :) Haydi rahim ve yumurtalıklar içeride, görünmüyor. Peki insanlar erkekteki memeleri de mi görmüyor? Neden 'neden erkekte meme var?' diye sormuyor? Selamlar.  12.01.2017 2:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 316
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 18889
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Antakya 1955 Doğumluyum. O.D.T.Ü. Mimarlık Fakültesi 1982 Mezunuyum. O zamandan beri firmalarda m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster