Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
551
 

İnsanlardan bir şey bekleme…

İnsanlardan bir şey bekleme…
 

İNSANLARDAN BİRŞEY BEKLEME…


Mümin, dünyanın sırrını kavramıştır: Bu sır, her şeyin, her maddenin, her canlının, her varlığın Allah'ın kontrolü altında olduğu ve O'nun izni ve bilgisi haricinde hiçbir şeyin gerçekleşemeyeceği sırrıdır.(1)

Bir gün Süleyman Peygamber bir karıncaya bir yıllık yiyeceğinin miktarını sorar.

Karınca da,-”Bir buğday tanesi yerim” diye cevap verir. Cevabın doğru olup olmadığını kontrol etmek isteyen Süleyman Peygamber karıncayı bir şişeye koyar.

Yanına da bir buğday tanesi koyar hava alacak şekilde şişeyi kapatır. Ondan sonra da bir yıl bekler. Müddeti dolunca şişeyi açtığında bir de bakar ki karınca buğday tanesinin yarısını yemiş, yarısını da bırakmıştır. Kendi kendine meraklanır. Acaba neden yemedi? Bunun üzerine Hz. Süleyman karıncaya buğday tanesini tamamen neden yemediğini sorar. Karınca da:-”Daha önce benim yiyeceğimi yüce Allah verirdi.

Ben de O’na güvenerek bir buğday tanesini tamam olarak yerdim. Çünkü O beni asla unutmaz ve ihmal etmezdi. Fakat bu işi sen üzerine alınca doğrusu nihayet bu aciz bir insandır diye sana pek güvenemedim. Belki beni unutup yiyeceğimi ihmal edebilirsin. O yüzden de bir yıllık yiyeceğimin yarısını yiyerek, diğer yarısını da ertesi yıla bıraktım” diye cevap verdi.(2)

İnsanoğlu acizdir. Çiğ süt emmiştir. Hata yapmaya müsaittir. Güvenilir değildir, asla. Hele hele bu devirde ‘babana bile güvenme’ denilen devirde kime güvenebilirsiniz.

Ağaçta duran kuş, dalın kırılmasından hiç korkmaz. Onun güveni ağaca değil kendi kanatlarınadır.(3)O kanatlara uçma günü veren rabbimizdir. İnsana nefes alma, yaşama hakkı veren odur. Ancak ona güvenebilir, ona inanabiliriz. Neticede; Ağaca dayanma çürür. İnsana güvenme ölür, aç ellerini "RABBİNE" seni bir tek "O" görür. . .

KAYNAK

(1)    http://m.harunyahya.org/tr/works/812/Kuranda-Temel-Kavramlar/chapter/7738/Allaha-guven-ve-teslimiyet

(2)    http://abdulbakiyildiz.blogspot.com.tr/2009/11/hz-suleyman-ve-karnca.html

(3)    Charles Bukowski 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 364
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 545
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

4 Aralık 1982'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğdu.Tavşanlı Fevzi paşa ilköğretim okulu,İmam h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster