Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
50
 

İnsanlardan cesaretli olmalarını isteyemeyiz; her toplumun kahramanları var, onlar cesur olacak

İnsanlardan cesaretli olmalarını isteyemeyiz; her toplumun kahramanları var, onlar cesur olacak
 

Cesur olduğun zaman ölüm dâhil başına her şey gelebilir. İnsanların çoğu bunları göze alamaz. Yani başına bir şey gelsin istemez. Aksilik bu ya hayatta da cesur olmamızı gerektiren durumlar var. Karşı koymak kahramanların işi. Kahraman kim? Korkmayan insan. Korkmamak ne? Göze almak. Başarılı ve becerili olman da gerek ki zor işin üstesinden gelesin ve hayatta kalasın. Başarılı ve becerili olmayan ama aynı zamanda da korkmayanlar sadece ölürler.

Başına gelecek şeyi göze alırsan korkuyu halledersin de zaten mesele göze almak. Toplumda kahraman çoktur, korkanlara gerek kalmaz. Ama aynı zamanda başarılı ve becerili olmalı, bize sadece korkmayan insan gerekli değil. Görev için birini arıyorlardı. Korkmuyorum dedim. Elinden ne gelir? Hiçbir şey. Kalsın, dediler. Sadece ölmeyi bilen kahraman lazım değilmiş. Sadece ölmeyi bilen kahraman da değilmiş.

Şimdi elin adamı senin için niye tehlikeyi göze alsın, niye ölsün yaralansın? Bırakır ne halin varsa gör. Korkuyormuşsun, ona ne! Ne mecburiyeti var? Kahraman olacak. Belki heykelini dikeceğiz.

Peki sayın korkak, kahraman “bana ne” dese ne yapacaksın? Biz de ona kahraman demeyiz. Heykelini dikmeyiz, yazık dünya para! Tamam da siz ne yapacaksınız, siz. Kötülerin istediği şeyler bizde var. Para pul, yanında dul. İstediğini verir kurtuluruz!

Korkakların çözümü var, en kötüsü korkar kaçar; kahramanların işi zor. Allah onu kahraman yaratmış, göstermesi lazım. “Kahramanlar olmasa korkaklar ölürdü” ifadesi tartışılır. Kahramanlar olmasa biz bu kadar ölmezdik diyebilirler.

Kahramanlar bizim yerimize ölüyorlar ama onlara bunun karşılığını vermiyoruz. Her yerde öne atılıyorlar çünkü gururları var. Eskiden kahramanlar savaşta gösterdikleri yararlıklar nedeniyle ödüllendirilirdi. Toplumun yiğitleri varken endişe etmemize gerek yok da bu daha ne kadar devam eder. Bir gün onların da duyguları değişecek, başkaları için kendini feda etmeyi mantıklı bulmayacaklar.

Dünya geliştikçe içimizdeki yiğitlerin sayısı azalıyor. Ama öte yandan bu gelişme sayesinde buna gerek de kalmıyor. Bizi koruyan olmasa bizi öldüren de olmazdı diye öne atılanları suçlayan da var. Biz istemesek de onlar öne atılmaya devam edecekler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nazi Almanya'sında toplama kamplarında toplanan Yahudilerin büyük kısmı savaşmaya cesaret edemedi. Edenler de en önce öldürüldüler. Piyanist filminde bir örneği vardı. Onlar hiç olmazsa vuruşarak öldüler. Ama boyun eğenler sağ kaldı mı? Hayır. Toplama kamplarında sistemli ve düzenli olarak 6 milyon Yahudi öldürüldü. Demek kahraman olmamak çözüm değilmiş. O kahraman olmasa daha çok yaşarız diyenler yanılıyor. Günde 500 kalori gerekirken bilinçli olarak 250 kaloriye talim ettirilip sürünmek ve ölmek de var.

Mehmet Sinan Gür 
 15.04.2016 21:52
Cevap :
İnsanların hepsinin illa da cesur olmaları gerekmediği konusunda ısrar ediyorum.  18.04.2016 8:45
 

Kerim Kardeş! Güzel bir deneme yazısı .Selamlar esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.04.2016 18:54
Cevap :
Pek anlaşılmadı,doğrusu ben de pek mantıklı bulmadım. Dahi sanmasınlar diye arada böyle saçma sapan yazılar yazıyorum işte ablam.  15.04.2016 18:58
 

Korkak insan hayatta başarılı olamaz. Hakkını koruyamaz ve karşısına çıkacak engellere, güçlüklere karşı koyamaz. Başarı, beceri ve cesaret bu üç özelliği aynı kişide bulabilirmiyiz...! Korkak bir insan cesur bir topluluğa hükmediyorsa hiç bir şey değişmez...Cesur bir insan korkak bir topluluğa hükmediyorsa çok şey değişir. Ama cesur bir insan cesur bir topluluğa hükmediyorsa her şey değişir. Uzun lafın kıssası; Ne bizi kimse korusun, ne suçlasın, ne de öldürsün.

Birgül YILMAZ 
 15.04.2016 11:26
Cevap :
Biliyor musun aslında ben şu söylediklerinden farklı düşünüyorum. Bu senin söylediklerin herkesin bu konuda kabul ettiği ortak standart.İnsanların %99'u böyle düşünüyor. Ancak artık bu çağda standartlarla oynamamız gerekiyor. Farklı şeyler söylemeliyiz. Cesaretin kutsanmasının doğru olmadığı yönünde (yani herkes cesur olmalı dayatması doğru değil) yazılarım var. Bir gün bunları konuşuruz.  15.04.2016 19:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4981
Toplam yorum
: 13125
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster