Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '19

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
84
 

İnsanları Anlamak

Anlamak sözlükte, “Birinin duygularını, istek ve düşüncelerini sezebilmek” diye tarif ediliyor.

Bu anlamda insanları anlamak mümkün mü?

Ünlü şair ve yazar Atilla İlhan bir televizyon konuşmasında “Bir insanın bir insanı anlaması diye bir şey söz konusu değildir” diye bir söz söylemişti. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben bir doktor olarak bunun yani insanları anlamanın mümkün olacağına inanıyorum.

Sevdiğimiz insanları daha kolay anlayabiliriz. Anlamanın en iyi yolu da karşımızdaki insanı can kulağı ile dinlemektir. Başlangıçta sözünü kesmeden sabırla dinlemeliyiz. Daha sonra anlama yolunda çaba sarf edip, bazı sorular sorarak durumu kavramaya çalışmalıyız.

Bir insanı anlamak için onun anlattıkları kadar hal ve tavırları, jest ve mimikleri de çok önemlidir. Ayrıca ruh hali nasıldır, mutlu mu, mutsuz mu, üzgün mü, neşeli mi vb. bunları da göz önünde bulundurmalıyız. Eğer yanımızda birisi ağlarsa buna müdahale etmemeli ve kendi kendine susmasına zaman tanımalıyız. Merak edip neden ağladıklarını da deşmemek gerekir. İnsanlar ağladıkları ve anlaşıldıkları zaman rahatlar. Onlara illa da yol göstermemiz, tavsiyelerde bulunmamız gerekmez. Hele boş ver, takma kafana gibi insanı hiç de rahatlatmayan sözlerden uzak durmalıyız.

Bu arada yapılması gereken bir şey daha var, o da kendimizi duygu ve düşüncede karşımızdakinin yerine koymak yani empatidir. Buna duygudaşlık da denir. Bu da üzülenle üzülmek ya da ağlayanla ağlamak anlamına gelmez! Aslında bana göre duygudaşlık, birini anlamanın zirve noktasıdır. Bu da zaten karşılıklı yaşanan bir duygudur.

Bu tür diyalogların önemli bir bileşeni de ketum olmaktır. Yani bize iç dünyasını ve aile problemlerini açan birinin sırlarını saklamalıyız. Aksi takdirde o kişiye çok büyük bir kötülük yapmış oluruz.

Yazıma son verirken az önce bir şey oldu, ne yazdığımı merak eden eşime insanları anlamak konusunda bir yazı yazıyorum dediğimde, “Bu devirde kimse kimseyi anlamıyor, boşuna uğraşma!” dedi.

Yine de ben bu yazımın insanları anlama konusunda çaba sarf eden iyi insanlara bir nebze faydalı olacağını umuyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim!

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

7 Ara. 19

 

     

jale kasap, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Önemli bir konudur bu. İnsanları anlamak için her şeyden önce anlamaya gerçekten ve samimiyetle istekli olmak gerekmektedir. Anlamak istemeyen zaten anlamaz. Evet, empati çok önemlidir ama daha da öncelikli olanı, insanın kendini ön yargılardan ve egosundan kurtarması gereğidir. Bir de kibir varsa bir insanda asla bir diğer insanı anlayamaz. İnsanları anlamak için insanın kendisinin de "her şeyi" bilemeyeceğini mutlaka kabul etmesi şarttır. Bilmediği şeyler olduğuna inanan-bunu bilen ve bunun idrakında olabilen bir insan zaten ancak karşısındaki diğer insanları anlamak için gayret sarfeder, emek verir. Dolayısıyla diyebiliriz ki, ego yüklü, kibirli, kendini bir şey sanan insanların hiçbirisi insanları anlayamaz. Ama bu kötü hasletlerden kendini arındırabilmiş, iyi-olgun-makul-"insan olabilmiş" insanlar pek ala diğer insanları da anlarlar. Yani size katılıyorum, insanları anlamak, anlamak istersek ve iyi bir insansak tabii ki mümkündür. Selamlar...

Filiz Alev 
 09.12.2019 2:15
Cevap :
Filiz Hanım, bu değerli yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim. Benim için de yararlı oldu. Sağ olun, var olun. Selam ve sevgilerle.   09.12.2019 12:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 3105
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 277
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster