Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '20

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
30
 

İnsanları İlaçtan Soğuttular!

Çevremde hasta olduğu halde ilaç kullanmayan birçok insan görüyorum. Bunun nedenlerinden biri son yıllarda ilaca karşı antipropaganda oluşu. Özellikle sosyal medyada ilaç kullanmaya karşı olan birçok insanı görmek mümkün. Bunların içinde koca koca tıp adamları ve profesörler de var. Bu kişiler özellikle ilaçların yan etkilerini abartarak anlatıyorlar.

Dolayısıyla ilaç ve sağlık konusunda sağlam bilgileri olmayan kesimin de kafaları karışıyor. Bunlar çok zorda kalmadıkça doktora gitmiyor, gitseler de verilen ilaçları kullanmıyorlar.

Bu hastaların başında psikolojik ve psikiyatrik problemi olanlar geliyor. Özellikle de depresyonda olanlara rastlıyorum. Doktora gitmelerini, ilaç kullanmalarını tavsiye ediyorum ama pek oralı olmuyorlar. Bir süredir depresyonda olan eşimin bir yakınına böyle bir tavsiyede bulunmuştum, o da sözümü dinlemedi. Ben de bunun nedeni ne olabilir diye eşime sordum. “İnsanları ilaçlardan soğuttular!” diye cevap verdi. Doğrusu yukardan beri anlatmaya çalıştığım durumu eşim çok kısa bir cümle ile özlü bir şekilde ifade etti.

Evet günümüz insanı ilaçtan çok soğumuş/soğutulmuş durumda. Genelleme yapmıyorum ama böyle bir kesim var.

Elbette ki gereksiz yere ilaç kullanmayalım. Doktora gitmeden, muayene olmadan, mesela komşunun tavsiyesine göre ilaç kullanmayalım ama gerektiğinde doktora muayene olarak kullanalım. İlaçlar uzun araştırmalardan ve klinik deneyimlerden sonra piyasaya sürülür. Piyasadayken de doktor kontrolüyle kullanılır. Herhangi bir yan etki olursa ona göre zamanında tedbir alınır.

Aksine yani gerektiğinde ilaç kullanmadığımızda hastalığımız şiddetlenebilir, kronikleşebilir. İstenmeyen durumlarla sonuçlanabilir. Depresyon hallerinde intihara varan sonuçlar görülebilir. Sosyal medyada haberlerini duyduğumuz intihar vakalarının çoğu böyledir. Bunlar ya tedavi olmamışlardır ya da tedaviyi yarım bırakmışlardır.

Sonuç olarak günümüzde sosyal medyada tıp ve sağlık konusunda çok tehlikeli düzeyde bilgi kirliliği var. Bazen kaş yapalım derken göz çıkarıldığı oluyor. Bunun için medyatik açıklamalardan uzak durun ve her zaman bir bilene, güvendiğiniz birine sorun, danışın. Her şeyden önemlisi kendi aklınızı kullanın!

*

"Hastaya şeker vermek günah olur, çünkü ona acı ilaç fayda verecektir."

(Şeyh Sadi Şirazi).

*

Şen ve esen kalınız.

 

Dr. Atanur Yıldız

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özellikle karı koca ilaçları, medyadaki belirsiz satışlar, kulaktan dolma öğütler, ilacın içildiğinde haberleşme sağlanacağı gibi saçma dedi kodular...Neler neler.. Doğuda görevdeyken eşimin en çok zorlandığı alan bu yazdıklarınız. Bilinçsiz ilaç tüketimi ve sonrasında ilaçlara olan karşı savlar...

Yalnıztürk 
 09.01.2020 21:32
Cevap :
Yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim. Mutlu günler!   24.01.2020 11:55
 

Belki de istenilen bu sevgili doktorum:) Saygı ve selamlar:)

Halil Güven (Sökeli) 
 08.01.2020 23:35
Cevap :
Evet böyle bir niyet de olabilir. Teşekkürler.   24.01.2020 11:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 441
Toplam yorum
: 2984
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 285
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster