Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
818
 

İNSANLARI KULLANMAYIN!

Her yaptığı işte bir şeyler bekleyen hesap kitap sahibi insanlardan oldum olası uzak durmaya çalışırım. Günlük en sıradan davranışlarında bile sizin hiç aklınıza gelmeyen beklentiler içine giren, daha ilk adımda beş on adım ilerinin hesabını yapan insanlar ürkütür beni. Çünkü bunlar sizinle dostane ilişki içindeymiş gibi gözükürler ama bütün amaçları sizi kullanarak neler elde edebilecekleridir. Size selam vermeleri, yanınızda yer almaları, aynı fotoğraf karesinin içine girmeleri hep bir hesap kitap dahilindedir. Sizin aklınıza bile gelmeyen hesaplarla uğraşır dururlar. Kullanırlar sizi . Daha doğrusu kullandıklarını düşünürler. Ama bir ömrü böyle hesaplarla heba etmeye değer mi bilmiyorum.


Öylesine çoğaldı ki bu gibi davranışlar, artık kiminle yüz yüze gelsem “acaba niyeti nedir ?” diye içimden sormadan edemiyorum. “Keşke düşündüğüm gibi çıkmasa” diye de dua ediyorum elbet. Çünkü “kullanılmak” bir insana reva görülecek en yakışıksız durumdur. Sevgi, saygı, nezaket , yardımlaşma gibi kavramlar karşılıksız ve çıkar beklemeden gönülden yapılan davranışlar olmalıdır. Eğer bu gibi kavramların içine makam, mevki, para gibi maddi beklentileri koyarsanız, insan olmanın yüce değerlerini erezyona uğratmış olursunuz. Ve sonunda birbirine güvenmeyen kalabalık bir yalnızlar yığınıyla karşı karşı kalmış oluruz.


Gözleri görmeyen bir insanı yolun karşısına geçirmek, yaşlı birinin koluna girip kalkmasına yardımcı olmak, bir dostu hastanede ziyaret etmek, huzurevindeki yaşlılarla sohbet edip yalnızlıklarını gidermek, darda kalmış bir dostu sıkıntıdan kurtarmak yani iyi niyetle yapılmış insani davranışların hiç birinin maddi bir karşılığı olamaz ve olmamalıdır. Eğer bu davranışlar hesap kitap yapılarak maddi beklentiler içine girilerek yapılıyorsa çok yazık. Üç kuruş maddi çıkar elde edeyim derken bütün insanlığa kara bir leke sürmüş oluruz.


Bir durum neyi gerektiriyorsa, o durumun gerektirdiği davranışı gözümüzü kırpmadan yapıyorsak güzeldir. Düşünüp taşınıp hesap kitap yaparak davrandığımız taktirde işin içine epeyce yabancı madde girmiştir ve bu yabancı maddeler ilişkilerimize de yansıyarak yabancılaşmış ilişkilerle hem kendimizden hem karşımızdakinden uzaklaşmış toplum içinde yaşayan tuhaf yabancılar olarak bir ömür heba edip gideriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1097
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster