Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '10

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
2989
 

İnsanları sevmek mümkün mü?

Herkes ve herşeyi sevilebilir mi? 

Bu sorunun olması gereken cevabı "evet" sanırım. Ben de dahil okuduğum bütün yazılarda insanları, hayatı, doğayı, kuşları, böcekleri sevmenin ne kadar güzel olduğu anlatılıyor. Peki gerçekten pratikte de bunu uygulayabiliyor muyuz? Birilerini seviyorum veya sevmiyorum derken tam olarak neyi kastediyoruz? Yoksa öğrenilmiş bazı kriterlerimiz var ve onlara uyanları sevip uymayanları sevmiyoruz mu diyoruz? 

Kendisine sürekli kötü davranan, hakaret eden, yalan söyleyen, her fırsatta onu küçük düşürmeye çalışan insanları da sevebiliyor muyuz? Yoksa sadece aradığımızda yanımızda olan, bize dostça davranan, güvenilir, sadık, dürüst insanları mı seviyoruz? 

Sürekli Yunus Emre'nin; "yaradılanı severim, yaradandan ötürü" sözünü söylüyoruz da bir katili, caniyi, hırsızı, yolsuzu veya çıkarlarımıza ters düşenleri sevmeyi başarabiliyor muyuz? onları da Allah yaratmadı mı? 

Dostluk ve arkadaşlıktan bahsediyoruz, bize kazık atan, ihtiyacımız olduğunda yanımızda olmayan, bize bizim istediğimiz gibi davranmayan kişilere de dost gözü ile bakabiliyor muyuz? Yoksa" koynumda yılan beslemişim" deyip çekip gidiyor muyuz? 

Büyük büyük sevdalar yaşıyoruz, uğruna ölümleri göze alacak kadar seviyoruz, diyoruz ama bize yaptığı en ufak bir yanlışta silip atıyor ve en büyük düşmanı olmuyor muyuz? 

Yoksa "insanları seviyorum" derken kendimizi mi kandırıyoruz? Onun yerine; bana şöyle şöyle davranan, bana kendimi iyi hissettiren insanları seviyorum mu demeliyiz? 

Şahsi fikrim; bir insan bütün insanları sevemez. Anlayışlı olabilir, hoşgörebilir, kendinden uzakta tutup saygı duyuyorum da diyebilir ama sevemez. 

İnsan her yönü ile sadece ve sadece Allah'ı sevebilir. Ancak o zaman diğer bütün insanlara katlanabilir çünkü sevdiği Allah'ın yaratmış olduğu insanlardır ve bir bildiği vardır elbette. 

Yaradılanı yaradandan ötürü sevebilmek için önce yaradanı layıkı ile bilip sevmeyi öğrenmek gerekiyor. Ancak bunu başardıktan sonra O'nun yaratmış olduğu herşeyi farklı bir gözle görüp değerlendirebilir insan. 

İnsan gözü ile bakıp "bütün insanları seviyorum" demek, kendini kandırmaktan başka bir şey değildir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

En azından kendi adıma veriyorum bu cevabı " HAYIR" Çünkü ben bir melek değilim... Aslında cevabım şöyle olsa daha uygun olacaktır; Bütün insanları sevemem, hepsinin de beni sevmesini bekleyemem. Esenlikle.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 06.10.2010 10:02
Cevap :
Yorum ve katkınız için teşekkür ederim. Selamlar..  06.10.2010 17:26
 

Geçen sene Lee Caroll'un "Yuvaya Yolculuk" isimli güzel bir kitabını okumuştum.. Edinebilirsen okumanı öneririm.. Oldukça mutsuz bir adamın geçirdiği bir kaza sonrasında, bir melekle karşılaşması ve meleğe "Yuva"ya (Allah'a) gitmek istediğini söylemesiyle başlıyor kitap. Ancak bu kolay olmuyor, geçmesi gereken evreler, görüşmesi gereken melekler, karanlık varlıklar var Yuvaya giden yolda.... Kitap çok etkilemişti beni. Senin yazınla bu kitabın alakası ise şu.. Kitabın karamanının karşılaştığı melek tasvirleri... Meleklerin kayıtsız, şartsız, koşulsuz ve istisnasız her varlığı "sevmeleri"... Soruna cevap.... ancak bir melek olabilmeliyiz herkesi sevebilmek ve yargılamamak için... Yaşadığımız dünyada pek de mümkün değil sanırım. Sevgiler.

A.Nilgün Aktaş 
 04.10.2010 17:11
Cevap :
O kitabı okumuştum:)) İnsan en fazla en eksik olduğu konuda konuşurmuş:)) Biz de sevgiden o kadar çok bahsediyoruz ki demek ki en eksik olduğumuz konu bu:)) Sevgilerimle..  04.10.2010 18:27
 

Evet herkesi sevmek mümkün ama kaç kişi başarabilir bunu ömründe asıl onu tartışmak, onu düşünmek lazım! Bir de herkesi sevmek bir yana ömründe kendinden başkasını hiç sevememiş ne kadar insan var acaba dünyada? Öz çocuklarının bile gözünün yaşına bakmayan, acıma duygusu olmayan nice insanlar gördüm ben! Teşekkürler, bu konuyu irdelediğiniz için... Şen ve esen kalın... Ben herkesi ve her şeyi seviyorum!

Dr Atanur Yıldız 
 03.10.2010 17:05
Cevap :
Herkesi ve herşeyi seveebilen ender kişilerdensiniz o zaman ne kadar güzel:)) yorum ve katkınız için teşekkür ederim. Selamlar saygılar.  03.10.2010 23:29
 

Yunus Emreye hak vermek maalesef mümkün değildir. Yaratan bizi yaratırken sadece sevmek duygusunu değil bunun yanı sıra nefret etmek ve iğrenmek gibi duygularda vermiştir ve biz o duygular sayesinde de iyiyi kötüden ayırabilelim istemiştir. Ben yaratanın bize "ne olursa olsun herkesi sevin" demiş olabileceğine hiç ihtimal vermiyorum. Kaldı ki iyi bir insanıda kötü bir insanı da sevdiğimiz zaman iyiye haksızlık yapmış oluruz. Öyle değil mi? Bu konularda yazdığım sayısız blog var, üşenmez ve bir göz atarsanız farklı bakış açılarıyla tanışacağınıza eminim. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 03.10.2010 16:19
Cevap :
Yaradılışta iyi ve kötü diye bir ayrımın olduğunu düşünmüyorum. Kime ve neye göre iyi ve kötü?Olayları ve insanları kendi sınırlı penceremizden algılayıp sonra da iyi ve kötü damgası vuruyoruz. Yunus emre nin sözü burada anlam buluyor bana göre..Biz iyi ve kötüyü değerlendirme yetisine sahip değiliz o nedenle şuan bizim kötü dediğimiz şeyler belki de birbaşkası için en iyi şeylerdir. Bütünü göremeden elimizdeki parçaya göre değerlendiriyoruz. Fil örneğini biliyorsunuzdur sanırım. Konu oldukça geniş ve buradaki karakter sayısı kısıtlı..Bu arada yazılarınızı beğenerek okuyorum bazı fikirlerimizin uyuşmadığını da biliyorum:)) Yorum ve katkınız için teşekkürler selamlar, saygılar..  03.10.2010 17:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2340
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster