Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '13

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
411
 

İnsanların yaşamı anlamasına, gazete falları çare değil...

İnsanların yaşamı anlamasına, gazete falları çare değil...
 

" Fala inanma! Falsız kalma! " bunu ben değil, atalarımız böyle söylüyor!


İnsanların yaşamı anlamasına, gazete falları çare değil... Üstelik bunu söyleyen adam, kahve falı bakmaktan da, Astroloji biliminden de fena halde anlamakta...

Yaşayacağı her bir yeni günde, başına gelecekleri önceden bilmeyi, kim istemez ki! Halbuki sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed ( S.A.V. ) : " Gaibi ancak Allah bilir." buyuruyor.

Ben öyle insanlar bilir ve öyle insanlar tanırım ki, neredeyse günlük yaşamının tamamını gazete fallarına, günlük falına göre düzenliyor. Ancak şurası muhakkak ki, günlük gazete fallarının yaşamı anlamaya hiçbir faydası yok. Olacakları önceden bilme gücü ve ihtimali yok. Buna imkan yok.

Türkiye'de ortalama 75 milyon insan yaşıyor. Ve bu 75 milyon insan, gazete falı matematiğine göre, 12 ayrı burca, günlük fala bölünüyor. Peki sorarım size, her insanın yaşamı, kaderi, taaaa ezelde, ana rahmine düşmeden alnına yazılıyorsa, nasıl oluyor da, örneğin ülkemde, 6 milyon 250 bin kişi bir günde aynı kaderi yaşayabiliyor, paylaşabiliyor? Böyle bir şey olabilir mi? Bu mümkün mü?

Halk arasında, bazı insanların baktığı falların çıktığına inanılır. Ve gerçekten de bazı insanların 6.hisleri, başkalarından çok daha güçlüdür. Bu insanların, Allah vergisi güçlü önsezileri yanında yeterli düzeyde bilgi birikimleri, yaşam deneyimleri de varsa, bazı olayların gelişimini başkalarından çok daha önce farkedebilirler. Yaşanacak sonuçları, başkalarından çok daha önce ve doğru biçimde tahmin edebilirler.

Bu Allah vergisi öngörü yeteneğinin kişsel çabalarla ulaşılmış zirvelerine ulu önder Mustafa Atatürk'te de rastlanmıştır. Ancak yine de, hadis-i şerifte de belirtildiği gibi: " Gaibi ancak Allah bilir."

Günlük yaşamda çıktığı iddia edilen, mesela kahve fallarının, yetenekli bakıcıları, kahvenin telvesine bakarak değil, karşısındaki kişinin ruhuna, kişisel özelliklerine, o an yaydığı elektiriğe, aklından geçenlere konsantre olarak bir şeylerin farkına varmaya, öngörülerde bulunmaya çalışırlar. Ancak unutulmamalıdır ki, bu tip falların en büyük faydası, bakılan kişi de anlık rahatlamalar sağlamasıdır. Kişi söylenen onca şey içinden, sadece işine gelenlere, beğendiklerine odaklanır çünkü.

Ne demişti atalarımız? : " Fala inanma! Falsız kalma! " değil mi?

Kaldı ki, her kahve falı, ancak bir kişiliktir, yani kişiseldir. Belki bir dereceye kadar çıkabilir. Unutmayın! Belki dedim. En azından kahve falı, gazetelerde yayınlanan günlük falar gibi, milyonlarca insanın hepsini bir kefeye koyup, hepsine de aynı şeyi söylemiyor!

Benim de ilgilisi olduğum ve hiç de fena sayılmayacak ölçülerde bildiğim Astroloji, doğru yerinden, usulüne uygun olarak okunup, incelenirse, psikoloji biliminin en büyük yardımcılarından biri olur.

Astroloji bilimi, aynı dönemleri ana rahminde geçiren ve aynı dönmelerde doğan insanların kişiliklerinde gözlenen ortak özelliklerin, benzer davranışların anlaşılmasında, insanlığa yararlı hale getirilmesinde bir yere kadar psikoloji bilimine yardım edebilir. Unutmayın! Bir yere kadar dedim.

Ancak bütün bu anlattıklarıma rağmen, şunu tekrarlamakta hiçbir sakınca görmüyorum: İnsanların yaşamı anlamasına, gazete falları çare değil... Hayatı anlamak, öngörebilmek için inatla gazete fallarından medet umanlar, işi tüm yaşamını bu fallara göre düzenlemeye kadar vardıranlar, ancak ve sadece kendilerini kandırır.

Ne demişti atalarımız? : " Fala inanma! Falsız kalma! " Bu, sence de böyle değil mi? Haaa! Ne dersin?

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Astrolojiyle gazete fallarını aynı kefeye koyan büyük hata yapar bence. O bambaşka bir dünya. Allah'ın izniyle ve ancak izin verdiği kadarıyla kadere olan şaşkınlığımızı gerekçelendirmeye çalışan bir bilim..Ayrıca hala gazete fallarına göre günlük yaşamını ayarlayan kimse olduğunu düşünmüyorum. Her gün okurum, uygulayacak bir şey yok zaten. Astroloji bu değildir. İnsanların gönül kutularından eş aradıkları zamanlardan kalma bir endişedir bu falla astrolojiyi örtüştürme huyu. Gerçek dünyada ise, astroloji ilimi kimin kendini saydığına kimin saymadığına bakmaz. Nasıl olsa kadim bilgidir. İt ürür, kervan yürür. Sevgiler.

MERVE ONUR 
 10.08.2013 15:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1737
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster