Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
972
 

İnsanlığımızla gurur duymak ????

İnsanlığımızla gurur duymak ????
 

Vahşetin en uç noktasında, eylemdeki aktör bir insan. O bir sarı ırk mensubu da deseniz, eğitimsiz bir toplumun üyesi de deseniz, talep var arz da olmalı da deseniz, ne şekilde deseniz deyiniz, hiçbir mazeret, aktörü haklı çıkartamaz.

Linki tıklayın, mideniz kaldırabilirse sonuna kadar videoyu izleyin, sonra da oturup bir düşününüz:

- İnsan olmak böyle bir şey midir?

- Bu sahnelerden sonra da insan olarak yaratıldığımız için gurur duyabilecek miyiz?

- Yaratan’ın "belli bir süreye kadar kürk kullanın"(16: 80) tavsiyesine kulak asmadan sürekli hayvan kürkünü kendimize elbise yaparak nereye varabileceğimizi zannetmekteyiz?

Hazır mısınız?

Linki veriyorum.

Lütfen çocuklarınıza izletmeyiniz.....

http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure

Balıkesir’in şirin Bandırma ilçesinde, altı aydan beri süren bir sokak köpeği itlaf programı gündemde (http://www.ntvmsnbc.com/news/418951.asp). Bugüne kadar 350 adet köpek itlaf edildi, sivil toplum örgütleri, hayvanları koruma cemiyetleri ve başta HAYTAP olmak üzere ayaklandılar ve Belediyeyi dilekçe ve soru yağmuruna tuttular. Bandırma Belediyesini bu yapılanlar durdurmaya yetecek güçte değildi, bugün de halen, hayatta kalan sokak köpeklerini de tamamlamak amacıyla sokaklarda sürek avına çıkmış vaziyetteler bölge tarım il müdürlüğü ve belediye görevlileri. Bu yapılanlar aleni vahşettir, doğrudur. Fakat Bandırma’da yapılan bu vahşet zevk için yapılan bir vahşet değildir. Toplum rahatsız olmuştur, Bandırma Belediyesi kanunlarla sınırları çizilmiş olan görevlerini yerine getirmemişlerdir, yumurta da kapıya dayanmıştır ve belediye meclisi kararıyla sakıncalı ve/veya salgın hastalığa sebebiyet verebileceğinden dolayı sokak köpeklerini itlaf yoluna gitmişlerdir. Kendi hatalarını telafi edebilmek, kanunları yürütmedeki basiretsizliklerini kapatabilmek ve bu sayede suçlu duruma düşmekten kurtulabilmek adına bu eylemleri yerine getirmiş olabilirler. Zaten sivil toplum örgütlerinin bir sürü görevi yanında bir de bu tip yanlış uygulamaları denetleme görevleri yok mudur?

Yapılanlar insan onuruyla bağdaşamayacak şeylerdir. Ama bu eylemleri yapanlar bu yaptıklarının toplum yararına olduğunu zannetmektedirler. Bunu anlayabiliyorum.

Fakat yukarıdaki linkin görüntülerindeki eylemler herhangi bir toplumun çıkarları için veya çıkarları olduğunu zannettikleri için ortaya konan eylemler değildir. Bu eylemler toplumların ufak bir kesiminin nadir hayvanların binlerce dolar karşılığı sırtlarına vuracakları kürkten mantoların yapılmasında kullanılan kürkü elde etmek adına yapılmış eylemlerdir. İşte asıl vahşet buradadır. Linkteki video seyredildiğinde, kürk elde etme eyleminin, deriyi yüzerken tulum çıkarma şeklinde yapıldığı, bu tulum çıkarma işleminin ise hayvanı öldürmeden, canlı canlı yapıldığı, bir de işlem esnasında eylem aktörlerinin havadan sudan konuştuğu, bazen de güldükleri dikkatleri çekmekteyken, aynı esnada derisi yüzülen hayvanın kanlı ve yaşlı gözlerle kameraya baktığı gözlenmekte.

Bu yapılanı hiçbir vahşetle karşılaştırmak mümkün değildir. Bu yapılanlar, Amerika yerlilerinin beyaz adamla savaşırken sözde kafa derisi yüzme olayıyla bile karşılaştırılacak cinsten değildir. Bandırmada nihayetinde hayvanlar öldürülmektedir. Burada ise hayvan öldürülüp derisi yüzülmemektedir, burada hayvan derisi yüzüldükten sonra ölüme terk edilmektedir bir konteyner içerisinde. Konteynerin içerisinde 350 hayvandan fazlası vardır ve bu işlem bir kerelik, belli bir süreç içerisinde değil, sürekli yapılan bir işlemdir, bir kürk üretim, bir kürk elde etme merkezinin her gün yaptığı bir işlemdir. İşte ben bunu anlayamıyorum. Anlaşılacak gibi değil.

Bu toplum sevgisizlikten dolayı batmayacak, bu toplum Allah’ın gazabına uğrayacak, sebebi de gayet açık, aynı İsra:16’da belirtilen sebeplerden dolayı

17:16 Bir toplum mahvedilme aşamasına geldiğinde, onun servet ve nimetle şımarmış ele başlarını yöneticiler yaparız da onlar, orada bozuk gidişler sergilerler. Böylece o toplum aleyhine hüküm hak olur; biz de oranın altını üstüne getiririz.

Üzüntülerimle,


DipNot: Fotograf, http://www.ntvmsnbc.com/news/418951.asp' dan alınmıştır

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sokak köpeklerinin öldürülmesinin de vahşetten hiçbir farkı yok eğer ölüm bir çözüm olsaydı yıllar önce sokak köpeği sorunu ortadan kalkmış olurdu çünkü bu iş düzenli olarak yapılıyor kısırlaştırma gibi çok ciddi bir işlem nedense hep gözardı ediliyor ve en sonunda kolay olanı yaplıyor yapılan sorumsuzluk onlara ağır şekilde yükleniyor

Necip DILEK 
 13.11.2007 9:58
 

İnsnalıktan yoksun bir dünyamız var ve bize de utanmak düşüyor insanlığımızdan. duyarlılığınızı kutlarım ve duyarlıların çoğalması dileğiyle sevgiler

Meral Yağcıoğlu 
 02.11.2007 10:26
 

Sodon ve Gomore de böyle batmıştı...

Mesut Selek 
 30.10.2007 22:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 55
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2628
Kayıt tarihi
: 10.05.07
 
 

Rumî takvimin 1900+55 senesi sonunda nüfusa katkıları olsun diye annem ve babam oturmuşlar, benim il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster