Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '07

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
1016
 

İnsanlığın geldiği nokta bilim/ din ikilemi

İnsanlığın geldiği nokta bilim/ din ikilemi
 

İtüdeki danışman hocamı çok ama çok severim. Zaten kendisi bir aralar Hürriyette en sevilen hocalar anketinde itünün en sevileni çıkmıştı. Bunun boşuna olmadığını kendisi ile bire bir çalışmaya başladıktan sonra anladım. Odasında masasında herzaman Stephan Hawking'in "Zamanın kısa tarihi" kitabının orjinali durur. İlk tanıştığımızda dikkatimi çekmişti ve 2-3 haftalığına ödünç almıştım. Gerçekten çok ama çok ilginç bir kitap. Sonrasında geri götürdüğümde bana ilk sorusu ama ilk sorusu "beğendin mi beğenmedin mi?" den de evvel "Tanrıya inanıyor musun yoksa inanmıyor musun?" oldu. "Kesinlikle inanıyorum dedim ama din yargım biraz değişti gibi".

Dinin baştan yargılanamaz kuralını bir kenara koyup bilimsel bir şekilde inceleyerek olaya eğilirsek eğer önce tanımını ardından tarihsel sürecini ve içerdiği kavramları anlamamız gerekir. Burda elbette bunların hiç birini yapmayacağım. Ama tanımını türk dil kurumundan alırsak eğer;
Din: 1- Tanrı'ya, doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum, diyanet. 2- Bu nitelikteki inançları kurallar, kurumlar, töreler ve semboller biçiminde toplayan, sağlayan düzen. 3- mecaz inanılıp çok bağlanılan düşünce, inanç veya ülkü, kült. (bkz. http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&Kelime=din)

Bana göre ise tanımı insanların belli bir ahlak seviyesinde tutulması için getirilmiş kurallar bütünü. Tabii mekan olarak nerede? Dünya üzerinde. Bundan yüzlerce yıl evvel getirilmiş ve insanların bilmedikleri güçlere karşı yanıtlar getiren din güvenini ve korkusunu kazandığı insanların belli çizgide kalmasını da sağlıyor. Eğer böyleyse o zaman çok önemli başka bir soru geliyor. Ahlak ile din beraber midir? Bunun birçok örneğini gördüğümüz gibi hayır değildir. Dini kuralları yerine getirip ahlaksızlığın içinde boğulmuş çok insan olduğu gibi tam tersi olarak dine inanmayıp melek gibi olan insanlar da bulunmakta. Geçenlerde alevi bir arkadaşım kafamdakini bana anlatan çok güzel bir söz etti. "Alevi inancında" dedi "iki kapı vardır. Birincisi şeriat kapısı, ikincisi erdem kapısı. Şeriat kapısından geçmek çok kolaydır. Tek yapman gereken dini vecibeleri yerine getirmektir. Erdem kapısından geçmek ise asıl zor olandır. Herkes beceremez." İmanın ve islamın şartları birbirinden ayrıdır. Her iman eden islamı beninseyecek diye bir kaide olmadığından her 5 vakit namaz kılan da belediye başkanı iken oğlunun işlediği trafik suçunu örtbas etmeyecek kadar dürüst değildir.

Hristiyanlıkta nasıl peki? Katoliklerin bizim ulemadan farkı çok sağlam bir istikbarat ile tek bir noktadan yönetilmeleri ve yılların sömürgeciliği sayesinde zengin olmalarıdır. Yoksa vatikana gittiğinizde kadınların başını örtmesi haricinde diğer tüm örtünme kuralları bizim camiye girme kuralları ile aynıdır (Bizzat tecrübe edindim). Bu konudaki en güzel söz Theatre of Tragedy'e ait. "Without innocense, cross is only an iron" yani "saflık olmadan haç sadece bir demir parçasıdır". Benim şahsi düşümcem ise dini dogmalar olmadan da insan artık eriştiği okur yazarlık ile bilginin hızlı yayılması ile çağımızda düzgün ve doğru insan olabilir. Ama bir din mutlaka gereklidir. Nedenini Ece Temelkuran'ın milliyetteki 05.12.2007 yazısının girişi ile açıklayıp bilimin durumu ile devam edeceğim:

"İnsanoğlu tarif edemediğinden korkar. Bu yüzden insanlık sizden bir dininiz, bir ırkınız, bir milliyetiniz, bir cinsiyetiniz ve bir isminiz olmasını ister. Kategorize edilemeyen insan tehlikelidir. En kanlı düşmandan daha tehlikeli ve korkunç olan şey tarif edilemeyendir. Çünkü bu durum, "ben" ve "ötekini" ayırt eden sistemi tehdit eder. Bu yüzden, bir avuç, inatçı ateist aile dışında bu yeryüzünde doğmuş her çocuğun bir dini vardır. Dinimiz, adımızdan evvel vardır, canımız rahme düşmeden evvel." (bkz. http://www.milliyet.com.tr/2007/12/05/yazar/temelkuran.html)

Bilim artık bir ayrım noktasına geldi. Çünkü fiziki bilimlerde dünya üzerindeki birçok gelişme Newton fiziği denen evrensel fizik kurallarının dünya çekimi yüzünden çeşitli varsayımlarla sağdeleştirilmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. Oysa 2. dünya savaşından sonraki ilerleme ile karşımıza gelişmekte olan yepyeni dallar çıkıyor. Nano teknoloji, genetik, nükler füzyon... Bunların hepsi quantum mekaniğindeki gelişmelere dayandırılmaya çalışılıyor ancak bunlardaki asıl gelişme insanların artık araştırmalar esnasında henüz bizde olmayan mantıklar ile serbest düşünmeye devam etmeleri. Nano teknoloji örneğin. Doğada bulunmayan stabil bileşikler elde edilip suni ve sadece istenen işlemi yerine getiren malzeler üretilebiliyor. Örneğin doğrusal yönde kamyonu çekebilen, ancak kesme gerilmesinde kolaylıkla kopan lifler nano boyuttaki partüküllerin düzgün ve homojen olarak dizilmesi ile elde edilebiliyor. Genetik diyelim. Genom projesinde insan genleri çözüldü. İleriki belki 10 yıl için bir önemi yok ancak bundan 100 yıl sonra ne olur kimse bilemez. Einstein vaktiyle "İnsan oğlu birinci evrimi doğa sayesinde yaşadı, ikinci evrimi kendi kendine yapacak" demiş. Şu anki herhangi bir uzun uzay yolculuğu insan vücudu için uygun değil. Neden kodunu bildiğiniz ve manupule edebileceğiniz bir nesneyi uzaya yollayacaksanız eğer düzenlemeyesiniz ve uygun hale getirmeyesiniz ki? Nükler enerji hemde füzyon! Fizyon uranyumun parçalanması ile elde edilen enerji ve arkasında yarılanma ömrü devam eden radyasyon yayan artıklar bırakıyor. Bu artıklar çevre için kirlilik kaynağı ve insan sağlığı için çok tehlikeli. Füzyon ise iki hidrojen atomunun birleşerek helyum atomu oluşturması ki güneşin enerji kaynağı. Füzyon tepkimesinin fizyona göre 1000 kat daha fazla enerji verdiği biliniyor. Ancak bunun kontrolü şimdilik zor. Bu arada temiz enerji çünkü artık yok. Dünyada şu anda ABD de bir araştırma reaktörü var ancak Fransada ve Çinde (Sanırım isviçrede CERNdeki lab. da bu amaç için kurulmuştu) yeni reaktör inşaatları yapılıyor. Umarım temiz bir enerji elde edilir ve hayvan ve bitki artığı yakmaktan kurtuluruz. Quantum fiziğine ise girmiyorum bile. Sadece Hawking şöyle diyordu, "tarihte ilkkes matematiksel denklemler sayesinde uzayda bir yıldızın yeri olması gerektiği yerde hesaplandı ve sonraki gözlemlerde yerinde bulundu." eğer olasılıkları hesaplayabilirseniz daha neler bulabilirsiniz kim bilir.

Bilim adamları allahtan, tanrı inancı ile veya inanmadan ne yaparlarsa yapsınlar araştırmalarına devam ediyorlar. Eğer ki tanrıcılık, şirk koşma gibi anlamayan dinlemeyen kafası haala din eğitiminin yeterliliğini müsbet bilim eğitiminden ön planda tutan insanlar olsalardı ilerleme yaşamamız çok zor olurdu. Uzay çağında artık bazı dünyevi kanunların reformlaştırılması gerek çünkü evrensel değil. En basitinden müslümanlıkta namaz kabeye dönülerek icra edilmesi gereken bir husus. Mars'a koloni veya laboratuvar kurulması gündemde. Oradaki müslüman biri nereye dönecek te namaz kılacak? Laboratuvar ortamında rahim olmadan rahim şartları sağlanarak yavru memeliler doğuruldu. Bu tanrıcılık mı yoksa bilimsel bir kontrol mü? Nano teknoloji ile bahsettiğim farklı şartlarda farklı davranışlar sergileyen materyaller doğal olmayan malzeler olarak geliştiriliyor. Yani doğada bulunmayan materyaller yaratılıyor. Diğer genetik ise başlı başına bir muamma. Cenin rahme düştüğü anda alınyazısı vardır diyoruz ve kürtaj bu sebepten tüm tek tanrılı dinlerde yasak. Genetik ile ceninlerde eğer kalıtsal bir hastalık varsa bu giderilebilir. O zaman kalıtsal bir hastalığı bulunan ve düzeltilen biri için alın yazısında kurtulmak vardır mı diyeceğiz yoksa 50 yıl evvel yaşasaydı şanssız mıydı diyeceğiz? Üreme şu anda yüksek oranda olasılık ile gerçekleşiyor. Eğer genlerini biliyorsanız, istediğiniz cinsiyette, saç renginde, göz renginde çocuk sahibi olabilirisiniz. Bu dini açıdan hiçbirşey ile bağdaşmıyor. Burada ikilem şurdan doğuyor. Yukarıda bahsettiklerim dünyevi dini kurallara ters düşüyor. Bilim elbette dinden ayrı olarak ilerliyor. Elbette hiç bir bilim adamı önce kutsal kitaplarını açıp ordan feyz alıp araştırmasını yönlendirmiyor. Ancak araştırma sonuçlarında elde ettikleri bulguları dini olarak sorgulayıp vicdani bir muhasebeye de girişmiyorlar. Vicdanları kişilerin kendisine ait olduğundan dini kurallarla sınırları çizilmediğinden işlerine devam ediyorlar. Eğer dini kuralların içinde kalmış olsalardı iskenderiye kütüphanesinin yanması gibi buldukları tüm bilgiyi yok ederlerdi.

Artık insanlığın sorularına bilim ile yanıt verme çağına girdik. Bilginin paylaşımı şimdiye dek hiç olmadığı kadar hızlı. İhtiyacımız olan vicdanı hür, fikri hür bireyler. Ya şüpheci olup bilgiyi araştırır ve bulduğunuzu irdelersiniz yada size ne veriliyorsa gözünüz kapalı inanırsınız. Dünyanın yuvarlak olduğunu öğrenmek yada tepsi olduğuna inanmak sizin elinizde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kuran-ı Kerim bu dünyaya indiğinden beri her zaman bilim ile içiçe olmuş ve onu hep desteklemiştir.ibadetlerimize bakın birçoğu aslında bizim iyiliğimiz için.Bilimsel olarakda acıklanabilir.oruç niye tutulur sizde iyi bilirsiniz acıklamaya gerek bile yok, 5 vakit namaz diyoruz sanki bir ağırlıkmış gibi yapmıyoruz ama sonradan jimnastik salonlarına randevumuzu kaçırmıyoruz. Kuran-ı Kerim'de Allah bize bunu yüzyıllar önce ibadet diye göstermiş...Ayrıca bizim kitabımızda sizlerinde dediği gibi bilimle uğraşana büyük mükafatlar,sevaplar vardır bırakın bilimle uğraşmayı bişeyler icat ederek başka insanların yaşamını kolaylaştırmayı,sadece kitap okusanız bile Allah bunu ibadet olarak kabul ediyor..Osmanlı neden geri kalmış? Cahil şeyhülislamlardan.Neden böyle olmuş?din ile bilim ilişkisi tam kurulamamış.Artık imkanlarda arttı bizim bunları birbirine bağlamamız insanlara böyle aktarmamız, bari bizden sonrakilerin önünü açmamız gerekirken siz ne ayrımından bahsediyorsunuz?

reha serindag 
 18.12.2007 20:06
Cevap :
Nasıl Namaz kılınacağı kuran'da yazmaz. Namaz kuralları peygamberin sünnetine göre ve hadislere göre belirlenir. O yüzden de en basit el kavuşturmasını bile şii ler ayrı yapar, sünniler ayrı yapar. Herneyse ben olayı islamiyet olarak almadım din olarak aldım zaten. Ama sizin ve birçok kişinin bildiği tek din olan islamiyetten dolayı gene ani bir refleksle anlamadan yazılmış yorumunuza yanıt vereyim. Benim bahsettiğim ayrım; bilimin bir yol ayrımına geldi. Dinler değil. Ayrıca tekrar edeyim, ben de inançlı bir insanım. Bana göre dini dogmaların irdelenmesi gerek. Bu dogmalar ya araştırılıp düzenlenir ve serbest düşüncenin önü açılır yada birçok bilim adamının yaptığı gibi din terk edilir ve tasa edecek bir derdiniz kalmaz. Son olarak da Osmanlının neden geri kaldığını detaylı olarak araştırın isterseniz. Bahsettiğiniz gerekçe devede pire bile değil çünkü. Saygılar.  18.12.2007 23:13
 

Yorumcu arkadaşa verdiğiniz cevapta kullandığınız son cümleyi çok sevdim. Aynen katılıyorum. İ. Gazali bile fen bilimlerininin öğrenilmesini, dini ilimleri anlamak için elzem olan hazırlık aşamasıdır derken bu noktayı anlatmaya çalışıyordu. Büyük Alim sıfatını taşıyanları incelediğinizde o günün dünyevi ve uhrevi ilimlerin hepsine vakıf olduklarını görüyorsunuz. Bugün İslam geride kalmışsa bu metot terkedildiği içindir. Kuranın verdiği hiçbir öneri bilimsel olarak araştırılmaya gidilmediği için Kur'an sanki Bilimle uzaktan yakından ilgisi yokmuş gibi düşünülüyor. Değerlendirirmisiniz bilmem ama, günümüzde güncel bilimsel verileri de kullanarak İslam'ı kavramları en iyi açıklayan Ahmed Hulusi olduğu görüşündeyim. İnternet sitesi de var, kendisi de ABD de yaşıyor. Ben aradığım bir çok açıklamayı onun eserlerinde buldum. Herşey gönlünüzce olsun. Selam ve saygılar.

akar 
 17.12.2007 23:09
Cevap :
Teşekkürler ekiniz için. İslamiyet konusunda konuşursak eğer hristiyanlığa göre düşünce sistematiğinde çok daha avantajlı iken nasıl bilimde geri kalındığı sanırım müsbet ilimlerin yobazlığa tercih edilmemesinden kaynaklanmış olsa gerek. Hazerfen Ahmet Çelebinin yaşamasına zamanın padişahı şeyhülislamı dinlemeyip keşke biraz daha izin verseymiş :)  18.12.2007 1:25
 

Her şeyden evvel din-bilim çelişkisi, dini bir söylem değil. Yani dinde böyle bir ayırım yok. Tam tersine din, bilimi teşvik eden, onunla içiçe olan bir sistem. Din namaz kılmak, oruç tutmak değil elbette. Bir ahlak sistemi denebilir. Yani iyi niyetli, becerikli, çalışkan, hayırsever, olumlu bir insan olmak için ahlaklı olmak gerekir. Sizin alay eder gibi söylediğiniz tanım doğru aslında. Ama yazınızın daha sonraki bölümlerinde anlattıklarınızla din arasında nasıl bir bağlantısızlık var anlamış değilim. Tabi siz dini, yazınızın son vurucu (!) cümlesindeki gibi dünyanın tepsi gibi düz olduğuna inanmak olarak algılıyorsanız, o başka. Dinin gerekliliği konusundaki referansınızın Ece Temelkuran olması da zaten bu düşüncenizi pekiştiriyor. Bilimin keşfettiği her yenilik, Allah'ın varlığını ve yaratıcı gücünü pekiştirmeye yarar. Bir mühendis olarak kendi mantığınızla bu irtibatı daha iyi kurabilmeniz gerekirken, nedense siz dini olmadığı gibi göstermeyi seçmişsiniz.

Ahmet YILMAZ 
 17.12.2007 21:57
Cevap :
Kesinlikle dini dediğiniz gibi kullanınca ben de sizin gibi düşünüyorum esasen. İnsan ile tanrı arasında olmalı. Benim dinim bana senin dinin sana olmalı. Ancak böyle serbest bir birey olabilir. Bilimi ilerletmenin tek yöntemi ise artık serbest bireylerden geçiyor. Serbest bireyler okuyup öğrenerek gelişir. Bence artık dini bazı kurallar varsa bunların bilimsel olarak açıklanması gerek. Zina örneğin. Hristiyanlıktan tut da, müslümanlığa kadar tüm dinlerde yasak. Bunun insanlara belli bir dönemde dinde yasak deyip kestirip atmak yerine, duygusal herhangi bir bağlantı olmadan yapıldığı zaman insanın hissettiği suçluluk duygusu ve olabilecek hastalıklar psikoloji ve tıp bilimi hatta hukuk ile izah edilip insanlara öyle öğretilmeli. Böyle olunca bazı dogmaların da neden yanlış olduklarını sorgulamaya başlayabiliriz. Dogmalardan arınınca önümüz kesin açılacaktır. Öbür türlü hep doğru mu yapıyorum acaba diye sorular kafanızda dönüp duracaktır.  18.12.2007 1:16
 

*** Fizik konusunda biraz bilgi sahibi olduğunuz< anlaşılıyor.Ama din konusunda hiç içine girmemden yüzeysel ön kabullerle fikir yürütüyorsunyuz. Din ve bilim iç içedir. İnsanoğlunun uzay ve fizik bilimleri ile ilgili bu güne kadar ulaştığı bulgularını Kur'an 1400 sene önce haber vermekte bilim ve alime çok önem vermektedir. Lütfen üzerinde fikir yürüttüğnüz bir konuda biraz olsun bilgi sahibi olmaya gayret ediniz. Selam ve saygılar ***

SÜLEYMAN SIRRI 
 17.12.2007 14:50
Cevap :
Bu teraneyide yazacaktım ama birinden gelmesini istedim. "Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz. Biz, (onu) genişleticiyiz." (Zariyat Suresi, 47) Bu ayeti big bang ile ilişkilendiriyorlar. Ayetlerdeki çevirilerde en sevmediğim şey herzaman parantez içideki çevirmenin eklentileri olmuştur. Belki de öyle olmalı kim bilir? Bu ayeti merak ediyorum, şu son 30 yıla kadar kim big bang ile ilişkilendirmiş? Çünkü Hawking evrenin genişlediğini 30 yıl evvel ortaya çıkardı. İlişkilendirmek istediğinizde herşeyi bişey ile ilişkilendirirsiniz bu bir, ikincisi de ispat edemediğiniz sürece hiç bir bulguya kesindir diye yaklaşamazsınız. Benim bu hususta imanın şartları ile bir sorunum yok ve gayette benimsedim. Ben dinlerin tutumlarını tasvip etmiyorum. İnsanların kafalarını şeklen veya fikren kontrol etmek dinse ben yokum. Bunu işte dinler hakkında bilgi sahibi olunca anlıyorsunuz. Eminim yaratan da evreni çözmemizi istiyordur.  17.12.2007 16:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 535
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

5-6 yıl üniversitede okudum. Mühendis oldum. İlgi alanları geliştirdim. Mesela dinlemek. Çevremdekil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster