Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '20

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
474
 

İnsanlığın Rengi: Platform

 

Üç tür insan vardır: Yukarıdakiler, aşağıdakiler ve düşenler.

 

   Bir ‘delik’ insan için neyi ifade eder? Hayatta kalabilmek için sayıların önemli olduğunu söyleseler inanır mıydın?  Platform filmi insanın hayatta kalabilmek için ne kadar ileriye gidebileceğini, hem düşündürücü hem de korkunç bir şekilde gösteriyor. Paranın da satın alamayacağı şeyler olduğunu gözler önüne seriyor.  

   Kendini hareket eden bir platforma teslim edip, onun gelişini dört gözle bekleyip, gitmemesi için saniyelerini bile ayarlayıp ona bağımlı olmayı düşünebilir misin? Her ay sonunda hangi kata düşeceğini korku içinde bekleyeceksin. Daha sonra içeriye bir gaz verilecek ve sen ertesi gün senin adına karar verilen bir katta uyanacaksın. Şansına çıkan kat numarası, senin bir ay boyunca aç mı yoksa tok mu kalacağına karar verecek. Tabii ki inanıyorsan, inançlıysan dua edeceksin.  Alt kattakiler için ya da gelecekte karşına çıkacak sayıların korkunçluğundan korunmak için olacak duaların. Böyle bir yaşam birisi seni yok edene kadar sürecek ve sen uyumaktan bile korkar bir hal alacaksın.

   İspanyol yapımı Platform filmi, evde kalmak zorunda olduğumuz şu günlerde Netflix’te en çok izlenen filmlerde ilk 10’un içerisinde yer almaktadır. Eşitsizlik, sınıf ve adaletsizlik gibi konuları işlemesine rağmen, ne kadar çaba verilse de mesajı gereken kişilere iletmek çok zor olacaktır. Filmin sonu o kadar belirsiz ve umut kırıntılarının bile tükenişini o kadar açıkça göstermiştir ki artık oradaki mahkûmlar için bir çıkış yolu yoktur. Her katta iki mahkûm bulunmaktadır ve aralarındaki koca delik onları bir platformun gelişi ve onunla birlikte eğer şanslıysan yemeğin de gelişiyle birbirine bağlamaktadır. Birinci katta olanlar, bir yemek şöleniyle karşılaşırken, platform alt katlara doğru indikçe hayatta kalmak imkânsız hale geliyor ve açlıkla birlikte hayatta kalmak için bir savaş başlıyor.

   David Desola ve Pedro Rivero’nun kaleme aldığı Platform filminin yönetmen koltuğunda Galder Gaztelu -Urrutia  oturmaktadır.  Goreng, kendi isteği ile bir diploma almak için hücreye gelmiş ve 6 ay boyunca burada kalması gerekmektedir. En başta çok zayıf bir karakter olarak görünse de zamanla deliğe alışmış ve yaşamı için mücadele etmeye başlamıştır.  Goreng zamanla hayatta kalmaktan çok oradan çıkmanın ve eşitliği getirmenin yolunu arayacak ve bu yolda Baharat ile tanışacaktır. 16 yaşından küçük kimsenin orada bulunamayacağının söylenmesi ve kızını arayan Asyalı bir kadının sürekli platform üzerinde katlarda mücadele vermesi Goreng’in arayışını ve planlarını değiştirecektir.

   Kaç tane katın olduğuna dair söylentilerin ya da tahminlerin imkânsızlığı o kadar yorucu ve hayal kırıklığı doludur ki Baharat ve Goreng mesajlarını yemeğin geldiği o kata iletmeyi kafalarına koymuş bunun için savaş vermektedirler. 333. katta karşılaştıkları ise mucizenin ta kendisidir. Karşılaştıkları kız çocuğu, yıllardır platformda çocuğunu arayan Asyalı Miharu’nun kızı olma ihtimalini aklımıza getirmektedir. En alt kata inen Goreng, küçük kızı mesaj olarak yemek katına gönderecek ve film aklımızda bıraktığı soru işaretiyle bitecektir. Platform filmi, verdiği mesajlarla insanların hayatta kalmak için neleri göze alabileceğini ve hayatın ne kadar değerli olduğunu izleyicilerine gerçekçi anlatışıyla ve sunumuyla göstermiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 215
Kayıt tarihi
: 18.07.15
 
 

1992 yılı İstanbul doğumlu. İlkokulu İstanbul'da okudu, ortaokulu ve liseyi Edirne'de bitirdi. Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster