Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '20

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
73
 

İnsanlığın Serüveni

Kötülerin kötülükleri kimyamızı bozdu. Kabul edilemez davranışlar ruhumuzda yaralar açtı. Ben eminim ki vicdan denilen şey sonradan ortaya çıktı. Artı iyilik, sevgi, şefkat de öyle. İlk insanda yoktu bunlar. İlk insan belki de ölüsüne bile ağlamadı.

Fakat her gün yaşanan kayıplar bedenin acısına ilaveten yüreğin acısını da ortaya çıkardı. Ağlamayı üzülmeyi bilmeyen insanoğlu onu da öğrendi. Yani o günlerde acılar sadece bedenle ilgiliydi.

Normalde de böyle olması gerekir, bir yerimde bir şey varsa acı duyarım. Hele de başkasının acısını hissetme… Buna insan olmak diyorlar ben arızalı buluyorum.

Bu dönüşüm gerçekleştiğinde insanlar normal hallerini de kaybettiler.

Kötüler buradan türedi. Başlangıçta diyelim birinin bir şeyini alsan vermemek için direnecekti, gücün yetmezse alamayacaktın, olmuyor deyip vazgeçecektin. O kişilik bozuldu(din filan çıktığı için, yeryüzünün güçlü olmayan sahtekârları rakiplerini alt etmek için böyle şeyler çıkardılar)

Bilinç bu yönde gelişmeseydi insanoğlu yapabileceği ya da olabilirin peşinden gidecekti. Böyle sahte bir kişilik tarzı(gücümle, bilgimle alamazsam hileyle alırım)ortaya çıktı.

O günlerin bilgisi bilinci doğal güçte direnecek insanoğlunun şeytanlaşmasına(bozulmasına) izin vermeyecekti. Hile bilmeyen güreşçi düşünün. Sözde insanlığı öğrenirken hileyi de öğrendik.

Bugün gelinen noktada siz birincileri savunuyorsunuz ben ikincileri. Ben insanın ilk o halindeyim.

Mesela iyi değil, kendini kontrol eden. Acıdığı için değil yanlış olduğu için insanlara zarar vermeyen. Vicdanlı değil akıllı. Sevgi dolu değil seviyorsa seven. Koruyan gözeten değil kurtarıp bırakan.

Size de insan diyorlar bana da. Bana türümden dolayı, size insanca davrandığınız için. Siz örneğin acıdığınız için zarar vermiyorsunuz acımayanlarınız da var nolacak? Ben acıdığım için değil kendim için doğru bulmadığımdan (Niçin yapıyorum bunu? Bana bir faydası var mı? Hapse düşerim. İnsanlar bana kızar vs.) Benim savunduğum felsefede kötüler de kendi karını zararını düşünerek kötülük yapmayabilirler.

Sana merhameti öğretmişler, kötü de merhamet yok ki. Ama herkeste az ya da çok akıl var. İnsanlık yerine bilim öğreteceksin, insanlık da neymiş.

Yazılarımda sevgi, merhamet gibi kavramlara karşı çıkışımın nedeni budur. Kerim Korkut felsefesi doğru felsefedir, sizler yanlış felsefedesiniz ve bunun acısını bütün insanlık çekiyor. Merhametli olarak kendi ruhunuzu tatmin ediyorsunuz ama bu merhamet hiçbir şeyi çözmüyor çünkü kötüde merhamet yok ama onda da beyin var, o yoldan gitmemiz gerekir.

Burada bir yazıyla bunu anlatmak zor. Bu konudaki yazılarımız devam edecek.

 

Filiz Alev, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Ağlamayı üzülmeyi bilmeyen insanoğlu onu da öğrendi" diyorsun. Oysa benim bildiğim insanın hayatta ilk yaptığı iş çığlık atarak ağlamaktır. Doğarken ağladı insan demiyor muyuz?Sonra "kötüler buradan türedi" diyorsun oysa bu da yanlış kötülük ve kötüler hep vardı. Sen bilmezsin ama binlerce yıl önce "yamyamlık" bile vardı ve insanlar birbirlerini afiyetle yerlerdi ve hatta bugün bile birbirlerini yemiyorlar mı? Bu yazında katıldığım tek düşüncen "insanlık yerine bilim öğreteceksin, insanlık da neymiş" şeklindeki cümlen. Ama buradaki soru da şu: kim BİLİM'i biliyor ki BİLİM öğretecek? Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 17.02.2020 19:13
Cevap :
Bilinçsiz kötülük ve öğrenilmiş kötülük...İlk insanlardan bahsediyoruz.Yaptıklarının kötülük olduğunu bilmiyorlardı.İşte ta o zaman yeni bilgiler yerine yaptıkları üzerinden eğitseydik insanoğlu hemcinsini yemeyecek fakat hırsızlığı da öğrenemeyecekti.İnsan insanı yiyordu(yamyam)ya bundan kurtarmak için onu bilgilendirmeye başladık.Halbuki sadece yanlış gördüğümüz şeyler örneğin yamyamlığın yanlışlığını ve buna gerek olmadığını öğretsek sadece ihtiyacı olan bilgileri alacaktı. Tanrıyı dini savaşı kötülüğü filan öğrendi ve bugünkü insan ortaya çıktı. Yanlış yaptıkça onun yanlış olduğunu/doğru yapınca da doğru olduğunu anlatacaktık hepsi bu.  20.02.2020 21:30
 

"Merhametten maraz doğar" Sözünü anımsattınız da ben sevgiden, hoşgörüden merhametle beraber mantıktan yanayım. Ağaç kesene merhamet edemem, sokağa tüküreni, insanın yüzüne hapşıranı sevemem, hangi konuda olursa olsun hiç kimse kimseyi incitmesin, suistimale uğratmasın isterim.

Cemile Torun 
 17.02.2020 1:24
Cevap :
Yazı pek anlaşılmadı. Aslında ben kendim de anlamadım.   21.02.2020 16:30
 

İlginç tezler...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 16.02.2020 13:21
Cevap :
Teşekkür ederim...  22.02.2020 14:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5248
Toplam yorum
: 13607
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster