Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
139
 

İnsanlığın Umutlu Dramı

   Milyarlarca yaşamdan süzülüp gelen bir bombardıman altında yağmur olmak, o yağmurdan yeni güneşler açtırmak ve gün sonu boyamalarında yeni resimler çizmek yepyeni boş sayfalara. İnsanlığın ömrünün tarifi, yol haritası böyle bir şey olsa gerek. Dünya nüfusunun gözle görülür, elle tutulur bir sevinci ya da hüznü olmanın binbir yürekte atan sancısı, hırsı, kini, öfkesi, umudu olmanın matematiksel tek formülü açlıktan, yoksulluktan, yoksunluktan beslenerek büyüyen çocukların farklı coğrafyalardaki ortak izdüşümleri olmalı diye düşünüyorum. 

 Bilmediğimiz hayatların, görmediğimiz yüzlerin sancısını duymak başımızdan savdığımız öfkelerin feryadında bir olmak, iklimsizlikten beslenen iklim olaylarının noktasal atışları olmak, dünya düzleminde dönen coğrafyaların gölge ve aydınlık yanları olmak; doğu batı , iyi kötü, düş gerçek, hayat memat, yankı varsayım, fikir yargı, zahid batında kral olmak, soylu olmak, soysuz olmak ; kaşif gemilerinin esaretini duyup okyanusa açılan dehlizlerde yol almak. 

 Dünyanın kalabalık zamansızlıklarının fevri yalnızlıklara dönüştüğü, insanlığın bir iplik yumağı gibi çözüldükçe yeni kaosların yaratıldığı kara parçaları olmak. Birbirine kenetlenmiş kitlelerin sessiz çığlılkları altında yapılan yolculukları anlamak. Yaşamın Everest'inde Himalayalar gibi sırt sırta olmak, sonsuz yüce heyecanlar duymak. Alpler'in ıssız soğuğunda özgürlük naraları atmak. Kutupların buzul barınaklarından çıkıp yerkürenin bir çöl iklimine teğet geçen çözülüşleri olmak. Bir orman yangınının mihenk taşında, Istırancalar'ın firari zaferinde kanın, umudun, gözyaşının birbirine çarpan deviniminde devrim olmak. Çığların örttüğü yaşamların zaman altından yürüyen korkusu olmak. Firavun yurtlarının mezar kazıcıları olmak, antik çağların tiyatral efsanelerinde bağbozumu olmak. Asya'nın ortasında göç olmak, Anadolu'nun yakarışında gözyaşı ve umut olmak. Afrika'nın sıcağında safari olmak, tarihin gölgesinde yazı olmak dinsel ve tinsel zaman döngülerinin buluştuğu tanrılarda tek olmak; ateşin, suyun, toprağın, demirin yoğrulduğu medeniyetlerde zincir olmak, o zincirin nefesi olmak tüm coğrafi izlerin ayak izlerinde sancı olmak, kederi güne; günü güneşe çevirmek, insanlığın umutlu dramı diye düşünüyorum.

Kemal Alkan, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 335
Kayıt tarihi
: 20.11.08
 
 

Türk Dili ve Edebiyatı ögretmeni ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster