Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '10

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
430
 

İnsanlık çöküyor

İnsanlık çöküyor
 

HÜRRİYETTEN


Japonya'da yolunda gitmeyen diğer bir durum da nüfus tarafında ortaya çıktı. Bugün ülkenin nüfusu 127 milyon kişiyken, doğum oranındaki düşük seyir böyle devam ederse, ülkenin nüfusu 2055 yılında 89 milyona düşme tehlikesi yaşıyor.

...............................................................................................................

JAPON EKONOMİSİ Dünyada Sosyal Güvenlik Sistemi olarak adlandırılan çalışanın emekliyi sırtında taşıma yönteminin-mantığının iflas ettiğinin en somut sonucu olarak ortaya çıkmıştır tabii ki AB de de benzer görüntüler vardır.

20 inci yüzyılda özellikle 2 inci Dünya savaşından sonra dünya zenginleşme sürecine girdikten sonra sanki ülkelerin nufusu sürekli artacakmış ve dünyadaki doğal kaynaklar bu artışa sonsuza kadar yetecekmiş sanan devlet yönetimleri sosyal devlet olmanın yükünü çalışanlara yüklemeyi dahice bir buluşa sandılar ve oluşan bu sosyal güvenlik mantığı insanlığın doğal seleksiyonunu engellediği gibi sosyal güvenlik güvencesi ile insanlar çoğalmak güdüleri tatmine yoönelerek dünyanın nufusunu 6 milyarın üstüne çıkardılar ancak artık insanlık cinselliğin üreme gücünden orgazm tadına geçmeyi tercihe yönelmelerinden vede artık bilindiği kadarıyla dünya kaynaklarının kullanılma sınırının % 97e dayanması ile artık SG sistemlerinin iflası görünmeye başladı.

Şimdi ne olacak? Dünya nufusunun korunacağı bir nufus artış oranını, emeklilik gün sayısı ve emeklilik yaşının ileri sınırlara çıkarılmasını, SG fonlarının rasyonel yönetilmesini sağlamak, sağlıklı yaşam yöntemlerini kulalnmayı teşvik etmek vb durumları kabullenmekten başka bir durum görünmüyor. Bütün şartlara ilaveten yükselen teknoloji artan tüketim ve işsizlik ile bu yüzyılda yaşam giderek zorlaşacağa benziyor değil zorlaşacaktır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 603
Toplam yorum
: 2048
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1142
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster