Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
629
 

İnsanlık Kenya'dan Uzakta mı

İnsanlık Kenya'dan Uzakta mı
 

foto:milliyet haber -Kenya olayları


Kenya da katliamı kim durduracak. Kenya'da son haberlerden anlaşılmaktadır ki kabileler arası şiddet soykırıma dönüşmüştür.

Bu durumu kim kontrol edecektir. Birleşmiş Milletler hangi gün için bekliyor. Sadece ABD'nin çıkarları için veya uygar dünyadaki asayişimi sağlayacak. BM'nin bu gibi Afrika ve Güney Asya gibi toplu katliamların görüldüğü yerlere, acil müdahale güçleri oluşturması gerekmez mi.

"İnsan hakları örgütleri, Kenya'da devlet başkanı seçimlerinden sonra çıkan şiddet olaylarında 300'den fazla kişinin öldüğünü bildirdi.

Kenya İnsan Hakları Komisyonu ve Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu tarafından yapılan ortak açıklamada, "

ABD ve İngiltere taraflara ltldal tavsiye etmişler. İlla Ruanda gibi mi olmalı.

Bu insanlık alemi diğer canlılara göre akıllı olasına rağmen, kendi türüne karşı düşmalık ve katliam konusunda akılsızlara rağmen en acımasız bir canlı türü olmalı. İnsanlığın yapacağı en büyük uygarlık hamlasi kendi türüne karşı bu vahşi saldırıların insanlık dışı olduğunun farkına varmak olacaktır.

"Ancak Kikuyular dün, sığındıkları kilisenin de sabah erken saatlerde saldırganlarca yakıldığına şahit oldular. 2000 kişinin sığındığı kilisedeki yangında, 25'i çocuk 50 kadar kişinin öldüğü bildirildi. Bir kilise yetkilisi BBC'ye, saldırganların kiliseyi ateşe vermeden önce içerideki insanları dövmeye başladıklarını anlattı".

"Diri diri yaktılar; Başka bir polis yetkilisi de Kenya'nın batısındaki Eldoret kentinde bir kiliseye sığınan en az 30 kişinin diri diri yakıldığını söyledi. Kızılhaç'ın bölgedeki yetkilisi, "Ağır yanıkları bulunan 42 kişinin hastaneye nakledildiği bilgisinin kendilerine ulaştığını, ölü sayısını doğrulayamayacağını" belirtti. Kenya Kızılhaçı Genel Sekreteri Abbass Gulled da durumun "tasavvur edilemeyecek ve anlatılamayacak boyutta olduğunu" bildirdi.
AFP kendi saptadığı vakalara göre, ölü sayısının 300'ü aştığını, muhalif lider Raila Odinga'nın memleketi Kisumu ile başkent Nairobi'nin gecekondu mahallelerinde durumun çok kötü olduğunu bildirdi. Ajans, ölenlerin büyük bölümünün ateşli silahlarla vurulduğunu, bazılarının pala ve balta gibi kesici aletlerle, bir bölümünün ise yakılarak katledildiğini kaydetti. "

Bu olayları Afrika'dan sık sık duymaktayız , güney asyada özellikle Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde toplu katliam saldırıları yapılmaktadır. Bu ve benzeri şiddet olaylarına BM nin ve medeni dünyanın seyirci kalması başka anlamlar mı taşımaktadır.

nariçi.

Maynak:sabah,milliyet,radikal

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sadece Kenya'da değil bir takım ülkelerin önderliğinde dünyanın neredeyse her yanından insanlık safdışı bırakıldı. Selamlarımla

Işın Çavdar 
 04.01.2008 20:16
Cevap :
İnsanlık da konfor ve ego'sunu düşünmemeli, azıcık ta insan olarak türlerine sahip çıkmalı En az Afrika'da ki Buffalolar kadar. teşekkürler-sevgiler.  04.01.2008 20:29
 

Birleşmiş Milletler'e inancımı yitirdim ben. Güçleri, zayıf toplumları daha da çok yıkmaya yetiyor ve rahatllıkla seyirci kalabiliyorlar olaylara. Dün ABD Diyarbakır olayları için kınama göndermiş. Sağolsun, eksik olmasın:))) diyorum, hani çevremizde bize dost görünen insanlar vardır, aslında her an sırtımızdan vurmaya hazırlanan. Bu karakterdeki insanları bazı ülkelere çok benzetir oldum son dönemlerde. Sevgiler, selamlar Nar içi. Yine güzel ve önemli bir yazıydı.

Özlem Akaydın 
 04.01.2008 12:23
Cevap :
teşekkür ederim, güzel yorum ve katkı için sevgiyle kal.  04.01.2008 12:41
 

Sevgili Nariçim; Yine önemli bir konuyu taşımışsın bizlere; ve ne yazık ki medeniyet kavramı artık benim için çok tartışmalı. Hani cicili bicili sözler midir medeniyet; ve giysiler; yoksa Aslında bu yoksa nın cevabını sen benden iyi biliyorsun.... Tutsi ve Hutuların geçmiş dönem olaylarını da ; Ruanda' yı da anımsamak mümkün değil tabi ki..... Bunu da en güzel sanırım ÇÖKÜŞ isimli kitap anlatmıştır.

Mezopotamya Prensesi 
 04.01.2008 9:48
Cevap :
katkı ve yorumunuz"çöküş" ışık tutuyor yeterince olanlara.teşekkürler.  04.01.2008 13:18
 

Biz farklı mıyız sanki... MEDENİYET DİYE bas bas çığırır dururz da, İstanbulun göbeğinde turis kızları taciz ederiz, döner bıçakları ile doğrar keseriz, maç olur düğün olur bayram olur, fişekler havalarda uçuşur... ÖLEN DE ÖLDÜĞÜNLE KALIR! ==================== TÖRE CİNAYETLERİMİZ DE MEŞHURDUR! Kan davalarımız aşiretlerde sindirilip hasır altı edilse de mevcuttur. ,Kundaktaki bebelerin/devlet yurtlarındaki yeni yetme gençlerin ırzına geçeriz. ilkellik cehalet şiddet diz boyudur mitinglerde... gazi mahallesindeki sağlam kalan kaldırım taşlarının ağzı dili olsa da konuşsa bir! ARABALARI ATEŞE VERİRİZ, MEYDANLARI HAVAYA UÇURUR ÜSTÜNE ÜSTLÜK ASKERLERİMİZİ GÖMERİZ... PİSLİK BİR AVUÇ İTİN HAİN MERMİSİNDE... HADİ FARKI FARKEDELİM... VAR MI? Yok ta yok bence yok... Sadece tek farkımız biraz donanım ve makyajlıdır kentlerimiz... Beyinlerin içi şiddetten arınmadığı sürece bizden bir halt olmaz... KENYA=TÜRKİYE...

NİLGÜN BURSA 
 03.01.2008 16:29
Cevap :
Bu vesileyle, bu yerinde değerlendirmeler yerini buldu sanırım. Katkınız için teşekkür ederim.saygılar-sevgiler.  03.01.2008 16:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1800
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster