Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '11

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
417
 

İnsanlık ölmemiş.

İnsanlık ölmemiş.
 

Sizlere bir insanlık örneğinden bahsetmek istiyorum. Antalyada hava sıcaklığının gölgede 45-50 dereceyi bulduğu, asfaltların erime noktasına geldiği günlerden biriydi dün öğleden sonra. 

Eşim tekerlekli sandalyesi ile evimize yakın sayılabilecek bir noktada olan ZİRAAT BANKASI bankamatiğinden emekli maaşını çekerek, kredi kartı ödemesi yapmak üzere evden çıktı. 

Uzunca bir zaman geçmesine ramen eve dönmeyince meraklandım. Tam cep telefonundan ulaşmak için aramayı düşündüğüm sıralarda eve gelişini gördüm. 

Sıcaktan kızarmış yüzünde mutlu bir gülümseme vardı. Şaşırdım!. Bu havada gülümseyebilmek !!... 

Meğerse gülümseten, onu mutlu eden bir insanlık örneğiymiş. Yakınımızdaki bankamatik tekerlekli sandalye ile içeriye girmesine uygun olmadığı için, kendisine yardımcı olan esnafın yardımı ile maaş kartının süresinin dolduğu uyarısını almış. Yeniköy Ziraat bankasına giderek sorunu çözmek gerekiyormuş. Engelli bir insan için o an tek hareket imkanını sağlayabilen tekerlekli sandalyesi hem ayaklarıdır, hem ulaşım aracı...Çünki ne engelli otobüsü, ne de engelliye uygun taksi var Döşemealtı -Antalya hattında... 

4 kilometrelik yolu o güneş altında , yol yapım çalışmaları yüzünen normal yaya trafiğinin bile zorlandığı caddelerde tekerlekli sandalyesi ile gitmek zorunda kalmış.... 

Bankaya ulaştığında ikinci engel!. Bankanın önündeki caddede de kazı çalışması var. Terden sırılsıklam, yürüyerek, engelleri atlayarak ulaşamamanın verdiği üzüntü ve sıkıntı içindeyken çevreden arabası ile onu taşıyarak bankaya ulaştırmayı teklif edenler olmuş. Şu sıcakta kendini taşıttırmanın insanlara eziyet olacağı düşüncesi ile teşekkür ederek banka görevlilerinden işlemler için yardım istemiş. 

İşte o andan itibaren başta güvenlik görevlisi arkadaş olmak üzere bankada görevli memur arkadaşlar tam bir insanlık örneği sergiliyerek eşimi güneş altında kalmaktan kurtarmak amacı ile temin ettikleri plaj şemsiyesi ile korumaya alarak işlemlerini hızla yapmış, gülümseyen bakışları ile dostluk ve insanlığın ölmediğinin kanıtlanmasının bir örneğini yaşatmışlardır. 

Gidiş- dönüş 8km lik bir yolu 45 derece güneş altında tekerlekli sandalyesi ile katetmek zorunda kalmış olsa bile mutlu döndü eşim. 

'' İnsanlık ölmemiş '' dedi. 

Evet ! Ölmemiş ! Bize bu sözü söyleten, koruma görevlisi arkadaşın gösterdiği duyarlılık, memur arkadaşlarımızın nezaketi. 

Teşekkür ediyoruz. Eşim ve tüm engelliler adına,  

T.C. ZİRAAT BANKASI YENİKÖY ŞUBESİ müdiresi hanım efendiyi, personelinin davranışı ile ilgili teşekkürlerimizi iletmek için aradım. Aynı nezaket, aynı duyarlılığı onunla konuşurken de hissettim. 

Teşekkürler engelli dostu tüm insanlara. Teşekkürler T.C ZİRAAT BANKASI PERSONELİNE. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

en azından Ziraat Bankasının görevlilerinin duyarlı olmasına sevindim . Bizde de yeni geldi halk otobuslerimiz patates cuvalı olmaktan çıktı yani daha duyarlılar artık gecen sahit oldum soför inde binmesine yardım etti bir kişinin hemd ehiç öflemeden inan o kadar çok sevindim ki keşke daha önceden yapılsaydı en azıdan yaşadığım şehirde birşeyler değişiyor inş. seninde yaşadığın şehirde iyi yönde birşeyler değişir .. uzun zamandır yoktun seni tekrar okumak çok güzel kocaman sevgilerimle...

nurhayat. 
 14.07.2011 18:05
Cevap :
Sevgili Nurhayat Toplumsal bilincin pozitif yönde oluşmasında eğitimin çok önemli işlevi var. Çocukluktan itibaren ailede olumlu düşünceyle büyütülen çocuklarda insan sevgisi ve diğer erdemlerde gelişecektir. Aile kurmaya hazırlanan gençlere de çok iş düşüyor. Eminim yetiştireceğin çocuklar bu bilince sahip olacaktır. Çünki sen çok yüce gönüllü bir anne olursun. Sevgiler hep yüreğinde yer bulsun. Dönüş zamanı, doldurduğum yürek yüklerini boşaltma zamanı belkide. Acı, tatlı ne varsa paylaşmak... Tatlılar senin gibi dostlara armağan olsun.  14.07.2011 23:29
 

..konuda çalışmalar daha yeni başladı yurdumuzda. Aslında belediyeler imar izni vermezden önce tüm inşaatların her katının engellilere göre yapılmasını zorunlu kılmalı. Çünkü yarınlarda bina sahibinin de engelli olmayacağını kim garanti edebilir. Sağlık bakanlığı bu konuda çok ciddi bir karar aldı. Tüm muayenehanelerin engellilerin rahatça girip-çıkabilmesi için restorasyon yapmalarını istedi. Ne var ki buna başta doktorlar karşı çıkıyor. Sanırım derlerdir: "-Engelli hasta gelmese de olur; gelmesin." Zaten nedense yurdumuzda hep okumuş, diplomalı kesim yeniliklere muhalif. Yalnız eşiniz beyefendiyi kınıyorum. Yardım etmek isteyen vatandaşlarımızı 'yardım edebilmiş olma hazzından' mahrum etmiş. Kendisine göre doğru olabilir ama toplumumuza göre yanlış. Ben olsam O'nun itirazına aldırmam, yardım eder ve kendisini de paylardım.

Yüksel ÖNAÇAN 
 13.07.2011 21:26
Cevap :
Yıllardır engellilere bakış açısındaki olumsuzluklarla mücadele ediyoruz. Maalesef insani değerlerin hızla azaldığı bir zamanda böyle duyarlılık bizi çok mutlu etti. Hiç kimse sağlıklı kalmak konusunda iddalı olamaz. Engelli olmak kimine göre kader, kimine göre ceza, aslında bir adım ötemizde yaşayacağımızı kim bilebilir?.........Saygılar.  14.07.2011 23:21
 

Anlattıklarından, Antalya Belediyesi'nin engelliler adına hiç çalışma yapmadığı ortaya çıkıyor... Antalya Belediyesini göreve davet ediyorum! Sevgiler.

Esma KAHRAMAN 
 13.07.2011 11:33
Cevap :
Teşekkürler Esma hanım. Konuya duyarlılığın artacağına olan inancımızı taze tutuyoruz. İlgili birimlere ulaştığında gerekenin yapılacağı konusunda umutluyuz.  13.07.2011 11:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 756
Kayıt tarihi
: 08.03.09
 
 

Yaşamı tüm engellere rağmen sürdürmekten yorgun bir savaşcıyım. Anadolu Üniversitesi İş idaresi Bö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster