Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '13

 
Kategori
e-Ticaret
Okunma Sayısı
155
 

İnsansız Hava Aracıyla Ürün Teslimatı : Amazon Prime Air

İnsansız Hava Aracıyla Ürün Teslimatı : Amazon Prime Air
 

Amazon Prime Air


Amazon şirketi özellikle yurtdışında internetten alışveriş konusunda son derece önemli bir firma. Şirketi daha ileriye taşımak ve kazançlarını arttırmak amacıyla Amazon CEO’su Jeff Bezos, ürün teslimatı konusunda yeni bir sistem geliştirdi. Bu sistemle belirli şartları sağlayan teslimatlar, uçan robotlarla adrese teslim edilecek.

ups-delivery-drone-600x342

Jeff Bezos, şirketinin gelişimi için her türlü teknolojik desteği sağlayan bir CEO. Bu desteği doğrultusunda da şirketinden daha fazla verim almayı hedefleyen Bezos, teknoloji dünyasını da ilgilendiren yeni bir sistem geliştirdi.

“Amazon Prime Air” adı verilen bu sistemle Amazon çalışanları, 2.5 kilograma kadar olan paketleri yaklaşık yarım saat içerisinde adrese teslim edilebilecek. Teknik olarak octo-copter kullanılan sistemdeki robotlar veya “drone”lar, genel olarak insansız hava aracıolarak nitelendiriliyorlar.

amazon-prime-air-drone

Bezos’un raporlarına göre Amazon sitesinden verilen ürün siparişlerinin %86’sı 2.5 kilogramveya daha az ağırlıkta. Bu doğrultuda sistem birçok kullanıcı için çok yararlı olacak. Sistemin kullanıcılalra denenmesi ise yaklaşık 1 yıl gibi bir zaman alacak.

Bezos’un şu sıralar üzerinde çalıştığı konu ise aracın havadayken çeşitli etkilere maruz kalması. İnsan faktörünün yanı sıra rüzgâr, yıldırım gibi doğa faktörleri de mevcut olduğundan tüm bu etkenlere karşı koruyucu bir kalkan geliştirileceği düşünülüyor.

ups-delivery-drone-600x342image-gallery-02._V367569984_.jpg-

Araç, adrese götürülecek olan paketin, bant sisteminin sonuna gelmesi için bekliyor. Ondan sonra kilitleme mekanizması ile paketi teslim alıp, test gereği yaklaşık15 kilometre ötedeki bir adrese taşıyor.

“Cyber Monday” gibi satış işlemleri için özel tasarlanmış günlerde yaşanılan yoğunluğu azaltmak adına bu sistem de kullanılabilecek. Firma verilerine göre bu tarz özel günlerdesaniyede 300 siparişin olduğu zamanlar olmuş.

Sistemin tam performans ile kullanılması ise 4-5 yılı bulabilir çünkü FAA tarafından onay alınması ve legal olarak piyasaya sürülmesi gerekiyor.

UPS firması da rekabete katılmak için kendi insansız hava aracını geliştirdiğini duyurdu. Taşımacılığı çok farklı boyutlara taşıyacaklarını belirten UPS yetkilileri, ayrıntı vermekten ise kaçınıyor.

Bezos, geçmişe dönüp bakıldığında forklift ile malzeme taşımacılığından bu yana birçok şeyin değiştiğinin kolayca görülebileceğini belirtiyor. İnsansız hava araçları ile ürün taşımacılığının ise yepyeni bir dönem olduğunu belirten Bezos’a göre bunlar sadece başlangıç. Gelişmeleri ise hepbirlikte göreceğiz.

- See more at: http://edizpostaci.com/insansiz-hava-araciyla-urun-teslimati-amazon-prime-air/#sthash.0byiPPVb.dpuf

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 110
Kayıt tarihi
: 15.12.13
 
 

1983 yılının Ocak ayında İstanbul’da doğdum, 1996 yılında Tarhan Koleji, 2001 yılında Sakıp Saban..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster