Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
18204
 

İnsülin direnci de bir yalan mı?

İnsülin direnci de bir yalan mı?
 

2009 yılında yaptırdığım testler sonucunda insülin direncim olduğuna doktorlar karar verdiler ve Metformin ihtiva eden ve tüm şeker hastalarının kullandığı bir ilacı reçete ettiler. Ben de otarihten beri bu ilacı kullanıyorum.

Hastalığımın ilk teşhis tarihinde insülin direncinin göstergeleri olan Hb 1 AC ( 5.9),  Açlık ve Tokluk kan şekeri değerleri (108 ve 110 ) ne ise bugün de yani dört sene sonra da aşağı yukarı aynı.

Bu nasıl bir tedavidir anlayamadım.

Hiç ilaç kullanmadığım ve bol şekerli madde yediğim dönemlerdeki tahlil sonuçlarına bakıyorum, açlık ve tokluk kan şekeri değerlerim , aynı bugünkü gibi.

Tedavimi tamamen şeker hastalığı üzerinde uzmanlaşmış hastahanede yaptırdım ve kontrollerim bir seneden fazla bu diyabet merkezinde devam etti.

Netice nedir diye sorguladığımda, açlık ve tokluk kan şekerimde artış olmadığını gördüm.. Ama azalma da olmadı, O halde ben bu şeker ilacını neden kullandım ve de kullanıyorum?

Bu sorunun tek cevabı var bence." İnsülin direnci" nden,  " şeker hastalığı " safhasına geçmemek için ilaç kullanmam lazım.

Benim vardiğim sonuç ise, insülin direncinden daha ileri safhaya geçmemek için, şeker diyeti başta olmak üzere  dengeli beslenmek ve  günde en az bir saat yürümek tek tedavi yoludur.

İlaç kullanmak gerekir mi ?

İşte bunu bir bilene  sormak ve paylaşmak istedim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Çetingöz!Öncelikle geçmiş olsun. Şeker hastalığı asrın hastalığı oldu hemen hemen her yüz kişiden 60 nda var. Ben çok zengin bir bayanım, şeker, tansiyon, kalp, daha sayasam bu sayfa dolar. Erzurum'luların bir lafı var: "ölürsem öleyim canım sağ olsun". Her gün Tv lerde doktorlar diyabetle ve sağlıkla ilgili değişik, değişik bilgiler veriyorlar hangisine inanalım? En iyiysi yürümek, stresten uzak durmak.Evet stres her derdin baş nedeni.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 26.03.2013 17:08
Cevap :
Haklısınız.Ben de yürüyüş yapıp stresten uzak kalmaya çalışıyorum. Bir de yaşamdan kopmamaya gayret gösteriyorum.Müzik dinlemek, bilmece çözmek, not tutmak, sporla ilgilenmek gibi. İlginize teşekkür eder, saygılar sunarım.  26.03.2013 23:04
 

Valla ben kendimi bildim bileli her gün en az 5 km yürüyorum. Validem şeker hastası.Ben de de belirtiler (özellikle kan şekeri düşmesi) var.Belki de bu yürüme sayesinde henüz şeker olmadım.Çünkü beslenme konusunu iradem zayıf olduğu için çözemiyorum. Tatlıya düşkünlüğüm var.E sinirli stresli ve çabuk kırılan üzülen bir yapım da var.Ve maalesef etrafım da acıların insanlarıyla dolu.Yani şeker hastası olmamam için hiç bir neden yok. Bence sadece yürüyüş alışkanlığı beni şimdilik kurtardı.

Kerim Korkut 
 17.03.2013 8:30
Cevap :
Çok doğru bir teşhis sayın üstadım.Yürüyüş tek başına bu sorunu çözüyor.Onun için şeker ilaçlarının ticari tuzak olduğu kanısındayım.Katkınız için teşekkürler.  17.03.2013 13:41
 

Sevgili ağabey, şöyle bakıyorumda çevremde şeker hastası (ben dahil) olmayan kalmamış gibi. Diğer taraftan televizyon kanallarında diyabet dahil olmak üzere insanları bilgilendirecek sürekli programlar niye yapılmaz. Ankaradan saygılarımla.

Mehmet Emin Yolsal 
 22.02.2013 11:39
Cevap :
Sayın dostum doğru söylüyorsun.Herkes şeker hastası. BU, FAZLA ŞEKER YEMEKTEN Mİ? GENETİK Mİ? HAREKETSİZLİK Mİ? YOKSA HEPSİ Mİ? Ama ortada bir gariplik var. Neden bunlara karşı erken yaşlarda tedbir alınmıyor.Çocukken kimse bize şeker yeme demedi.Hatta spor için bile teşvik görmedik.Caddede futbol oynardık.Futbol oynayacak arsamız yoktu.Hele basketbol,voleybol,yüzme ve tenisi hayal bile edemezdik.Hem de İstanbul'un göbeğinde.Dediğiniz gibi doğru dürüst tv programı bile yapılmıyor.Selamlarımla.   22.02.2013 12:02
 

Babababamda, babaannemde, babamda ve annemde diabet olduğu ve bir dönem bende aşırı yüklenme nedeniyle yükselme olduğu için; konuyu enine boyuna irdeledim, kişisel bilincimi oluşturacak kadar öğrenmeye çalıştım. AKŞ, TKŞ, Hba1c, insülin üretimi ve insülin direnci sonuçlarının toplam anlizi yapılmadan biri hakkında kesin teşhis ve hüküm olmayacağını öğrendim. Hekim olmadığımdan bilgi bilinç özetimi burada yazmam sanırım doğru olmaz ve yukarıda yazdığım analizi yapmadan biri hakkında hangi mantıkla teşhis yapıp ilaç yazıldığını anlamak mümkün değildir. Selamlar.

Kadri KANPAK 
 20.02.2013 11:57
Cevap :
Bu testlerin hepsi yapıldı.Ancak testteki sonuçlar hep referans aralığında kaldı.Sadece hepsi maximum değerlere yakındı. Bir de 1 saatlik kontrolde şeker düzeyi ve insülinemi (465) oldukça fazla çıktı.Bu son rakama göre konulan teşhis doğru.Ama benim sorum şu : şeker hapı kullanıyorum değişen bir değer yok.İnsülinemi kontrolünü de sadece bir kere yapıyorlar.Tekrarına gerek duymuyorlar.Şeker hapı işe yaramadığına göre ve bende şekerle ilgili bir semptomda olmadığına göre, bir yerde bir hata var diye düşünüyorum.İlginize teşekkürler.Selamlarımla.   20.02.2013 15:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 994
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster