Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '06

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
860
 

Internet - hızlı ve bedava iletişim

Internet - hızlı ve bedava iletişim
 

Email ile yazışmak artık gelenekselleşti. Özellikle hotmail ( http://www.hotmail.com , http://www.yahoo.com , http://www.gmail.com gibi ücretsiz emailler oldukça yüksek kullanıcı sayılarına ulaştılar. Artık neredeyse email’i olmayan kalmadı.

Chat kültürünün devamı olan Messenger’lar da oldukça yaygınlaştı. Microsoft Messenger( http://get.live.com/messenger/overview ) ve Yahoo Messenger (http://messenger.yahoo.com/ ) bu konuda öne çıkan uygulamalar oldular. Bu alandaki rekabet Messengerları sesli ve görüntülü görüşmeye taşıdı.Bir yandanda daha interaktif web uygulamaları geliştirilmesi tekniği olan AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) ile uygulamalar yapılmaya başlandı. Örneğin http://www.meebo.com sitesine üye olursanız hem MSN hem de Yahoo Messenger’ı web üzerinden aynı anda takip edebilir ve kullanabilirsiniz. Bu tip uygulamaların gelecek 2 yılda internette karşımıza çıkacak birçok şeyin önüsü olacağına inanıyorum.

Rekabete Google, messenger uygulamasını tercih etmeden doğrudan konuşma ile kaıldı (http://www.google.com/talk/ ) Bu arada dünyada VoIP konusunda bir dev çıktı: Skype. (http://www.skype.com/intl/tr/helloagain.html ) Hiç unutmuyorum Skype ilk çıktığında ana sayfasında kocaman bir yuvarlak içerisinde üye sayısını gösteriyordu. Ben 13.000 civarında üye olanlardandım. Son dönemde Türkiye’ye gelmeleride oldukça sevindirici. Haber için : http://www.milliyet.com/2006/06/15/ekonomi/eko10.html

Internet üzerinden konuşma konusunda dünyadaki diğer 2 devden bahsederek yazımı bitireceğim. Wired dergisinin (http://www.wired.com/ ) en iyiler olarak işaret ettiği Broadvoice http://www.broadvoice.com/ ve Gizmo Project (http://www.gizmoproject.com/ )

Dr. Internet

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5342
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster