Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
249
 

İnternet 21

İnternet 21
 

İnternet 21.yüzyılda bilgi çağının en güzel örneklerinden biri. Ve elbette her şey de olduğu gibi insan ürünü olan bu “şeyin” de eksik, gedik, yamuk tarafları var.

Diğer yandan bilgi paylaşımının hızlanması neredeyse dünya üzerindeki bir ortak dilin oluşmasına sebep olmaya başlamış durumda.
İngilizce’nin dünya dili olacağı/olduğu düşünülmeye başlamışken, internetin bizzat bunu üstlendiğini görmezlikten gelemeyiz.
Ama görmek istemezsek biz hariç yine herkes görür.

“Biz” duruyorken yerimizde, “biz” hariç herkes yürür...ve belki koşar da.

“Blog” modern zamanların ve internetin yeni alanı. Bu kadar geniş paylaşıma ulaşması elbette yaygınlığının kolaylığında...bağımsızlığında ve belki özgürlüğünde de.

Blog yazarlığı küçümsenecek bir şey değil.
Bazı köşe yazarlarımız her nekadar küçümsemeye çalışsa ve görmezden gelse de, onlardan çok daha kaliteli yazılar yazabilen insanlarla dolu blog ortamı.
Bu insanların işi de onlar gibi sadece yazmak değil.
Her meslekten insan var.
Her durumda olan insan var.

Bir gün bir blog yazılmaya başlandığını görüyorsunuz. Yazarı hayatı paylaşıyor. Çok az zamanı kalmış öğreniyorsunuz. Sonra son yazısını yazıyor. Bu yazar bir kanser hastası ve tecrübelerini aktarıyor.

Hayatın ne kadar kutsal olduğunu anlatıyor.

Biz ne kadar bilsek desek de...hayatın kenarında bilerek yaşayan bir insanın tecrübesi gibi olamaz...Yoksa olur mu?
Yoksa biz zaten her şeyi biliyoruzdur ve öğrenmeye gerek yok mudur?

Başka bir bloga bakıyorsunuz...spor ile ilgili en enteresan fikirler tartışılıyor.

Ya da ekonomi, siyaset üzerine harika bir dil ile yazılmış yazılar akmaya başlıyor internete...

Elbette arada psikopatlar da var...insanız sonuçta ve yolda yürürken bile kimbilir kaç psikopat hemen yanıbaşımızdan geçiyor bilmiyoruz bile. Günlük hayat gibi internette dolu bunlarla.

Ama nasıl ki günlük hayatımızı illegal insanlar yüzünden iptal etmemeliysek. İnterneti de toptan iptal etmemeliyiz.
“Zaten edilmedi ki!”
Evet edilmedi...O yüzden de edilmemeli zaten.

Blog yazan yargıçlar, avukatlar, savcılar kısacası kanun insanları da var. Blog sitelerinin tümden kapatılmasının önüne geçecek teklifleri onların da verebileceklerini ve fikirlerini paylaşabileceklerini düşünmekteyim.

Bu arada alternatif yollarla kapatılan sitelere ulaşmak çözüm değil, böyle yapmak gözlerimizi sımsıkı kapatmaktır.
Hayatı paylaşmaya yarayan ve bilgi çağının en orijinal araçlarından biri olan blog yazmak küçümsenmeyecek kadar önemlidir.
Medyanın internet siteleri ve blog siteleri varken...gözlerini kapatıp suskun kalması ise düşündürücüdür.
Çözüm, belki de teknolojiyi bilen kanun insanlarının alternatif fikirler/kanun önergeleri sunmasındadır.
Teknoloji ve interneti herkes bilecek diye de bir şart yokken o zaman da internet ve teknolojiyi bilen insanlardan yararlanılarak...özgür ve bir/bir kaç kişinin yaptığı kanunsuz davranıştan ötürü masum insanların da hakkını almayan ve aynı zamanda da temel haklara saygılı uygulamaların/kanunların yapılmasına yardımcı olacak çözümler bulmak işleri sağlıklı bir zemine oturtacaktır.


(Bu yazı ilk olarak 26.10.2008 tarihinde http://hayattanmasallardanbiraz.blogspot.com/ adresinde yayımlanmıştır.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bloglar insanların hayatlarına ve zihinlerine açtıkları birer pencere. Şimdi bu pencerenin önüne bir duvar örülmüş oldu blog yasağı ile. Bunu yaptıklarında herkesin bu duvarlarda birer delik açıp açık havayı görmeye çalışmalarından daha doğal ne olabilir ki? Ben bizde bu yasakların olmasından, "nasıl yani sizde blogspot.com veya youtube.com yasak mı, nası yani?" diye sorulmasından utanıyorum. selamlar.

Başak ALTIN 
 28.10.2008 13:15
Cevap :
Internet bilim ve saglik dunyasi icin de cok onemli. Butun insan genomumuzun da, proteinlerimizin de bulundugu biyolojik veri bankalari hepsi internete acilmis durumda yani insanliga acilmis sekilde demek daha dogru. Cok amacli ve bilgi caginin bir araci internet. Katkiniz icin cok tesekkurler. Sevgi ve selamlarimla.  28.10.2008 13:56
 

İnternetin İngilizce'yi bir dünya dili yapacağı beklentisi şimdiden yanılmıştır. Alexa listesinde en çok tıklanan 100 site arasında, birçok İngilizce olmayan site var.

Reha Ülkü 
 28.10.2008 10:07
Cevap :
Internet oncesinde de boyle bir beklenti vardi...ama oyle olmadigi ozellikle de internet ciktiktan sonra anlasilmaya daha iyi basladi. Muzikler, goruntuler, fotograflar, resimler bile ortak dilin elemanlari oldu artik. Katkiniz icin tesekkurler, Sevgi ve selamlarimla.  28.10.2008 13:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1294
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster