Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '10

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
878
 

İnternet Explorer 7'de güvenlik açığı...

İnternet Explorer 7'de güvenlik açığı...
 

milliyet.com.tr


Bir son dakika haberi düşünce internete, bu son dakika haberi de internet ile ilgili olunca insan ister istemez okumak zorunda hissediyor haberi. Ne de olsa öyle ya da böyle hepimiz bir internet kullanıcısıyız.

Evet! Yine bir güvenlik açığı haberi yani yeni bir hacker saldırısı yani yeni bir sanal korsanlık. Hakkı olmayana sahip olma isteği, bu duygu ile hareket ederken kanun-hukuk tanımamak. Çağlar değişip, yaşam şartları ve koşulları değişse de, insanoğlu değişmiyor. Bir tarafta geçmişte kalan Ortaçağdaki; çöl korsanları, deniz korsanları vs... diğer tarafta günümüzdeki bilişim korsanları yani hackerlar. Ortak özellikleri başkasının olana gayri-kanuni bir yolla sahip olma dürtüsü yani suçu.

Microsoft yetkilileri Windows XP kurulu bilgisayarlar üzerinde Internet Explorer'da bir açık ihbarını değerlendiriyor. Yetkililer, Secunia güvenlik firması tarafından bütün güncellemeleri yapılmış Windows XP Service Pack 3 üzerinde, Internet Explorer 7'yi vuran bir açık keşfedildiğini açıkladılar.

Bu açık saldırgana zararlı kodlarla bezenmiş bir internet sayfası üzerinden, kullanıcının bilgisayarına müdahale etme imkanı tanıyor. Kullanıcıların karşısına pop-up çıkartan saldırganlar, F1'e basılmasını sağlayarak kullanıcıları kandırıyor. Zararlı kod, kullanıcı kanıp açılan pencerede yazdığı gibi F1'e basarsa aktive edilebiliyor. F1’e basmasına müteakip, kullanıcının bilgisayarı, hackerların tüm müdahalelerine açık hale geliyor.

İncelemeler sürdüğünü belirten Microsoft yetkilileri; ilk araştırmasına göre VBScript ve Windows yardım dosyalarının kullanıldığını tespit edildiğini belirtmişler.

Şimdilik bu durumdan korunmak için, bir internet sayfası açtığınızda karşınıza açılan bir pencere çıkartır ve F1'e basmanızı isterse, kesinlikle basmayın uyarısını dile getirdiler.

Hiç şaşırmadım. Gün geçmiyor ki, bir internet servis sağlayıcısı veyahutta bir sosyal paylaşım sitesi saldırıya uğramasın. Bir gün bakıyoruz saldırıya uğrayan veya güvenlik açığı olduğu söylenen google oluyor, bir diğer twitter, başka bir gün facebook oluyor. Sırada Windows varmış, XP olmuş, Internet Explorer 7 olmuş bir şey fark etmiyor. Bir gün nasılsa korsanlık başka bir kılıkta yine karşımıza çıkacak...

Sağlıcakla Kalın...

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Açık kapatılır da yeni güvenlik önlemleri alınır herhalde.Daha stabilize tekniklere ihtiyaç var sanırım.Kendi kurulum ve yazılımları olamadığı için bizim gibi ülkelerde güvenlik açıkları oldukça fazla.Yeni sistemlere de pek yanaşılmıyor gizlilik tamamen açığa çıkmasın diye.Sonrasında da neredeyse ülkenin en önemli kurumlarına aynı günde büyük saldırılar oluyor...Hem uyarı hem de bilgilendirme yazınız için sağ olun Yorum Dükkanı.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 28.11.2019 21:44
Cevap :
Teşekkürler, Sağlıcakla Kalın Abbas hocam, hürmetler..  29.11.2019 4:38
 

Teknoloji konusunda oldukça birikimlisiniz, selamlar.

Kerim Korkut 
 28.11.2019 7:54
Cevap :
Yok yaa o kadar değil öyle bir intiba oluşturdumsa kusur bendedir. Hatta ortalamanın bile altında sayılabilirim Kerim bey, Sağlıcakla Kalın...   28.11.2019 14:46
 

Bu bilgilendirme için Teşekkürler...

Şeyma Altıntaş 
 06.03.2010 13:12
Cevap :
Sizlere de efendim. Hayırlı günler diliyorum...Sağlıcakla Kalın...  07.03.2010 11:57
 

Merhaba sevgili Yorum Dükkanı, ben şahsen görmemiştim. Bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim. Selamlar saygılar.

Mustafa Tarkan 1968 
 04.03.2010 10:44
Cevap :
Ben teşekkür ederim Mustafa Bey. Görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla Kalın... Selam ve Dua ile...  04.03.2010 19:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 398
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2286
Kayıt tarihi
: 05.04.08
 
 

1972 Haziranında  Eskişehir'de doğdum. Edirne'de ikamet ediyorum. Duygu ve düşüncelerimi yazıya d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster