Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '07

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
334
 

İnternet kafelerin suçu var mı?

İnternet kafelerin suçu var mı?
 

30 Aralık 2006 Milliyet Akdeniz:

Son günlerde gençler arası şiddet ve porno gibi konularda kantarın topuzunu kaçıranlar internet kafeleri günah keçisi haline getirdi.

Haber bültenlerinin gündemlere taşıdığı olaylar çoğu zaman gerek halk, gerekse yetkililer arasında en basit tabiriyle "infial" yaratıyor. Gün geliyor her siyah giyen "satanist" ilan ediliyor, gün geliyor internet kafeler "suç yuvası" olarak ünleniyor. İşlerimizin yoğunluğu ve acil olarak yetiştirilmesi gerek haberler için ben bile internet kafeleri kullanıyorum. Şu an bu yazımı da internet kafede yazıyor olmama dayanarak "internet kafe ortamı"nı az çok biliyorum. Son günlerde bu ortamlar hakkında çıkan haberleri ve yorumları biraz irdelemekte yarar var.

İnternet Kafede Neler Yapılır?

En minimal tahmini değerle şu an Türkiye'de 25 bine yakın internet kafe mevcut. 2000 yılı başlarında yaygınlaşmaya başlayan internet kafeler o günden bugüne gerek biçim gerek işlevsellik açısından birçok yönde değişti. O dönemlerde internetin birçok kesim için tam anlaşılamamış olması sebebiyle internet kafeler sadece gençlerin, internet üzerinden sohbet etmek için buluştuğu mekanlar olarak boy gösteririken günümüzde hem internetin hem de diğer teknolojilerin gelişmesi ile işlevsellik arttı.

İnternet kafeler artık bilgi alışverişinin yapıldığı iletişim mekanları haline dönüşmekte. Üniversite öğrencileri, diğer şehirdeki aileleri ile "saat başına 1 YTL ödeyerek" hem görüntülü hem de sesli olarak görüşme imkanı bulabilmekte. Öğrenciler, el yazması ödevlerini internet kafeleri kullanarak bilgisayar ortamına geçirmekte ve kağıda çıktı alabilmekte. Bilginin akış hızının arttığı günümüzde son dakika gelişmeleri, haberler, maç ve piyango sonuçları internet sayesinde en hızlı şekilde öğrenilebiliyor.

Tüm bu olumlu yanlarına rağmen internet kafelerin her gün biraz daha artmakta olan sorunları da mevcut. Bu sorunların başında sık sık karşılaştığımız, çocuk yaştakilerin internet kafeleri kullanması geliyor. Şiddet içerikli oyunlar ve gençlerin gelişiminde olumsuz etki yaratabilecek internet siteleri bu çocuklar için tehlike oluşturuyor. Bir diğer sorunsa internet üzerindeki bilginin kontrol edilemezliği ve hızına erişememe. İnternet kafeyi kullananların hangi bilgilere nasıl ulaştığı ve bu bilgileri hangi amaçlarla kullanacağı önceden tahmin edilemez durumda.

Çözüm Yok mu?

Benim de 27 Haziran 2006 tarihli yazımda irdelediğim ve ardından birçok ortamda eleştirilen "Bilişim Suçları Yasa Tasarısı" gerek teknik gerekse etik açıdan çok sayıda problem içermekte ve yukarıda saydığım sorunların üstesinden gelemeyeceği aşikar. İlgili tasarı yasalaşırsa, anayasa ile koruma altına alınan "iletişim hakkının gizliliği" ve "özel hayatın gizliliği" gibi haklar çiğnenmiş olacak. Çünkü ilgili tasarı, internet kafede kullanmak istediğiniz bilgisayar için kimlik bilgilerinizi görevliye teslim etmenizi öngörüyor.

Yıllardır sürekli denetlenmesi için uğraş verdiğimiz, yetkilileri göreve çağırdığımız internet kafeler şimdi, onlarca kameranın çağrıldığı şov amaçlı baskınlara sahne oluyor. Zaman içerisinde yerleştirilememiş bir düzen, tek bir yasa ile sağlanmaya çalışılıyor. Halk, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, internet kafelere karşı kamplaşmaya sevk ediliyor. İnterneti ve internetin özgür ortamını sevmeyenler ellerine geçirdiği en küçük fırsatta saldırıya geçiyor.

Bu durumda şüphesiz en iyi çözüm halkın bilinçlendirilmesidir. Özellikle Halk Eğitim Merkezleri bu iş için en uygun ortamlardır. Halka, bilgisayar kullanım kurslarından önce, bilişim kültürü derslerinin verilmesi gerekmektedir.

Özet: Türkiye'de bilişim alanındaki sorunlar, tek bir suçlu ilan edip onu idam etmekle çözülemez. İktidarın "yasakçı" politikası durumu iyileştirmek için yetersiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 5539
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

İnsan ve teknoloji üzerine yazılarım bu blogda... 2005'ten bu yana Milliyet Akdeniz'in teknoloji yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster