Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '07

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
550
 

İnternet'ten insan çeşitlemeleri...

İnternet'ten insan çeşitlemeleri...
 

Gelin bugün birlikte internet manyaklarını analiz edelim. Az buçuk psikoloji okumuşluğumuz var, üniversitede okurken bir yıl staj yapmıştım.

İnternet manyakları ve çeşitleri:

1-Sitenin ne olduğuna bakmadan, google’da aradığı bir kelime ile gelen, sadece gördüğü yazıya yazan tipler…

Bunlar siz cevap verseniz de okumazlar ve ısrarla devam ederler aynı şeyleri söylemeye. “Güzellik önerileri” yazıma gelip, bana cildim şöyle, saçım böyle diyerek ısrarla tarif isteyenler gibi. Oysa yazının altında alıntı olduğu yazıyor, ama gelene farketmiyor ki, okumuyor çünkü. Beni uzman addedip ısrarla soruyor, yetmiyor, özel iletişim formundan mail atıyor. Cevap yazdığım halde bu aylardır böyle sürüp gidiyor. Bir şey değil, ben de kendimi cilt bakım uzmanı sanmaya başlayacağım…

2-Komplekslerini internette çözmeye çalışanlar

Bunlar her daim mutsuz insanlar. Girip her şeyi eleştirirler. Bakınız, ana sayfada son yorumlarda var bir tanesi. “İğrenççç” buyurmuş kendileri. Benim bir resmime girip, “ben olsam o göbeğimden utanır saklardım” diyen var, Erdek resimleri için “ayyy, iğrenççç”, “ben olsam daha iyisini çekerdim” diyen var. “Çalan müzik iğrenççç, Türkiye de türkçe müzik dinlenir” buyuran var. Aslında biz millet olarak her şeyi eleştirmeye bayılırız. Asla takdir etmeyi bilmeyiz zaten.

Bunları günlük hayatta da hemen ayırtedeceğinizden eminim. Her şeyden şikayetçidirler çünkü, huysuz ve agresiftirler. İçlerinin çirkinlikleri yüzlerine de yansımıştır. Belki de özel hayatlarındaki mutsuzlukları bu şekilde kamufle etmektedirler.

Kuyrukta söylenenler, gittiği restaurant’ta hiç bir şeyi beğenmeyenler gibi…

Yorucudurlar, ve adamın asabını fena halde bozarlar. Ama onlara zavallı gözü ile bakarsanız siz de rahatlarsınız.

3-İnternet’te din dersi verenler.

Bu tür yeni türedi. Sizin yazınızı, kıyafetinizi eleştirip, din yoluna çekmeye çalışırlar. Oldukça agresif, bir o kadar da cahildirler. Onları ciddiye alıp uğraşmaya değmez, çünkü her şeye at gözlüğü ile bakarlar, ve sizin söyledikleriniz bir kulaklarından girip diğerinden çıkar, zira arada beyin yoktur.

4-Sanatçı hayranları

Sitemde yer alan sanatçı resimlerinin altına, onlata hitaben “aşşkımmm”, “seni seviyorum”, gibi yazılar yazanlar. Bunlar da sitenin gerçek kimliğine asla bakmaz, ve sanki o sanatçının sitesiymiş gibi davranırlar.

Eksi 18 dizisi zamanı Burak Özçivit resimlerinin altına ilan-ı aşk yazıları döşeyenler gibi. Verdiğim cevapları ve burasının başkasına ait olduğuna dair uyarılarımı asla dinlemezler. Siteye yazdıkları yetmez, bana günde 10-15 mail atarak tacize devam ederler. Üstelik maillerde yazanlar şu şekildedir: “Burak, seni en çok ben seviyorum” gibi. Sanki ona mail atıyor. Bir insan nasıl bu kadar aptal olabilir, bilmiyorum.

Bazıları da sanatçılarım mail adresini ve telefonunu isterler. Çüş artık…

5-İş isteyenler

“Ben de oyuncu olmak istiyorum” mailleri. Sabırla cevaplardım eskiden, artık sinirlenip siliyorum. “Eğitimin var mı?” soruma, “yoook, ama ben çok yetenekliyim” diyebiliyorlar. Beni en çok sinirlendiren gruptur kendileri.

6-Kendini benim dostum addedenler

Bunlar da bir şekilde bir sorularına benden yanıt almış olanlar. Israrla mail atıp, “bence öyle değil şöyle yapın” gibi akıllar verirler. Ben salağım ya… Özel hayatıma dair abuk subuk sorular sorarlar. Hatta hitap şekilleri, “Belgin’ciğim” gibi olabilir. Nerden buluyorlarsa bu samimiyet hakkını…

7-MSN’ciler

“Beni eklesene” diye tuttururlar. Hayır kardeşim, sen benim neyimsin de seni ekleyeyim. Ben fazla MSN kullanmam, bu biiir, ikincisi eklediğim kişiler de gerçekten arkadaşım olanlar. İnternet arkadaşlığına inanmam ben.

8-Bodrum’cular

Bana Bodrum’da iş, ev bulsana şeklinde mail atanlar. Buraya yerleştiğimizden beri bir de bunlar türedi. Kardeşim, ben buranın muhtarımıyım? Nereden bulayım sana ev, iş ya da otel?

Bu arkadaşların hepsine bir diyeceğim var. Nolur biraz beyninizi kullanın, varsa tabii…

Tüm dostlara sevgiler…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

güzel kullanıldığında internet'in bir devrim olduğunu algılar insanlar ama hala yontma taş devri molekülleri olduğumuzdandır heralde ki örnekler yazabiliyosunuz...sevgiler hocam...güzeldi valla...

Mehmet Önkibar 
 31.01.2008 17:58
 

Sayın blog yazarı yazınızı okuyunca biraz katkı koyma gereği hissettim.İnternet global bilgi paylaşımı olarak ilk yaygınlaştığı yıllardan günümüze oldukça çeşitlenerek ve değişerek geldi ve artık giderek global bir pazarlama aracı haline geldi.Kendi alanı içinde giderek devleşiyor ve yayılıyor elbette bu hızlı yayılışın bir zirvesi vede düşüşü olacaktır.Bizim gibi okumayı sevmeyen Fast Food kültürün yaygınlaştığı ülkelerde dahada kontrolsüz yayılmaya başladı.Yeterince internet eğitimi almadan binlerce insan Dev Yazılım şirketlerine para kazandırmak için internet abonesi yapıldı ve o dev yazılım şirketinin patronu boşuna ülkemizi ziyaret etmedi.Eğitimsiz bir kesim artık interneti kullanıyor vede bu ilginç tüketim çarkında bilinçsizce okumayı sevmediği için ordan oraya koşuyor:)sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi içeriği okumadan tanımlamadan yorumlamadan analiz yapmadan değişik psikolojilerle internet sayfalarında sörf yapıyor.. Oysa yapılması gereken en önemli adım eğitim değilmi??

AHMET TÜTÜNCÜ 
 01.01.2008 13:28
Cevap :
Çok haklısınız,ama ülkemizde eğitim maalesef sınırlı,internet'e gelene kadar o kadar eksiklerimiz varki  01.01.2008 22:47
 

psiko-sosyal analizlerinizi face-book 1 haftada 500 000 başvuru yapan ve 1 000 000 yaklaşan türkler için de yapmanızı rica edeceğim. i-pod sayısı ABD geçen GSM tüketiminde total AB ile yaraşan teknoMAN-sanalMAN - MAN burada eroin MAN daki man lık dır. ki MAN kafa ile de çağrısım yapabilir- LARIN ZİHİNSEL KAOSUNA getireceğiniz yorumları dikkatlice okuyacağım. bazen diyorum ki popüler tık alacağım diye cinsel yazıp, porno resim koyanların sitesinde ben niye yazdım. ve bazen sizin gibi yazılara rastlıyorum çöl de bir yudum su gibiç iyi ki varsınız teşekkürler cahit günaydın

Cahit Günaydın 
 04.11.2007 18:25
Cevap :
Haklısınız sözlerinizde... Ama sanal-man ve tekno-man'ların çoğalma sebebi yalnızlık ve parasızlık aslında. İnsanlar sinemaya, tiyatroya ya da başka kültürel etkinliklere gidemeyince geriye tek eğlence televizyon ve internet kalıyor. Televizyonlar tarafından ne kadar uyutulduğumuzu düşünürsek, internet masum kalıyor aslında...  05.11.2007 14:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 10.03.07
 
 

Yağmurlu bir 30 Ekim günü açmışım gözlerimi, biraz aceleciymişim ki 7 aylık doğmuşum:) Sonrasında hi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster