Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '14

 
Kategori
İlişkiler
 

İnternet tuzağı mağduru genç bir kadın

“Ben 29 yaşında genç bir kadınım. Eşimden ayrıldıktan sonra bundan 5 ay kadar önce bir sosyal paylaşım sitesinde bir adamla tanıştım.

Bir süre internetten görüştük. Sonra da buluşmaya başladık. İlk zamanlar bana o kadar iyi davrandı ki ona hem güven duydum hem de aşık oldum.

Bir akşam beni evine davet etti. Gitmekle ne büyük hata yaptığımı şimdi daha iyi anlıyorum.

Birkaç gün sonra tekrar buluştuğumuzda bana karşı çok kötü davranmaya başladı. Sonra da mailler göndererek şantaj yapmaya başladı.

Meğer görüntülerimizi gizli kamera ile kaydetmiş. Şimdi benden yüklü miktarda para talep ediyor. İstediği parayı vermezsem bu görüntüleri internete yayınlayacağını söylüyor.

Ne yapacağımı bilemiyorum. Bana yol gösterin."

***

İşte size önerilerim:

Şantajcıya kesinlikle boyun eğmeyin.

 ***

 Yasal haklarınız:

*Değerli okurum, bulunduğunuz ilin Cumhuriyet Savcılığı’na size yapılanları anlatan bir dilekçe ile şikayetlerinizi bildirin. Dilekçenize delillerinizi de ekleyin.

*Ayrıca bu şahsa karşı manevi tazminat davası da açın.

***

Size karşı işlenen suçla ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri:

Özel hayatın gizliliğini ihlâl

MADDE 134. -(1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

 (2)Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.

Şantaj

TCK: 107-(1) Hakkı olan veya yükümlü olduğu bir şeyi yapacağından veya yapmayacağından bahisle, bir kimseyi kanuna aykırı veya yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya ya da haksız çıkar sağlamaya zorlayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) (Ek: 29/6/2005 – 5377/14 md.) Kendisine veya başkasına yarar sağlamak maksadıyla bir kişinin şeref veya saygınlığına zarar verecek nitelikteki hususların açıklanacağı veya isnat edileceği tehdidinde bulunulması halinde de birinci fıkraya göre cezaya hükmolunur.

***

Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğimle…

Cengiz Hortoğlu

 hortogludorduncubakis@gmail.com

http://twitter.com/cengizhortoglu

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 904
Toplam yorum
: 551
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 4204
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

CENGİZ HORTOĞLU Cengiz Hortoğlu Gaziantep'te doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster