Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '07

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
395
 

İnternet

İnternet
 

Bu gelişen teknolojiyi takip etmekte zorlanıyorum, bırakın zorlanmayı bununla birlikte üztelik beni korkutuyor da. Hemen hemen hepimizin evinde veya iş yerinde kullandığı bilgisayarı var. Bu sayede işlerimizi kolayca hallediyoruz, nasıl derler her şey bir tık kadar yakınımızda.

Bu bize iyilik mi kötülük mü yapıyor, tartışılır. Bazı öğrencilerin internetten ödev yaptıklarını duyuyoruz. Öğretmen ödev veriyor; bir roman okunup özeti çıkarılması gerekli, ödev bu ama bizim afacanlar ne yapıyor? Hemen bir p.c. bulup sadece bir tıkla, özeti çıkarılmış ödev hazır. Hemen printerden bastır ve ödevi teslim et.

Hani nerede bu kitap alınıp okunması, hani nerede okuduktan sonra özet çıkarılması; hepsi gitti. Öğrenci de okuma alışkanlığı ve anlama alışkanlığını kaybetti. Eskiden olsa ne olurdu? Hemen o kitap alınır veya bir kütüphaneye gidilir, kitap bulunur ve sonuna kadar okunurdu. Böylece okuma alışkanlığı kazanılır ve kitap okumaya teşvik edilirdi öğrenciler; sonra da o kitabın özeti çıkarılır ve el yazısı ile dosya kağıdına özet çıkarılır ve ödev öğretmene teslim edilirdi. Şimdi ise nasıl? Dediğim gibi her şey sadece bir tek tık'a bakıyor.

Bu beni daha da korkutmaya başladı. Herkeste bir alışkanlık olmuş. Nedir? Hadi ''msn''de buluşalım. Herkes ''msn'' denilen ve görüntülü konuşmanızı bile sağlayan hizmette buluşuyor, orda görüşüyor. Sizden çok uzakta olan Ahmet amcanızla, Ayşe teyzenizle konuşturuyor, görüştürüyor. Ne güzel di mi? Evet güzel olmakla birlikte, bence aşırıya da kaçılıyor.

Bir mizasen yaparsak: Genç bir çiftimiz internette tanışırlar ve bir süre sonra birbirlerine uygun olduklarını düşünüp evlilik kararı alırlar. İşte herşey bundan sonra başlar. Genç çiftimizin annelerinin tanışmaları ve ortak bir gün belirlemeleri gerekli kız istenmesi için ve anneler birbirlerine msn adreslerini verirler ve msn'de buluşup konuşur ve ortak bir tarih belirlerler. Şimdi ev ahalisi toplanmış baba ile birlikte kız istenecek; hemen msn başına geçilir görüntülü konuşma başlar ve baba msn'den kızı ister '' Allahın emri ve Peygamberin kavli ile kızımızı oğlumuza istiyoruz'' der ve bir titreşim gönderir ..:))

Birden şaşırdınız değil mi? Böyle birşey olur mu diye şöyle bir düşünün. Acaba olabilir mi? Gündelik yaşamımıza bir bakalım. Belki bana hak verirsiniz...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Maalesef teknolojiyi yanlış kullanıyoruz, buda bizleri tembelleştiriyoruz.Evet hayatımızı kolaylaştırıyor, doğru kullanmak gerektiğine inanıyorum.Sevgiler...

Bal Damlaları 
 05.06.2007 16:34
Cevap :
Merhabalar yorumun için teşekkürler evet hayatımızı kolaylaştırıyor ama doğru şeküilde kullanmaya özen göstermeliyiz. Geçenlerde yapılan bir araştırmada Türkiyede en çok tıklanan siteleri duyduğumda inanamadım. Eğitim şart :)  06.06.2007 9:48
 

Aramıza hoş geldin öncelikle..haklısın okadar vazgeçilmezimiz oldu ki msn ve pc herşeye ulaşıyoruz bir tıkla..Bende mizanseline devam bir soru sorayım ozaman kızı vermişler mi? :)

 
 05.06.2007 15:22
Cevap :
Teşekkürler fikrime katıldığın için. Kız olayına gelince kız tarafının tüm aile bireylerine nişan bohçası adı altında diz üstü p.c. isteği fazla gelmiş anlaşamamışlar :)  06.06.2007 9:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1192
Kayıt tarihi
: 29.05.07
 
 

1973 Ankara doğumluyum. Halen özel bir şirkette itfaiyeci olarak çalışıyorum. En çok keyif aldığım k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster